Eesti Hobusekasvatajate Selts näitab Maamessil hobuseid üle Eesti

Eesti Hobusekasvatajate Selts (EHS) osaleb Tartus alanud XXI Maamessil sedakorda suure ekspositsiooniga, esindatud on kaheksa hobust viiest seltsi peetavast tõuraamatust, hobused on tulnud kohale üle Eesti.

Kaja Väärsi Valgamaalt, kes Maamessil näitab Tori tõugu mära Vivat, ütles, et osalemine messil annab võimaluse näidata inimestele vanatüübilist tori hobust ja seda, kui väärikas kaaslane see hobune temaga tegelevale kasvatajale võib olla.

"Messikülastajatele pakutav vahetu suhtlemisvõimalus nende suursuguste loomadega nakatab loodetavasti hobusepisikuga uusi tegijaid. Ja ehk leiab vahetult messil kogetud muljete põhjal nii mõnigi meie hobusetõugude esindaja endale uue sõbra-tegeleja," lootis Väärsi.

Tori hobusega Viva messil Kaja Väärsi Valgamaalt

Heidi Reidla, kes läks messile Tartumaa esindajana, põhjendas oma hoolealuste, Tori tõugu täku Hofman ja Eesti tõugu mära Raasuke esitlemist järgmiselt: " EHS palus, kas mul oleks äkki võimalik enda hobuseid näidata. Kuna mul on mõlema tõu esindajad olemas ja asun messipaigale lähedal, mõtlesin, et miks ka mitte, saavad hobused ka kogemust võõras kohas juurde."

Mõlemad nimetatud tõud on Reidlale südamelähedased, kodus on tal neid õige mitu. "Torikas on küll pisut südamelähedasem, kuna kasvu poolest mulle sobivam, aga eestlane jällegi lapsele parem valik," ütles Reidla, lisades ühtlasi, et messil osalemine pakub talle rõõmu. "Tore on vaadata ja samas ise näidata inimestele ilusaid hobuseid ja tutvustada kohalikke tõuge."

Tori täkk Hofman ja Kristo Rebase

Maie Kukk Järvamaalt, (kes aktiivse ja elurõõmsa hobusekasvatajana on EHS jõuluaegset projekti "Lapsed saani" omalgatuslikult edasi vedanud, olles tänaseks heategevuslikus korras juba neli korda Järvamaa hooldekodude lapsi hobusõidule viinud), tundis rõõmu, et araabia ja trakeeni tõugu hobuseid esindavad messil tema hoolealused.

"Eks me peame oma seltsi ühistööd näitama. Tahan, et oleksime nähtavad. Ja seda mitte rumalate vaidluste, vaid positiivsete tegude näitel. Neid positiivseid näiteid on meil palju," ütles Kukk.

Hobusekasvataja tundis rõõmu, et EHS esineb tänavu Maamessil kõigi viie tõuraamatu hobusega.

"No tõesti on hea meel, et kõik tõuraamatud esindatud on. Meie poolt on välja pandud trakeen Opka ning araabia tõugu hobune Virginia, kes 2012. aastal valiti parimaks seda tõugu märaks. Luban, et hoiame Järvamaa lippu kõrgel," ütles Kukk.

Minni Mangman ja araabia hobune Virginia

Lippu lubas kõrgel hoida ka Linda Leemets Viljandimaalt; tema hooleks on tänavu Eesti raskeveotõugu hobuste näitamine. Kohal on Edwi, kes tunnistati tõuraamatut pidava EHS-i poolt parimaks Eesti raskeveotõugu märaks aastal 2009, ja Vanella, kes tunnistati läinud aastal parimaks nooreks märaks.

Hobuste omanik Leemets on uhke, et seda tõugu hobuseid esindavad just tema hoolealused."Eesti raskeveotõugu hobused on väga tublid. Nad sobivad tööhobusteks, samas saab neid kasutada ratsahobustenagi," rääkis ta, lisades, et messil soovitakse näidata Eesti raskeveotõugu hobust eestlastele mõneti uues valguses. "Tahame näidata, et seda tõugu hobune sobib ratsutamisekski. Soomlased on selle avastanud, eks tule siis meie omadele ka seda tutvustada."

Siinkohal tundis Leemets erilist heameelt selle üle, et noored on üha rohkem seda tõugu avastamas. Tema tütretütar Merit Tõkke on juba praegu hoolega asja juures. "Tema mul neid suuri hobuseid siin õpetab ja kantseldab. On hea, et minu töö üle võetakse," ütles Leemets.

Pärnumaad esindab messil Eesti tõugu hobune Viroola Tori vallast. Aastal 2008 parimaks nooreks Eesti tõugu märaks tunnistatud Viroola on Maamessil esmakordselt, hobuse omanik Taimi Usin loodab, et Viroola võib võita nii mõnegi tulevase hobusekasvataja südame. Usin rääkis, et Viroola läheb messile näitama, milline see õige Eesti taluhobune olema peab. "Ta on tõeline eestlane. Ta on sama jonnakas, sama kange, sama tubli ja sama virk kui Eesti talupoeg," võrdles Usin.

Hobusekasvataja sõnade järgi on Eesti tõugu hobustel lisaks teisigi väärtuseid: "Eesti tõugu hobune sobib suurepäraselt karjamaade hooldamiseks, samas on see hobune kergesti õpetatav ja tark. Sobib nii sportimisesks, oma vähese kasvu ja hea iseloomu tõttu samas ka lihtsalt turismihobuseks."

Eesti Hobusekasvatajate Selts; fotod: Krista Sepp