Dujardin triumfeeris Grand Prix Specialis, Gal elimineeriti

Käimasolevaid Euroopa Meistrivõistlusi saab pidada kõike muud kui igavaks. Täna vahelduvas ilmas toimunud GP Speciali kulla viis Suurbritanniasse võistluse selge favoriit Charlotte Dujardin Valegrol, püstitades seejuures uue Euroopa rekordi 87.577 %. Viimase sõitjana starti läinud Edward Gal elimineeriti testi keskel, kuna Undercoveri sülg oli selgelt roosakas.

Hõbemedalile jõudsid täna väga tugeva soorituse teinud Kristina Bröring-Sprehe ja Desperados FRH, kes sõitsid välja 83,067 %, kibemagusa pronksi võttis Gali elukaaslane Hans Peter Minderhoud hobusel Glock´s Johnson TN 79.034 protsendiga. Kurikuulus kombinatsioon Rath-Totilas oli eelmisel päeval nimekirjast maha võetud.

Viimases grupis alustas esimesena Austriat esindav Victoria Max-Theurer imekenal Blind Date'il. Just nende sõidu ajaks jõudis staadioni kohale tugev vihmasadu. Paar ei suutnud korrata oma GP head tulemust ning skooriga 69.412 % 15 parema hulka kahjuks see kena kombinatsioon ei pääsenud.

Jessica von Bredow-Werndl ja Unee BB sõitsid tuntavalt alla oma taseme, tehes vea mõlemas jalavahetuste seerias (74.790 %). Neile järgnenud Fiona Bigwood ja Atterupgaards Orthilia said kaela kõige suurema vihma ning skoorisid seejuures umbes poolteist protsendipunkti GP skoorist vähem (74.510 %).

Fiona Bigwood tänab Atterupgaards Orthiliat hea soorituse eest keerulistes tingimustes

Carl Hester ja Nip Tuck sõitsid seevastu kena vigadeta testi, mis viis nad sel hetkel juhtima ja päeva lõpuks viiendale kohale tulemusega 77.003 %. Paraku pole Nip Tuck eriliselt ilmekas ega efektne, Hester sõitku nii hästi kui tahes, selle hobusega ilmselt väga palju kõrgemale ei jõuagi, ehkki nende stiili on kena vaadata. Sõitja on ise öelnud, et ta sooviks, et Nip Tucki keha oleks võrdeline tema hea iseloomu ja mõistusega.

Carl Hester ja Nip Tuck tänasega rahul

Diederik van Silfhout ja Arlando N.O.P. ajasid aga kohtunikud tõeliselt segadusse: 83,824 % ja ülekaalukas liidripositsioon Tallinn Horse Show'lgi hindamas käinud Eduard de Wolff van Westerrodelt (NED), 70,980 % ja 11. koht Anne Gribbonsilt (USA). Teised hinded kõikusid 72-77 % ümber. „Mis toimub?!“, küsis publik, andes valju vilekooriga sellest kohtunikele teada.

Koondtulemus 75, 350 % korrigeeriti hiljem 74.426% peale, kuna FEI reegel näeb ette, et kui kohtuniku skoor erineb üle 6 % teiste kohtunike antud hinnete keskmisest, viiakse see samaväärseks järgmise lähima hindega. Antud hetkel siis viidi see ilmselgelt üle võlli pakutud protsent 77.255% peale (sama hinne Andrew Ralph Gardneriga (USA)). Tõepoolest, paar tegi parema soorituse GP-s, ilme Silfhouti näol reetis selgelt rahulolematust oma esinemisega. Kuid sellegipoolest tekitasid hinded täpselt sama suurt segadust nagu Totilasegi puhul. Arutasime seda isekeskis Eesti koolisõidu manager Eva-Maria Vint-Warmingtoniga, kes leidis, et Arlando oli osades harjutustes ebaregulaarne, mis ilmselt osadele kohtunikele paistis selgimini silma. On hea tõdeda, et hindamise järelvalvekomisjon korrigeerib veidigi selliseid prohmakaid ning loodetavasti tehakse süsteemi lähiaastail veelgi muudatusi.

Diederik van Silfhout endas veidi pettunud

Järgmisena starti tulnud Kristina Bröring-Sprehe ja Desperados FRH said marulise tervituse osaliseks, sest täna oli 45 000 mahutaval staadionil kokku umbes 28 000 pealtvaatajat, neist muidugi suur osa sakslased. Paar tegi tugeva etteaste, kuid on varasemalt näidanud veelgi säravamaid liikumisi. 83.067% viis nad kindlateks liidriteks ning kohe nende järel areenile sisenenud Dujardinile vahtis nende kõrge skoor otse suurelt ekraanilt otsa. „See oli küll väga „kena““, naljatles Dujardin hiljem pressikonverentsil, lisades, et teda tegelikult paneb konkurents palju rohkem pingutama. Kuna maailma esinumber ei olnud oma GP esitusega sugugi rahul, paistis ta täna igas mõttes oma koha eest tõsiselt võitlevat.

