Dramaatilise koolisõidu maailmakarika finaali võitis Kittel

Ihaldatud karika viivad koju Patrik Kittel ja Touchdown ©FEI/ Benjamin Clark

Koolisõidu MK-finaalis astus üles 15 võistluspaari. Finaalis ei näinud Moldova koolisõitjat Alisa Glinkat, kelle GP tulemus jäi alla nõutava 65% piiri. Samuti ei näe finaalis Madalmaade esindajat Thamar Zweistra, kelle hobusel avastati võistluste järgses kontrollis väike haav kapsli ja suulise vahel. Nn verereegli tõttu ei saanud nad tulemust kirja ning finaali uksed jäid nende ees suletuks.

Verereegel sai saatuslikuks veel teiselegi võistluspaarile. Charlotte Fry ja Everdale võeti maha enne starti asumist. Lottie sõitis ümber võistlusaia, kui peakohtunik märkas hobuse suus verd ja helistas kella. Võistlustel vastutava veterinaari ülesandeid täitnud Göran Åkerström selgitas, et Everdale suud uuriti põhjalikult ja verejooksu põhjustas väike vigastus limaskestal, lõikehammaste kohal. “See on selline vigastus, mis paraneb ülikiiresti, verd polnud üldse palju. Hobuse heaolu üle ei ole põhjust muret tunda. tegu oli õnnetu vahejuhtumiga. ”

Aus kriitika või hapud viinamarjad?

Tundub, et ratsutajad julgevad üha häälekamalt kritiseerida kohtunike tööd. Iseenesest on see positiivne, sest tekitab arutelu hindamise kvaliteedi üle nagu juhtus Londoni maailmakarika etapi ajal, kui Lewis Carrier jagas oma sotsiaalmeedia kontol kohtunike soovitusi näidata hobust sügavama ja ümarama raamiga.

Esimese osavõistluse järel tegi oma seisukoha teatavaks prantslanna Morgan Barbançon, kes teenis GP-s 68.292 % ja maandus 14. kohale. Oma sotsiaalmeediakontol kirjutas ta, et tegi kolmapäeval harmoonilise ja vigade vaba skeemi, näidates harmooniat, elegantsi ja õnnelikku hobust. Ta krititseeris kohtunikke, kes tema sõnul hindavad sportlasi ebaühtlaselt. “Soovime lihtsalt, et meid hinnatakse õiglaselt ja ausalt meie jõupingutuste eest, sest lõppude lõpuks oleme selle spordiala süda. Ja see ei mõjuta kuidagi minu armastust oma hobuste ja spordi vastu, kuid täna sean ma paljud asjad kahtluse alla,” kirjutas ta. Temaga liitus belglanna Larissa Pauluis, kes jagas Morgani seisukohta, et nn nimekaid koolisõitjaid ei hinnata objektiivselt ja vigade hindamisel ollakse leebemad.

Morgan Barbançon tõi kriitilises Instagrami postituses välja õigeid valupunktid, ent teisalt, olles näinud nende skeemi ülekandes, tundus neile antud tulemus õiglane. Kolmapäeval jäi Sir Donnerhalli piaffees ja passaažis, millel on koefitsient, vajaka aktiivsusest ja impulsist.

Kes viib karika koju?

Reede õhtuks oli lava valmis ja pinge õhus. Koolisõidule mitteomaselt ei olnud ühtegi selget favoriiti. Grand Prix ei toonud esile ühtegi selgelt liidrit ja näitas, et ka maailma parimad võivad eksida. Pinget lisandus hiljem veelgi, kui üks favoriitidest, Lottie Fry, maha võeti.

Kõikide eelduste kohaselt peaksid esikolmiku moodustama seega Werth, Kittel ja Merrald. Kui Werth jahtis oma kuuendat karikat, siis Patrik Kittelile ja Nanna Skodborg Merraldile oleks olnud tegu esimese maailmakarika tiitliga. Werth, Kittel ja Merrald moodustasid esikolmiku, ent teised järjestuses.

Kittel sai esimest korda MK-finaalis poodiumile ja kohe esikohale. Foto: FEI/Benjamin Clark

Kesk-Euroopa liigast pääses finaali Eesti publikulegi tuttav leedulanna Justina Vanagaite ja Nabab. Reedel õnnestus neil teha peaaegu veatu vabakava, millega teeniti 75.104 % ja kokkuvõttes 8. koht. Kohtunikud ei olnud päris üksmeelel, kuidas hinnata Justina KÜRi tehnilist poolt, mille hinded varieerusid 67%-st kuni 72.75%-ni. Tegu on pisut enam kui 5 protsendipunktilise vahega.

