Eesti hobune lummas Helsingis messikülastajaid

3.-4. märtsini käis Eesti Hobuse Kaitse Ühing Soomes vaba aja teenuste messil naabritele eesti hobust propageerimas. Eesti hobune on Soomes vaata et populaarsem kui Eestis. Olgu siis tema tarbijaks harrastusratsanik või turist, kes igal aastal Eestis ratsamatkadel käib. Teisalt on suur osa Eestist ja ka eesti hobusest soomlastele siiani avastamata.

Helsingi messikeskuses, kus muide peeti ka esimesed Helsinki Horse Show’d, toimunud mess oli suunatud turismile ja vaba aja veetmise võimaluste tutvustamisele, kuid hobuteenustel oli seal oluline roll. Kohale oli toodud umbes 30 erinevat ja omapärast hobusetõugu, toimusid mitmed kliinikud ja demonstratsioonid, ning loomulikult kogus eesti hobunegi populaarsust juurde. Meie aretusühingutest oli messil esindatud ka Vana-Tori Hobuse Ühing.

Vana-Tori Hobuse Ühingu messiboks. Foto: Dace Strausa

Elusuuruses imekauni värvusega eesti hobuse pilt püüdis pilku ja meelitas messihallis lähemale astuma ka neid, kes eesti hobusest seni midagi ei teadnud. Kuidas sellist värvi hobune saab olemas olla?! Koos Soome Eesti Hobuse Ühingu eestvedajate Johanna Sillanpää, Johanna Hakkaraineni ja Mira Sinekariga jagasime kahe messipäeva jooksul meie hobuse kohta innukalt teavet.

Külastajaid oli mitmesuguseid – oli neid, kes eesti hobusest midagi ei teadnud, ja oli neid, kes omavad või ratsutavad eesti hobusega. Väga suur oli huvi suviste turismivõimaluste ja lastelaagrite vastu. Neid, kes igasuviselt Eestis ratsutamas käivad, oli päris palju. Üllatuslikult leidus ka neid, kes tundsid tõsist huvi eesti hobuste kasvatamise vastu. Seetõttu sai omamoodi staariks täkk Rotser, kes tänavu Soomes seni puudunud täku kohustused endale võtab.

EHKÜ messiboks. Foto: Ingrid Randlaht

Boksis jagus tõsist arutelu paljudel teemadel, värvustest kuni hobuste kvaliteedi ja kasutamisvõimalusteni. Väga suurt huvi tunti ka augustis Kurgjal toimuva eesti hobuse päeva vastu ning küllap on tänavu oodata sinna ka ülelahe külalisi.

Võib öelda, et soomlane ootab Eestist ja eesti hobuselt peamiselt kahte asja. Esiteks võimalust veeta meeldivat puhkust ning teiseks võimalust osta sobivat ning valmis hobust ratsutamisharrastuse tarvis. Jutuajamistest selgus, et puudust tuntakse hästi koolitatud hobuste kättesaadavusest. Eestist ollakse valmis hobust ostma, kuid väga paljudel ei ole endal oskusi ega ka soovi sälgude üleskasvatamiseks ja edasiseks koolitamiseks. Peamine tarbimisala on ikkagi ratsakoolides ning harrastushobustena. Spordikasutust saab eesti hobune Soomes juba palju vähem. Muidugi ei takista miski eesti hobust spordis rohkem kasutamast, kuid see eeldab jälle tema suutlikkuse tõestamist ja seda peame me siiski tegema ise.

Rüütliturniir oli üks paljudes messil toimunud demonstratsioonidest. Lisaks toimusid mitmed muudki showd ja kliinikud erinevatel ratsaspordialadel. Foto: Dace Strausa

Messil käik tekitas kindlasti saginat ja elavdas eesti hobuse huviliste meeli. Selleks, et end nähtavaks teha, tuleb ilmselgelt pingutada. Igaüks, kes tahab praeguses kvaliteedile ja valmis tootele suunatud tarbimises pinnal püsida, peab paratamatult end turu nõudmistega kohandama.

Eesti Hobuse Kaitse Ühingu üks funktsioonidest on teabe vahetamine ja laialikandmine. Seekordne mess näitas paraku seda, et enda esitlemiseks ei olda kas valmis või puudub tegelik „toode“, mida turule tuua. See on teema, mis kindlasti väärib arutlemist ka peatselt tuleval üldkoosolekul.

Nende päevade jooksul jõudsime arutada oma muresid ja rõõme ka meie sõsarühingu inimestega Soomest. Loodame, et see üritus ergutas ka nende meeli ja vahepeal raugenud jaks sai väikese energiasüsti. SEHY hea käekäik on väga oluline eesti hobusele ning EHKÜ püüab omalt poolt kindlasti aidata nende tegevusele kaasa nii palju kui võimalik.

10. juunil toimub Helsingi lähedal Vihtis järjekordne eesti hobuste näitus, kuhu on oodatud ka kõik huvilised ja eesti hobuse sõbrad Eestist. Pikemalt arutelu eesti hobuse tuleviku, turustamise ja võimekuse ning kasutusalade teemal kuuleb ka EHKÜ koosolekul Penijõel, 17.03.2012, kuhu on oodatud kõik eesti hobuse sõbrad.

Ingrid Randlaht, www.esthorse.ee