Dramaatiline EM: Valegro versus Totilas muutus vastuseisuks Valegro versus Desperdos

Dramaatiline koolisõidu EM jätkus täna muusikaliste vabakavadega, kus ülinapi eduga Kristina Bröring-Sprehe ja Desperados FRH ees suutis Charlotte Dujardin Valegrol siiski tiitlit kaitsta. Pronksmedali pälvis mõnevõrra üllatuslikult hispaanlanna Beatriz Ferrer – Salat Delgadol.

Jahedavõitu ilmas ja uduvihmas peetud Euroopa Meistrivõistluste kür oli täna tõeline maiuspala kodupublikule hoolimata sellest, et koguni kaks võistluspaari starti ei ilmunud. Taanlanna Anna Kasprzak, kes sai paari päeva eest hobuselt kabjaga rindu ja võistles kaks osavõistlust murtud rinnaluuga, otsustas eile osalemisest siiski loobuda. Täna hommikul võtsid britid maha ka Fiona Bigwoodi, kelle hobusel Atterupgaards Orthilial oli seljaga probleeme. Paraku tehti muudatused nii viimasel hetkel, et tahapoole platseerunud ratsanikel ei olnud enam võimalik starti tulla, seetõttu nägid 38 000 pealtvaatajat 15 asemel 13 paari vabakavasid.

See-eest pakkus võistlus tõelist dramaatikat ning mitmeid ilusaid esitusi. Kuigi Aacheni EM-i tõmbenumrbiks loodeti kujundada Valegro vastasseisu Totilasega, kujunes duellipartneriks hoopis koduseinte vahel võistlev Desperados.

Esimesena ületasid tänases võistluses 80% piiri Jessica von Bredow-Werndl ja tema imeilus Unee BB, kes avasid teise grupi elegantse ja hästi interpreeritud esitusega, mis teenis kohtunikelt 80.214 %, ehkki testis esines mõningaid ebatäpsusi ja hobune osutas isegi teatavat vastupanu, olles piaffee-piruettides peast täiesti viltu.

Jessica von Bredow-Werndl ja Unee BB

Diederik van Silfhouti ja Arlando osas olid kohtunikud täna enamvähem üksmeelele jõudnud, kuid hulgaliselt tööd on veel ees ja Arlando võiks kohati aktiivsem olla. Ehkki parem kui eile, paistis passaažis ikka silma ebaregulaarsus. 78.696 % oli antud kontekstis konkurentsivõimetu tulemus, mille kõik järgnevad ratsanikud kindlalt üle sõitsid.

Diederik van Silfhouti ja Arlando

Tinne Vilhelmson Silfvén ja tema Don Auriello sooritasid piinlikult täpse ja hästi koostatud korreograafia, mis tõi neile üsnagi tavapärase tulemuse 80.643 %. Paari isiklikust rekordist oli see siiski 4 protsendipunkti võrra madalam. Don Auriello miinuseks on tema suhteliselt nõrk tagaots ja sellega pöördvõrdeline liialdatud esiots, mis klassikalise koolisõidu mõistes annavad kokku ebatäiusliku pildi.

Tinne Vilhelmson Silfvén ja Don Auriello

Teise grupi lõpetas kodupubliku üks suuri lemmikuid Isabell Werth Don Johnsonil väga tugeva testiga, mis oli eelmistest päevadest tunduvalt parem ja teenis igati õigustatult 82.482 %. Kürid on alati olnud Isabelli tugevuseks, nii ka täna, mil legendaarne sõitja lahkus areenilt marulise aplausi saatel. Veatu sõit, suurepärane muusika ja hea korreograafia panid tõepoolest kaasa elama isegi Don Johnsonile, kes tegelikult ei ole Isabelli hobupargi kõige säravam staar. Vahest tema terve karjääri parim hobune Bella Rose paraku on taas vigastatud ning juulis tegi sõitja otsuse teda ka EM-il mitte starti tuua, millest on sügavalt kahju, sest see oleks võistlusele ehk hoopis teise tulemuse toonud.

Isabell Werth Don Johnsonil

Viimast gruppi alustas Carl Hester, kes väga oskuslikult oli koostanud kava just Nip Tucki tugevusi ja nõrkusi silmas pidades. Hobuse plussideks on head jalavahetused ja passaaž, samas piaffee on nõrgavõitu. Nip Tucki ei ole kõige põnevam vaadata, kuid ta on kindlasti üks õnnelikematest hobustest platsil, kes kuuletub meelsasti ja saab selle eest ratsaniku poolt ka kenasti premeeritud. 79.571 % oli vaid õige pisut alla selle paari isikliku rekordi ning viis nad päeva lõpuks kaheksandaks.

