Dubbeldam tegi seda jälle! Kuld Dubbeldam, hõbe Wathelet, pronks Delestre

Hobumaailma tähelepanu osutamised Dubbeldami tõusule jooksvas tiitlivõistluste edetabelis ning hoiatus tema tugevusest osutusidki tõeks. Sarnaselt mullustel Maailmamängudel toimunule tuli Jeroen Dubbeldam hobusega Zenith kahekordseks meistriks, seekord Euroopa Meistriks. Hõbemedal Belgiasse, pronksmedal Prantsusmaale.

Euroopa Meistrivõistluste viimane võistluspäev algas halva uudisega Ukraina takistussõidukoondisele. Cassio Rivetti 17aastane hobune Vivant ei läbinud paraku viimast veterinaarset ülevaatust ning nii kadus teisel positsioonil olnud Rivettil võimalus heidelda medalite pärast.

Avavooru rada on seltskonda arvestades arvestatava raskusega. 12 takistust, üks kolmene ja üks kahene süsteem. Praktiliselt kõik vahed on seotud ja enamalt jaolt „mõtlemise kohad“ – x pikka või x+1 lühikest sammu. Omal kohal on ka 4.30 lai veekraav. Suurim okser on 160*190, kolm latt-aeda on kõrgusel 163cm. Normaalne.

Dubbeldam ja Zenith tõusevad liidriks

Esimese vooru esimese nulli teeb neljandana staridnud Kevin Staut hobusega Reveur de Hurtebise HDC, kellele eelnevalt on kaheksaga lõpetanud ainuke meie liiga esindaja finaalsõidus, poolakas Jaroslaw Skrzyczynski hobusega Crazy Quick. Nulle tuleb küllaltki vähe, lõpuks viis. Suurimaks probleemiks on minek veekraavilt kolmesele süsteemile, kus valida kas seitsme pika või kaheksa lühikese sammu vahel. Enamus kaheksaga tulijaid eksib kas esimesel või teisel süsteemi elemendil.

Jaroslaw Skrzyczynski ja Crazy Quick finaalis 25 parima seas

Saksa publikult rõõmustamiseks põhjust ei ole. Nende esimene paar, Daniel Deusser ja Cornet`s Amour tulevad kaheksaga, neljaga aga Meredith Michael-Beerbaum ja Fibonacci, Christian Ahlmann ja Taloubet Z ning Ludger Beerbaum ja Chiara. Enne Beerbaumi teevad nulli aga taanlane Andreas Schou hobusega Leonardo der Kleine ja prantslane Simon Delestre hobusega Ryan des Hayettes.

Nulliga tuleb ka parim belglane Gregory Wathelet oma Conrad de Hus`iga, jäädes pikaks ajaks võistlust juhtima, sest kõik järgnevad eksivad. Viiendal positsioonil olnud hollandlase Jur Vrielingu ja VDL Zirocco Blue sõit näeb välja oluliselt vähem kangutatud kui võistkondlikus lõppvoorus, kuid maha tuleb teine takistus. Penelope Leprevost ja Flora de Mariposa võtavad maha kolmese süsteemi esimese, šveitslane Romain Duguet ja Quorida de Treho süsteemi teise ning eelviimase.

Simon Delestre ja Ryan des Hayettes lõpetavad avavooru vigadeta

Sama suudavad ka Gregory Wathelet ja Conrad de Hus

Teiselt positsioonilt asus starti Jeroen Dubbeldam, kellele Zenith korraldas stardieelselt väikese show. Staadioni ekraanidest oli näha, kuidas hobune hakkas tugevasti vastu, ajades end küünlasse. Väljakule lähenemise koridoris aitasid oranžides T-särkides tegelased usinasti kaasa ning lõpuks õnnestus valitseval kahekordsel maailmameistril ja võistkondlikul Euroopa meistril siiski väljakule pääseda. Kas Zenithil on hüppamisest „siiber“ saanud, võis küsida. Ei olnud. Sõit oli kindel ja veatu, null karistuspunkti. Dubbeldam oli muide väheste hulgas, kes kraavilt süsteemile kaheksaga tulles selle puhtalt ületas. Hilisemal pressikonverentsil rääkis Dubbeldam, et üleeilsel võistluspäeval oli ta stardis pärast Meredithi, kelle puhta soorituse peale staadion "plahvatas" ja sellele järgnevalt "plahvatas" ka Zenith. Kuna tänanegi staadion ei olnud just vaiksemate killast, pelgas hobune sellisesse keskkonda tagasi minemist. Staadionile jõudes oli aga Zenith tõepoolest rahunenud ning hilisemas teises voorus ei olnud hirmust enam jälgegi.

Viimasena astus avavoorus publiku ette liider Sergio Alvarez Moya hobusega Carlo. Saatuslikuks sai tallegi tee kraavilt süsteemile, maha tuli süsteemi esimene element ning kokku neli karistuspunkti.

Sergio Alvarez Moya ja Carlo koguvad esimest voorust valusad 4 kp

Avavooru järgselt asus juhtima Dubbeldam, kellel punkte 2.68. teiseks tõusis Wathelet 5.04 punktiga, kolmandana läheb otsustavasse vooru 5.47 punkti kogunud Moya. Neljas oli Delestre ning viies väikese üllatajana taanlane Schou.

