Eesti kestvusratsutamise koondis saavutas MM-debüüdil viienda koha

Eesti kestvusratsutajad võistlustules. Foto: FEI/ Liz Gregg

Eile Araabia Ühendemiraatides (AÜE) toimunud kestvusratsutamise maailmameistrivõistlustel (MM) saavutas Eesti koondis kõrge 5. koha. Selle saavutusega kirjutati uus ja särav peatükk Eesti ratsaspordi ajalukku. Individuaalselt oli parim Katriin Kalle ja Mister Tondi, kes saavutasid 27. koha. MMi tiitli võitis tema kõrgus Bahreini šeik Nasser Bin Hamad Al Khalifa hobusega horse Darco La Majorie. Bahrein võitis ka meeskondliku kulla.

25. veebruari varahommikul, enne päikesetõusu, asus starti 117 võistluspaari 36 riigist. Ratsutamine on erakordne spordiala, sest mitte ainult ei võistle inimene koos hobusega, vaid kõrvuti võistlevad mehed ja naised ning see peegeldus ka osavõtjate soolises jaotuses. Stardis oli 60 nais- ja 57 meesratsanikku. Lugejal on ehk huvitav teada, et võistluste noorim osaleja oli 18- aastane Constanza Pacheco Diaz Argentiinast ja vanim 73- aastane Robert Gielen Kanadast. Seejuures lõpetas Robert oma neljandad tiitlivõistlused 41. kohaga. Taaskord elav näide sellest, kuidas ratsutamises võib tippsporti teha kõrge vanuseni!

Ka individuaalse arvestuse esikümme oli väga mitmekesine, esindatud oli lausa kaheksa riiki- Bahrein, AÜE, Hispaania, Austraalia, Portugal, Leedu, Omaan ja Kuveit.

Rada valgustasid päikesepatareidega lambid. Foto: Astra Nilk

MMil tuli osalejatel läbida kõrbes 160 km pikkune võistlusdistants, mis oli jagatud kuueks ringiks- 31, 29.9, 30, 29, 20.1 ja 20 km. Kui alguses lubas ilmaprognoos võistluspäevaks mõõdukat sooja, siis keskpäevaks näitas kraadiklaas juba 37 soojakraadi. “Me teadsime, et võistlus tuleb raske, ent ei kujutanud päriselt ette, kui raske. Aga meie Põhjamaa hobused jooksid selle 160 km põrgukuumuses ära,” kommenteeris Astra Nilk, kes täitis võistlustel groomi rolli. Väljakutseid esitas ka raske rada. “Rajal oli palju sügavat liiva, mis oli hobustele raske,” selgitas Katriin Kalle. Kui keskpäeval tuli võistelda kõrbekuumuses, päike lagipähe paistmas, siis start ja finiš toimusid pimeduses.

Keerulised olud peegeldusid võistlustulemustes. Tiitlikaitsja Salem Hamad Saeed Malhoof Al Kitbi (AÜE) saavutas teise koha, kaotades võitjale 15 minutiga, ent maailma parimaks peetav AÜE meeskond ei saanud sel korral tulemust kirja. Meeskondlikus arvestuses kõrbesid ka sellised tugevad riigid nagu Kuveit, Omaan ja Katar. 117-st rajale asunud võistlejast sai tulemuse kirja 44 võistluspaari.

Nasser Bin Hamad Al Khalifa (BAR) & Darco La Majorie (hall hobune) võistlusrajal

Eesti kestvusratsutajad on maailmatasemel

Kuna meie sportlastele oli kõrbes võistlemise kogemus esmakordne ning peaaegu 2 nädalat tagasi treeniti veel talvistes oludes, siis võeti algusest peale eesmärgiks sõita rahulikult. Ütleb ju Eesti vanasõnagi, et tasa sõuad, kaugele jõuad. Valitud strateegia õigustas ennast igati ning viiest võistluspaarist neli jõudis kenasti finišisse, kindlustades nii meeskondliku 5. koha. Meeskondlikus arvestuses läks kirja kolme parema võistluspaari tulemus.

Eestlaste parima tulemuse tegi möödunud aasta parimaks juuniorsportlaseks tunnistatud Katriin Kalle, kellel õnnestus Mister Tondiga saavutada 27. koht. Eveli Pärna ja Ragazza, Lilian Schönberg ja Amal el Awrah OX ning Brenda Prants ja Assman saavutasid vastavalt 33., 34. ja 35. koha. Tiina Kuusepuul ja Gabrielil tuli võistlus kahjuks pärast kolmandat ringi katkestada.

Head saavutused äsjalõppenud MMilt näitavad ka, et Eesti kestvusratsutamise tase on maailmatasemel. “Eesti kestvusratsutajate tase rahvusvaheliselt on väga hea. MMi viies koht ja veel nii, et kvalifikatseerunuid oli rohkem kui tiimi sai. Kindlasti on meil veel väga palju potentsiaali ja usun, et need tulemused paranevad veelgi,” oli Katriin lootusrikas. Astra lisab: “Hobused said palju kiitust ka teistelt võistlejatelt. Hobused olid tõesti hämmastavalt heas vormis, arvestades, kui rasked olid treeningtingimused.” Eesti hobused äratasid lausa nii palju tähelepanu, et korduvalt sooviti neid ka ära osta. Siinkohal on hea esile tuua, et viiest hobusest neli on Eestis kasvatatud-  meeskonda kuulus kolm Eesti sporthobust ja üks araabia hobune.

Kogu meeskond on tänulik tugisüsteemile, kuid eritised tänusõnad kuuluvad veterinaar Fernando Medina Guerrerole, kes aitas ja nõustas võistlejaid terve võistluse vältel ning aitas viimastes veterinaarkontrollides ka hobuseid esitada.