Carl Hester js Nip Tuck

Eilsed pronksivõitjad Hans Peter Minderhoud ja Glock´s Johnson TN paistsid täna pisut ebaühtlasemad, ehkki kohtunike hinnetes see ei kajastunud. 82.411 % on paari uus isiklik rekord, mis siiski tänases kontekstis polnud piisav, et medalile konkureerida. Werth jäi endiselt liidripositsioonile.

Hans Peter Minderhoud ja Glock´s Johnson TN

Ka eelmistel päevadel tugevat vormi demonstreerinud hispaanlanna Beatriz Ferrer – Salat ja Delgado olid järgmised startijad, esitades meeldiva ja sujuva vabakava, mis viis nad siiski mõnevõrra üllatuslikult juhtima tulemusega 82.714 %. Beatriz Ferrer-Salat Serra de Migui (49) on muide osalenud kolmedel Olümpiamängudel (1996, 2000 ja 2004). Ateena (2004) kujunes talle kõige edukamateks võistkondliku hõbe- ja individuaalse pronksmedaliga. 2002. a. WEGilt naases ta individuaalse hõbeda ja võistkondliku pronksiga. Pärast oma olümpiahobuse Beauvalais’ pensionile saatmist 2007. aastal pole Beatrizil hobuste hulgas suuremat staari olnud, seega oli Delgado kolmas koht vabakavas üks suuremaid positiivseid üllatusi.

Beatriz Ferrer – Salat ja Delgado

Päeva lõpp kujunes aga üle ootuste pingeliseks. Kristina Bröring-Sprehe ja Desperados FRH võeti areenile vastu valju aplausiga. Noor sakslanna esitas oma suurepärasel mustal täkul oma elu sõidu, võideldes iga viimase kui punkti eest. Kogu kava oli koostatud maksimumi silmas pidades, lootusega skoorida võimalikult palju just koefitsendiga harjutuste eest. Kavas olid mõned väga huvitavad üleminekud (näiteks piaffee-piruetilt pikendatud sammule). Muusika oli piisavalt meloodiline ja võimas ühteaegu, mis sobis väga hästi kokku nii korreograafia kui hobusega. Veatut sõitu premeeriti viimase sõitja Charlotte Dujardini jaoks ohtlikult kõrgelt – 88.804 protsendiga.

Kristina Bröring-Sprehe ja Desperados FRH

Sarnaselt eilsele ilmus Sprehe skoor suurele ekraanile täpselt Dujardini sisenemise hetkel ning kõrvulukustav aplaus kostus üle staadioni rohkem Kristinale kui Charlotte'ile. Eilne võitja alustas väga tugevalt, näidates tõelist keskendumisvõimet ja maailmaklassilisi üleminekuid. Tundus, et kuldmedal on juba peaaegu käes ja Bröring-Sprehe tulemust pole probleem üle sõita. Ja siis see juhtus – mitu viga kahe tagant jalavahetuste seerias. Rahvas hoidis hinge kinni. Aachen ei ole Dujardini jaoks olnud just kõige õnnelikum paik, mäletatavasti jäi see peaaegu võitmatu paar just siin eelmisel suvel CHIO-l suisa kuuendaks. Šokeerival kombel läksid järgmiseks sassi ka ühe tagant jalavahetused. Kullalootus aina kahanes, ehkki Charlotte suutis korrata kahest seeriat ja seekord vigadeta. Pole kahtlustki, et seda paari armastatakse hoolimata kõigest, kuid täna oli aplaus tuntavalt väiksem, eriti võrreldes eelmise sõitjaga.

Keskendunud: Charlotte Dujardin ja Valegro

Maailma koolisõidus pole ammu olnud enam nii põnevaid minuteid kui need, mille vältel täna Valegro skoori oodati. 88,982 % tõi üle platsi kuuldavale vilekoori. On üsna loomulik, et kodupubliku meelest oli tänase võidu ära teeninud veatu testi teinud Kristina Bröring-Sprehe. Hetk hiljem korrigeeriti võitja tulemust veel mõnevõrra ülespoole. 89.054 % kindlustas briti paarile seekord võidu väga napilt.

Neljanda koha teenis niisiis Isabell Werth Don Johnsonil, kes oli saavutusega äärmiselt rahul. Ka sakslaste Chef d'Equipe’i Klaus Roeseri arvates oli nende esitus suurepärane. "Kui keegi oleks mulle enne öelnud, et ma siin Don Johnsoniga peaegu medalile tulen, poleks ma seda iial uskunud," säras Werth. "See on lausa fantastiline tulemus. Ma olen Johnny üle väga uhke. On hea tunne, et mul on Rio jaoks peale Bella Rose’i ka "tagavararelv" olemas.“

Kolmas, neljas ja viies (Minderhoud) koht olid punktidelt väga tasavägised, mis näitab EM tippkombinatsioonide ühtlaselt kõrget taset. Rõõmu jagus ka Portugali koolisõidufännidele, sest esmakordselt pääses EM finaali Portugali esindaja. Goncalo Carvalho on osalenud nii Olümpiamängudel, ratsaspordi maalmamängudel kui ka EM-il, aga muusikalisesse vabakavasse pole ta enne pääsenud. "Olen väga, väga uhke!" teatas 33-aastane portugali ratsutaja. Tema eesmärgiks on kvalifitseeruda Rio Olümpiamängudele ning Aacheni EM tõi teda sihile sammukese lähemale.