Taanlane Andreas Schou ja Lenardo der Kleine üllatajana avavooru järel viiendal kohal

Dubbeldam suutiski mullust stsenaariumit korrata

Teise vooru rada oli lühem – 11 takistust, üks kolmene süsteem. Kaheteistkümnendaks takistuseks oli aga aeg, mis sel korral sai saatuslikuks kümnele 22st startinust. Nulle oli rohkem, kui avavoorus, kuid esimese topeltnulli sõitis välja seekord kümnendana startinud Kevin Staut. Paljud tulid kas ühe või viie karistuspunktiga.

Kevin Staut ja Reveur de Hurtebise H D C

Teise vooru ajal tekitas omajagu elevust keerutama hakanud soe suvetuul, mis itaallase Piergiorgio Bucci startides kaheksanda takistuse plangud maha raputas. Platsimeeskond oli tasemel ning jõudsid ülikiiresti takistuse taastada. Bucci muide tuli teise vooru nulliga.

Aacheni staadion elas omadele maruliselt kaasa vaatamata nende suhteliselt tagasihoidlikele positsioonidele üldarvestuses. Publiku rõõmuks tulidki järjest teise vooru vigadeta Meredith ja Christian. Kui stardis oli Suur Ludger isiklikult, vaibus aplaus alles suurmeistri stardijoonele jõudmisel. Seda suurem oli aga staadionit vallanud ohe, kui Ludgeril ja Chiaral pudenes juba esimene takistus.

Ludger ja Chiara ei täida kodupubliku ootusi

Suurimat pinget oli staadionil tunda, kui tulla jäi esikuuikul. Teise vooru stardijärjekord vastas pööratud meistrivõistluste paremusjärjestusele. Tagan kuuendana startis kaks päeva juhtinud Penelope Leprevost Floraga ja tegi nulli, jäädes sel moel pidama kaheksa karistuspunkti peal. Järgmisena tulnud taanlaste lootus Andreas Schou lõpetas paraku nelja punktiga ning suurüllatust ei sündinud, kuid taanlasele siiski korralik üheksas koht.

Prantslaste parima asetusega asus otsustavas voorus starti Simon Delestre hobusega Ryan des Hayettes lõpetades ühe punktiga ületatud aja eest. Moya minetas medalilootused, kui võttis Carloga maha seitsmenda takistuse. Delestre oli endale garanteerinud vähemalt pronksi.

Moya langeb teises voorus konkurentsist

Etteaste jäi teha veel kahel mehel, kellest esimesena tegi nulli Gregory Wathelet hobusega Conrad de Hus. Dubbeldamile tähendanuks üks maha-ajamine hõbedat, kuni kaks aja eest kulda. Pikka hollandlast ei vedanud alt ei närvid ega hobune ja nii lõpetati kindlalt ja takistusi maha ajamata. Üks karistuspunkt tuli aja eest, kuid sel polnud enam tähtsust. Medalikolmik: Dubbeldam, Wathelet, Delestre. Neljandana lõpetas EM-i Leprevost, viiendana Vrieling, kuuendana Moya.

Gregory Wathelet kindlustab vähemalt hõbeda

Dubbeldam kordas tänavusel EM-il mullust WEG-i stsenaariumit, kus alustas avapäeval n.ö. ei-kuskilt ja järjest puhtaid voore sõites muidu tõusis. Enne lõppvõistlust tuli mullugi Dubbeldam esmalt meistriks koondisega. Seegi oli sarnane mullusega, kui meistriks tulles sportlane turvakiivri peast võttis, mis tegelikult reeglitega vastuolus on. Kuid nagu eelmisel aastal otsustati, loeti see jällegi tseremooniaga seonduvaks ning sellistel puhkudel on täiskasvanud ratsutajatel õigus sadulas olles turvakiiver peast võtta.

Pressikonversntsil küsiti vastse Euroopa meistri käest, kas olles olümpiavõitja ning maailmameister oli motivatsiooni Aachenisse tulla. Oli ikka, vastas Dubbeldam, kuna tema auhinnakollektsioonist just selline medal veel puudus. Lisaks jagus Dubbeldamil rohkelt kiidusõnu Zenithi aadressil. Mullune hooaeg oli sellele hobusele esimene sellisel kõrgel tasemel ja suurmeistri arvates on sageli järgnev hooaeg tavaliselt raskem. Zenith aga tuli olukorrast ideaalselt välja, olles tõeline tšempionaatide hobune. Aasta pärast on Rios Olümpiamängud. Eks näis, kas kaks ei jää kolmandata. Mõtlen selle all hollandlaste kuldset duublit.

Selleks korraks on Euroopa Meistrivõistlused läbi saanud. Hobumaailma toimetus alustab koduteed. Laseme toimunul endis veidi settida ning peagi saate meie veergudelt lugeda pisut üldisemat kokkuvõtet toimunust.

Kõik tänavuse Euroopa tähtsaima võistluse tulemused leiate aga aadressilt http://results.aachen2015.de/show/7/schedule/