Eesti Hobusekasvatajate Selts tähistab täna kahekümnendat juubelit

Täna, 20 aastat tagasi, 11. detsembril, 1992.a. toimus Jõgevamaal Puurmannis Eesti Hobusekasvatajate Seltsi (EHS) asutamiskoosolek. Kahekümndndat sünnipäeva tähistava seltsi tegevdirektor Krista Sepp andis intervjuu ETV hommikuprogrammis Terevisioon.

ETV hommikuprogrammis Terevisioon meenutas Krista Sepp 20 aasta tagust asutamiskoosolekut Puurmannis. Koosolekule kogunesid Sepa sõnul tollaste majandite ja ühismajandite esindajad, samuti eraisikutest kohalike tõugude säilitamisest huvitatud delegaadid. Asutamiskoosolekul osales 92 inimest. Tänaseks on Sepa informatsiooni põhjal seltsi liikmete arv tõusnud 389-ni. Saatejuht Katrin Viirpalu küsimusele, kas samas proportsioonis on tõusnud ka hobuste arv Eestis, pidi tegevdirektor kahjuks möönma, et seda paraku mitte. Krista Sepp meenutas, et EHS-i asutamisele eelnesid ja järgnesid hobusekasvatuses väga rasked ajad. Põllumajandusreformi käigus kadusid suurmajandid ning genofond paisati laiali. Seegi oli üheks põhjuseks, miks tõuentuisastid nägid vajadust ühinemiseks.

Tänaseks on Sepa väitel hobuste arvukus stabiliseerunud, enim sünnib eesti tõugu hobuste varssu. "Arvestades kõiki asjaolusid, nagu üleminekuaeg 1990-ndate algul, hilisem majandussurutis ja eelkõige meie Eesti suurus, õigemini väiksus, oleme siiski suutnud alles hoida meie oma kolm ohustatud hobusetõugu, eesti hobune, tori hobune ja eesti raskeveohobune. Seda võib lugeda juba saavutuseks,“ arvas Sepp. EHS-i pidada on tegelikult aga viis tõuraamatut: tori hobune, eesti hobune, eesti raskeveohobune, trakeen ja araabia hobune. Lisainformatsiooni EHS-i tegevustest leiate nende koduleheküljelt aadressil www.ehs.ee .

Juubeliüritus toimub homme Türi kultuurimajas, kuhu on kutsutud nii seltsi liikmed kui nende koostööpartnerid. Õhtul, kell seitse algava ürituse juhatab sisse Eesti Maaülikooli dotsent Heldur Peterson, kes oli ühtlasi 20. aastat tagasi Puurmani kultuurimajas loodud seltsi esimeseks juhatuse esimeheks. Peole on lisaks EHS liikmetele oodatud ka mitmed külalised, nende hulgas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, Eesti Tõuloomakasvatajate Liidu president ja Eesti Maaülikooli emeriitprofessor Olev Saveli, Eesti Ratsaspordi Liidu peasekretär Siim Nõmmoja ning Eesti Sporthobuse Kasvatajate Seltsi juht Raigo Kollom. Täpsem info: Krista Sepp 53407095

Hobumaailma toimetus õnnitleb omalt poolt Eesti Hobusekasvatajate Seltsi ning soovib jõudu edaspidiseks kohalike tõugude säilitamisel ja aretamisel, samuti hobumajanduse populariseerimisel.