Goncalo Carvalho ja Batuta

Tänases sõidus nägime aga ka teistsuguseid emotsioone – nimelt võistlesid viimast korda koos Hispaanlane Morgan Barbançon Mestre ja tema 18 aastane täkk Painted Black. Võistlusaiast välja tulles pühkis 23aastane Morgan pisaraid ning staadionitäis pealtvaatajaid saatsid teeneka võistlushobuse areenilt minema ovatsioonide saatel.

Morgan Barbançon Mestre ja pensionipõlve alustanud Painted Black

Pressikonverentsil hiilgas seekord suurepärase huumorisoonega Beatriz Ferrer – Salat, kes pajatas lähemalt oma 14aastasest raudjast ruunast, keda ta omab hobuse 6ndast eluaastast alates. „Tal on järjest olnud palju vigastusi. Iga kord, kui me saame korda ja võistleme, on ta olnud paljulubav, siis aga jälle juhtub midagi. Olen ikka ja jälle uuesti proovinud, kuna näen temas suurt potentsiaali. Oleme nüüd stabiilselt töös olnud alates selle aasta algusest. Eile oli meil muidugi eriti „tore“ päev, kui me Delgadoga soojendusel libisesime ja mõlemad pikali kukkusime.“ Ferrer – Salati põhiliseks eesmärgiks oli kvalifitseeruda Riosse, teda ennastki üllatas, et saavutas muuhulgas ka medali. „Olen siin iga päevaga oma kohta ühe võrra parandanud, kahju et see võistlus siis just täna pidi ära lõppema..“ muheles hispaanlanna, keda võeti pressikonverentsil soojalt vastu. Kui sõitjatel paluti oma hindeid kommenteerida, vaatas Salat korraks tulemusi ning nentis: „Mind on kolmandaks pandud, järelikult hindasid hästi!“

Alati tagasihoidlik Kristina Bröring-Sprehe oli kohalikule meediale antud usutluses väitnud, et oli hetkeks pettunud, et kuld nii napilt käest läks, kuid naeratas hiljem laialt ning kiitis Desperadost taevani: „Ta oli täna lihtsalt nii suurepärane ja kerge sõita. Muidugi see oli minu elu parim sõit, kuid ma loodan seda varsti veelgi paremini teha!“

Kristina ülinapp kaotus Charlottile tegi viimase ilmselgelt natuke tavapärasest tõsisemaks

Dujardinil tuli loomulikult vastata, milliseid tundeid see temas tekitab, kui konkurent nii lähedalt kuklasse hingab. „See lisab ainult põnevust. Suhteliselt igav oleks iga kord mäekõrguselt teistele pähe teha. Nüüd ma tean, et kui ma teen puhta sõidu, siis see on hästi ja tegelikult enamgi veel – see on väga vajalik, et võita. Ma eeldasin, et Kristinale aplodeeritakse valjult, see on sama nagu minul Londonis, kui võistlen kodupubliku ees. Aga palju enam oli häiriv Isabell Werthi üllatunud ilme suures plaanis ekraanil, mida nägin täpselt vahetult enne stardimärguannet…“ Charlotte lubas nüüd Valegrole mitu nädalat puhkust anda ning seab oma järgmisteks eesmärkideks London Olympia ja seejärel juba Rio Olümpiamängud.

Charlotte ja Valegro kihutasid hoolimata korraldaja hoiatusest märja muru tõttu siiski suurele ringile

Koolisõidu EM-i ajal oli publikul huvitav võimalus kaasa hinnata selleks spetsiaalselt välja töötatud mobiilirakenduse kaudu. Publiku hindamise tulemused erinesid mõnevõrra kohtunike omadest: Kuld läks publiku arvates Kristina Bröring-Sprehele tulemusega 86.714 %, hõbe Dujardinile 83.015 % ning pronks pidanuks kuuluma Isabell Werthile tulemusega 82.183 %.

Muusikalist vabakava jälgis Aacheni peaareenil umbes 38 000 vaatajat, mis suuresti täitis staadioni neli tribüüni, nelja koolisõidupäeva jooksul oli külastajaid kokku 96 000 ja kogu esimese nädala jooksul 159 000.

Aacheni tulemused: http://results.aachen2015.de/show/7/schedule/