Dr.Ulf Möller oli Eesti sõitjatest positiivselt üllatunud

Vabariigi aastapäeval toimusid Lagedi mõisa tallis treeningud maailma tuntud noorhobuste eksperdi Dr.Ulf Mölleriga. Ulfi teadlik valik oli keskenduda just noorte hobuste treenimisele, kuid väikeses Eestis on praktiliselt võimatu leida piisavat arvu noorte hobustega tegelevaid ratsanikke ja seetõttu võtsid treeningutest osa erineva tasemega ratsanikud erivanustega hobustel. Lühikese aja jooksul jõudis Möller siin tegeleda 11 õpilaspaariga, kus keskendus ratsutamise põhitaladele, millest koosneb iga treeningu baas – liikumine, kontakt, kontroll ja distsipliin.

Päev algas päris vara – enne 8-t oli juba esimene õpilane sadulas ning pooletunnised treeningud olid väga intensiivsed. Mitte väga kogenud paaridele ja ka noortele hobustele oli pooletunnine treening rohkem kui piisav, sest pause praktiliselt ei olnud, ning treener oli ülimalt nõudlik kõigi suhtes. Iga asjaga, mis ta ratsanikult küsis, oli ta kompromissitu ja nõudis kohest täitmist, ning mitte lihtsalt täitmist, vaid maksimaalset täitmist.

Selleks, et saavutada selget tulemust sellise lühikese aja jooksul, pidi ta iga sõitja viima oma komfort-tsoonist välja ja selleks ei koonerdanud Möller oma hääletooni tõstmisega, mis kohe andis ka tulemust. Arvatavasti on valdav enamus täiskasvanud sõitjaid tänaseks harjunud saama treeninguid rahulikumal viisil, seega selline treeneri nõudlikkus ja intensiivsus oli kõigile värskendav.

Üllataval kombel oli tribüünil märkimisväärne hulk pealtvaatajaid, kes tulid varakult veetma talvist hommikupoolikut külma maneeži ja vaatama treeninguid, mis esmapilgul paistavad kohati igavad välja. Seda seetõttu, et treeningud olid mõeldud mitte pealtvaatajate koolitamiseks või selgituste andmiseks, vaid ikka eelkõige treenitavale paarile.

Getter Kangur ja Ashwan õpetusi kuulamas. Foto: Ago Ruus

Mitmel korral ennegi oldi Möllerit üritatud teda Eestisse kutsuda, kuid siiani polnud see õnnestunud. Seekord aga koostöös Soome poolega sai lõpuks kuulus nimi siia toodud. Ulf kinnitas, et ei ole kunagi varem Eestis käinud, kuid naaberriigis õpetamas käinud on korduvalt.

Päeva lõpuks tunnistas kuulus treener korraldajatele, et tegelikult ootas ta siia tulles hullemat pilti, nii et mõnes mõttes oli ta positiivselt üllatunud. Treeningud kestsid lõunani, seejärel sõitis dr.Möller edasi Soome, kus treenis kaks nädalavahetuse päeva.

Angelique Maasik