Eesti kestvusratsutamise tähthobune Oopus ei saa tänavu enam hooaega jätkata

Alles 22. mail Kurgjärvel Marian Kikasele teistkordse kestvusratsutamise Eesti meistritiitli toonud hobune Oopus sai raskelt vigastada, kui kukkus vanasse kaevu. Tänavu Oopusega kahjuks enam võistelda ei saa. Omanikud on tänaseks aga valmis loost pikemalt rääkima.

Kuna Kikaste perekond peab turismitalu, võeti 8. juunil taas ette ratsamatk. Ratsamatkal olles ehitati järve äärde elektrikarjustest koppel hobustele söömiseks ja puhkamiseks. Hobused läksid koplis ringi vaatama ning kui nad mõne minuti pärast kopli etteotsa tagasi jõudsid, märkas Marian, et Oopust ei ole koos teistega. Perenaine läks uurima, kuhu hobune jäi, ning avastas õudusega looma maa seest august.

Ilmselt oli tegu vana kaevuga, kust ülemine kaevurõngas ära võetud, auk laudadega kinni kaetud ning mullaga tasandatud. Selle kõige peale oli jõudnud juba hein kasvada. Aastatega olid lauad pehkinud ning vana ca 4 m sügavune kaev muutunud kurjaks lõksuks, mida ei saanud märgata ei karjuse ehitaja ega hobune.

Oopuse leides ei jäänud Marian kauaks mõtlema, vaid jooksis koheselt oma telefoni otsima, et isa Vellole helistada. Abi oodates tegi Oopus mõned katsed august välja saada, kuid ülejäänud aja oli rahulik. Vello Kikas tegutses kiirelt ning paarikümne minutiga oli Oopus koormarihmade ja Sisu autotõstuki abil august väljas. Treileriga sõidutati Oopus koheselt koju Rõugesse ning helistati ka hobusetohtrile Tiit Siibojale, kes jõudis kohale mõne tunni pärast.

Kaevu kukkudes said vigastada Oopuse mõlemad vasakpoolsed jalad, neil olid suured muljumise tagajärjel tekkinud haavad. Esimesel jalal oli nii kõõlus kui ka kõõluse tagune luuni paljas. Siiboja sõnul ei saa sinna uut nahka siirdada, sest aluskude on hävinud. Marrastada said ka mõned teised piirkonnad.

Nüüd on hobune kodus Rõuges Eha talus ja veedab üksinda aega tallis või koos kitsega koplis jalutades. Oopusele manustatakse antibiootikume ning haavu pestakse 4-5 korda päevas. Mis Oopusest edasi saab ja kas ta veel kunagi võistlema läheb, pole praegu teada. Ennustusi ei saa teha ja paranemist on oodata võib olla alles jõuludeks. Oopus ise on elav ja heas tujus ning kui boksis viibivat hobust vaadata, siis esialgu ei aimakski, et tema jalgadel laiutavad suured haavad.

Tiit Siiboja: "Tüsistusi pole õnneks praegu tekkinud, kuid see paranemise protsess on pikk. Praegu on vara ka öelda, kas hobune kunagi veel võistlema hakkab, aga kui pahad bakterid haavade kallale ei kipu, siis ilmselt saab ta terveks."

Hobumaailma meeskond soovib Oopusele kiiret paranemist ja Kikastele jõudu hobuse ravimisel.