Eesti koolisõitjad naasid Lätist auhinnaliste kohtadega

Riin-Ingrel on põhjust naeratada- koju viidi mitu rosetti ja ühtlasi sõideti Inter-I skeemis välja isiklik rekord

Möödunud nädalavahetusel toimusid Lätis Inčukalnsis (Young Riders School) rahvuslikud võistlused, millest võtsid osa ka Eesti ja Leedu koolisõitjad. 

Laupäeval saavutas noorhobuste klassis auhinnalise teise koha tulemusega 72,6% Heli Hussar 6-aastase ruunaga Franco Boy (Franklin x Don Frederico, kasvataja Seeder Agri OÜ). Kohtunikud hindasid kõrgelt hobuse sammu (7,8) ja galoppi (7,5).

Prix St-Georges klassis saavutas parima eestlasena kolmanda koha Marii-Heleen Raidmets hobusel Brend (66,274 %).

LK4 (FEI Children Team) skeemis saavutas kümne võistluspaari seast teise koha Grete Hussar märal Princessa GT (70,2%). Grete oli selles skeemis ka teise hobusega, Charly, kellega ta saavutas 4. koha. Charly on seni võistelnud eeskätt takistussõidus ning tegu oli tema debüüdiga koolisõidus. Samas skeemis, mis oli avatud vaid lastele, tuli teisele kohale Dianne Mii Raag ponil Coad Hill Happy (68,8%).

“Princessa oli esimesel võistluspäeval üpris rabe ning tuline. Otsisin soojendusel nö. “õigeid nuppe”, sest Princessa tähelepanu oli igal pool mujal. Siiski sooritasime hea sõidu,” jäi Grete esimese võistluspäevaga rahule. “Charly jaoks oli see esmakordne kogemus koolisõiduaiaga. Ta oli vist pisut segaduses, kus on takistused, aga õnneks üle koolisõiduaia ei hüpanud,” viskab Grete nalja. “Charly on väga tore hobune, tal on head liikumised ning temaga on tore koos töötada. Meie koostöö on tõesti väga värske ja võistlustele minek on riskantne, ent näen temas potentsiaali koolisõidus ja loodetavasti näeb meid veel koolisõiduvõistlusel,” on Grete lootusrikas.

Pühapäeva parimad

Pühapäeval kroonisid kohtunikud üksmeelselt M10 muusikalise vabakava skeemis võitjaks Riin-Ingre Saare hobusel Kaliber DP (71,017%). Riinu jaoks oli tegu eduka päevaga, sest auhinnaline kolmas koht tulemusega 68.33% napsati ka Intermediate I muusikalises vabakavas. Tegu on ühtlasi Riinu isikliku rekordiga Inter-I skeemis. Selles skeemis jäi napilt neljandaks ja joone alla Tiina Kuusmann hobusel Ivanhoe.

“Võistlusega jäin väga rahule. Kaliber tundis end võistluspaigas väga koduselt, magades päevad läbi,” rõõmustab Riin-Ingre. Küsimuse peale, mis harjutuse õnnestumise üle tunneb ta kõige suuremat heameelt, ei osanud ta kohe vastata. “Pigem olen siiralt õnnelik ja tänulik, et Kaliber on elus ja terve, et ta on olnud võimeline taastuma nii suurtest vigastustest ja võistlema nii, nagu midagi poleks iial juhtunudki,” sõnab Riin.

“Olen rahul, et arenguhüpe on toimunud, isegi kui harjutus ise veel prefektselt ei õnnestu. Näiteks galopipiruetid, mis kuu aega tagasi olid katastroofilised, on nüüd juba selline tugev 6,5. Järgneva kuu jooksul planeerin need kasvatada vähemalt seitsmele. Traavi- ning sammuosa on meil üldiselt päris tugev, ent galopiosa vajab veel tööd. Kuid töö meile ju meeldib,” on Riin lootusrikas.

Riin on sel hooajal osalenud Leedu koolisõitja Justina Vanagaite kliinikutes ja treeninglaagrites. Kas need on andnud soovitud tulemuse? “Kindlasti on meie arengus Justina käsi mängus ja alati on igalt treenerilt midagi õppida,” nendib Riin. “Treenin Justinaga koos nii palju kui võimalik ning jälgin ka, kuidas ta ise oma hobuseid sõidab ja treenib. Sealtki on väga palju õppida,” räägib Riin. “Olen muutnud päris palju enda sõidustiili ning Kaliberi treenimist ja julgen öelda, et meie areng on olnud kiire ja tulemusi on silmaga nähtavad.”

LR2 (FEI Children Individual Competition) skeemis saavutas tihedas konkurentsis teise koha Diane Mii Raag ponil Coad Hill Happi (68,796%). Veel paremini läks Diane Mii Raagil LK1 (FEI Children Preliminary Competition B) skeemis, mille ta üheteistkümne võistleja seast võitis (68,393%).

Võidukad Grete ja Heli Hussar

Kaksikvõidu saavutasid ema ja tütar, Heli ja Grete Hussar, LK1 (FEI Children Preliminary Competition B) skeemis. Heli Hussar napsas 71,607%-ga napilt esikoha, jättes Grete 71,429%-ga teisele kohale. Auhinnalise neljanda koha sai veel Reelika Lipp hobusega Limona (67,5%).

“Teine võistluspäev oli oluliselt parem ja Princessa keskendus rohkem mulle. Kuna võistlesime alles õhtul, siis sain hommikul teha kerge trenni. Usun, et see tuli kasuks, kuna nii head skeemi ei ole me veel sõitnud,” rõõmustab Grete. “Eriti rahule jäin kontragalopi ja sealt sammule üleminekuga. Princessa oskab ka jalavahetusi, seega ei ole alati lihtne säilitada head kontragaloppi. Ehkki valmistume M-klassi skeemideks, valisin seekord lihtsama L-taseme skeemi, et Princessale pakkuda head kogemust ja tõsta enesekindlust. Hetkel ongi minu fookus sellel, et Princessa tunneks end võistlustel hästi ja iga võistlusega hakkame aina rohkem sinna jõudma.”

Muljeid võistluspaigast

Koolisõitjad ei olnud kitsid kiitustega Young Riders School võistluspaiga aadressil. “Võistluste kompleks on võimas- suured ja väga hea pinnasega platsid, uhked tribüünid ja maitsev toitlustus. Võistlushobuste tall on eraldi püsielanike omast ning majutab ära 80 hobust. Ilmselt see arv on suuremgi, sest õues oli veel 36 väliboksi, mida pandi alles kokku,” muljetab Riin.

Ka Grete sõnul on võistluspaik fantastiline. “Võistlusareen on väga ilus ja uhke tribüüniga ning tekitab suure võistluse tunde. Platsid olid kvaliteetsed ja korralikud,” kiidab Grete.

Lisaks toovad meie sportlased esile ladusat korraldust ja lätlaste külalislahkust. “Kõik on hästi lähedal ja tallides toimetamine mugav, korraldus jooksis ladusalt ning inimesed olid ülimalt sõbralikud,” kommenteerib Riin. “Hästi vahva oli ka see, et palju oli mõeldud ka lastele- korraldati kepphobuste võistluseid ja mängiti erinevaid huvitavaid mänge, millest isegi täiskasvanud lustiga osa võtsid. Kokkuvõtteks jäin kõigega väga rahule ning kindlasti tahan sinna tagasi võistlema minna!” Temaga on samal nõul Grete, kes sooviks samuti uuesti seal võistlustel osaleda ning soovitab seda teistelegi.

Kõik tulemused on leitavad SIIN.