Desperados saab korralikult kiita

Paraku ei pääsenud nemadki puhtalt. Viga tuli sisse ühe tagant jalavahetustes, ehkki mitmed kümned traavipikenduste, kahe tagant jalavahetuste ja galopipiruettide eest päästsid päeva. Uue Euroopa rekordiga Specialis 87.577% läksid nad kahtlusteta liidriks, mida võis reaalselt ohustada vaid viimane paar Edward Gal – Glock´s Undercover N.O.P.. Enne neid aga jäi veel startida kahel sõitjal.

Publik aplodeerib "maailmavalitsejatele" püsti seistes

Ka avapäeval tugevat vormi demonstreerinud hispaanlanna Beatriz Ferrer – Salat tegi Delgadol tänagi soliidse etteaste 77.395 %, mis andis selleks hetkeks kolmanda koha. Hispaanlased on siin kindlasti ühe suure eesmärgi ehk Rio OMile kvalifitseerumise juba saavutanud ja seda kindlasti suuresti Beatriz Ferrer – Salatile, kes on mõlemal võistlusel osutunud nende parimaks sõitjaks.

Beatriz Ferrer – Salat ja Delgado

Eelviimastena astusid ringi Hans Peter Minderhoud ja Glock´s Johnson TN, kelle sõidu ajaks tuli ka kenasti päike taas välja. Imeilus Johnson ja Minderhoud tegid vaatamata tõsisele tervisehäirele (sõitja veetis terve öö oksendades, kuna oli saanud ilmselt toidumürgituse) korraliku soorituse ning platseerusid tulemusega 79.034% kolmandaks, mis oli kohtunike enamvähem üksmeelne otsus.

Hans Peter Minderhoud ja Glock´s Johnson TN

Keegi ei oodanud EM-il aga sellist lõppu nagu juhtus täna. Vaevu olime veendumas, et siit tuleb üks tugev ettaste, kui peakohtunik Andrew Ralph Gardner (GBR) helistas kella ning peatas Edward Gali ja Undercoveri etteaste. Undercoveri suust tuli roosakat vahtu, mis tõmbas nende tänavusele EM unistusele kriipsu peale. Tundus, et hobune oli hammustanud keelde, kuid ametlikku selgitust pole praeguseks hetkeks veel antud.

Undercoveri sülg oli värvunud roosaks

Nagu öeldud, oli tänane päev vast kõige vastuolulisem Hans Peter Minderhoudile, kellel tuli pronksmedal vastu võtta pärast korralikke läbielamisi. Kõigepealt suur terviserike, seejärel elukaaslase õnnetu väljalangemine medalikonkurentsist. „Jah, me tegime küll nalja, et keegi konkurentidest üritas mind mürgitada, kuid tegelikult sõin ilmselt midagi halba. Oksendasin terve öö, veetsin nüüd pool päeva autos magades ja läksin soojendama makaronist jalgadega. Oma järjekorda oodates tundus mulle, et see ei tule kunagi, tahtsin lihtsalt ühele poole saada. Oma sõiduga seetõttu eriti rahule ei jäänud, kuna ei tundnud, et oleksin endast kõik saanud anda. Tundub siiski, et sellest piisas täna,“ kommenteeris oma esimese seenioride tiitlivõistluste individuaalmedali võitnud Minderhoud pressile.

Meie liiga sõitjatest oli stardis kaks venelannat, kellest Inessa Merkulova ja Mister X-i sõitu võib pidada tõeliseks ebaõnnestumiseks. Paar ei näidanud oma tavapäraselt tugevat vormi, mida enam lõpu poole, seda enam tuli sisse suuri eksimusi ning allumatust. Kokkuvõttes teeniti täna kõigest 67.003% ja 28. koht, mis oli ilmselt kaugelt alla ootuste. Inessa 24-aastane õde Marina Aframeeva lõpetasin Voskil GP'st pisut nõrgema tulemusega 68.824 %, platseerudes päeva lõpuks 25ndale kohale.

Marina Aframeeva ja Vosk

Homme on vabakava päev, kus vägagi ebatavaliselt ei näe me stardis Edward Gali. Loosi tahtel võistleb muide viimasena tänane võitja Charlotte Dujardin Valegrol. Sõit algab Eesti aja järgi 14: 30. Lisaks selgub lõunaks ka reiningu Euroopa meister.

Aacheni tulemusi saab jälgida otse siit: http://results.aachen2015.de/show/7/schedule/