Vaadates hinnetelehte tundub, hakkavad silma ebakõlad hindamises, sest ühe tagant jalavahetuste eest on ta saanud ühelt kohtunikult hindeks 5,5 ja teistelt kohtunikelt hinded 7-7,5-ni. Tahaks loota, et tegu on näpuvea või inimliku eksimusega, kus pikendatud galopi hinded on sattunud valele reale. Õnneks ei ole tegu koefitsendiga harjutusega, sest sellisel juhul oleks näpuvea hind väga kallis.

FEI-le antud kommentaaris tunnistas Justina, et tegu ei olnud nende parima KÜRiga, ent hoolimata sisselipsanud vigadest, tundis ta rõõmu, et sai MK-finaalis osaleda.

Poodiumikohtadele käis tihe rebimine

Esimesena oli kolmest stardis taanlanna Nanna Skodborg Merrald, kes esmaesitles oma uut muusikalist vabakava. Ämblikmehe tunnusmuusikale ehitatud kava oli nutikas ja tõi esile hobuse tugevused. Nanna sõitis vabakava turvaliselt ja kindla peale ning liigseid riske ei võtnud. Piaffees, aga ka teistes ülimat koondatust nõudvates harjutustes oli näha, et hobune viib päriselt raskuse tagaotsale, mitte ei tõsta jalgu efektselt üles. Üldmulje oli ühtlane ja meeldiv, kuid sooviks näha pehmemat kontakti. Tulemuseks 81.429 % ja teine koht, kuid siinkirjutaja silmale oleks nad väärinud võitu Kitteli ees.

Skodborg Merrald (DEN) ja Blue Hors Don Olymbrio © FEI/Martin Dokoupil

Järgmisena oli sõna Isabell Werthil. Hoolimata GP-s saavutatud neljandast kohast, tuli Isabell Werthi pidada favoriidiks, sest kogemused, terasest närvid ja oskus säilitada rahulikkus mängivad tema kasuks. Isabellile oli tänavune MK-finaal järjekorras 25 ja kodus on tal juba viis tiitlit ning kindlasti soovis Isabell lisada auhinnakappi kuuenda karika.

Isabelli KÜR Bonnie Tyleri muusikale on klass omaette, kuid reedel jäi vajaka viimistletusest ja väljapeetusest. Olen varasemalt sama KÜRi näinud ja julgen öelda, et see on siis paremini õnnestunud. Kuid päevad ja võistlused ei ole vennad. Reedest vabakava jäid kummitama probleemid kontaktiga, millest andis tunnistust ka hobuse lahtine suu.

Isabelli kiituseks peab ütlema, et tema KÜRid on tõesti keerulised, aga huvitavad vaadata. Kui mõni teine teenib skeemis, kus võistlusväljakule sisenetakse sammus ja piaffeed näidatakse platsi ääres, hindeks 9, siis Isabell näitab, mis on päriselt 9 vääriline raskusaste KÜRis. Nii on ta vabakavasse pannud näiteks ülemineku piaffee piruetilt galopipiruetile. Risk, millega ta täna lõikas pisut näppu, sest galopipiruett kippus suureks. Galopipiruetilt üleminek piafeele õnnestus seevastu veatult.

Kohtunike kiituseks tuleb öelda, et Quantazi küliskäigule kalduvat sammu hinnati sel korral õiglasemalt kui muidu, hinded varieerusid 5-st 6,6-ni. Lõpptulemuseks 81.404 % ja kolmas koht Nanna järel.

Viimasena asus starti rootslane Patrik Kittel, kes juba kolmapäeval tundis elevust, et saab esitada James Bondi muusikale tehtud KÜRi. Kittel on tuntud showmees ja selle pani ta enda kasuks tööle. Hoolimata sellest, et hobuse suu oli tugeva kontakti tõttu sageli avatud ja passaažis ega piaffees ei näidatud päriselt koondatust, teenis ta kohtunikelt muljetavaldavad 81.661%. Sellega kindlustas Kittel endale esikoha ja oma esimese maailmakarika tiitli.

Kittel on MK-finaalis osalenud üheksal korral, kuid seni on 4. koht olnud parim. Rootsile on see ajaloos teine maailmakarika tiitel ajaloos. Esimese võitis Louise Nathhorst 1998. aastal.

Kõik tulemused leiab SIIT.