Igal aastal on september olulise tähtsusega just noorte hobuste jaoks, sest Belgias Lanakenis võtavad mõõtu maailma parimad viie-, kuue- ja seitsmeaastased hobused. Sel aastal toimus noorhobuste MM 19.-22. septembrini. Meie sporlastest oli oma häid noori hobuseid näitamas Andres Zirk, Susan Kaleta, Tarmo Kutsar ja Mart Sander Aarma.

Andres Zirk alustas oma kahe kuueaastase hobuse Vincenti Ja Vermontiga teekonda juba paar nädalat varem, et teha üks pikem peatumine Belgias Kessenichis, kus treenib ka eestlane Mart Sander Aarma. Et testida hobude vormi, tehti ka üks kontrollvõistlus nädal enne noorhobuste MM-i.

Andres Zirk ja Vincent (vasakul) ja Vermont (paremal) Lanakenis.
Susan ja Herrera.

Kuueaastaste hobuste esimene osavõistlus toimus neljapäeval, 19. septembril, mil sportlastel tuli hüpata kahefaasiline parkuur kõrgusel 135 cm. Stardis oli 265 noort hobust, kellest 85 sõitsid parkuuri vigadeta. Andres Zirk ja Vermont lõpetasid raja vigadeta, Vincentiga koguti 8 karistuspunkti. Susan Kaleta ja 6aastane Herrera said parkuuris neli karistuspunkti.

Kuueaastaste hobuste teine osavõistlus toimus reedel, mil hobustel tuli hüpata kiirus-puhtus parkuuri kõrgusel 130 cm. Kui selles parkuuris kogus Zirk mõlema hobusega mõned karistuspunktid, siis Susan Kaleta ja Herrera läbisid raja vigadeta, kuid said ühe karistuspunkti ületatud normiaja eest.

Susan Kaleta ja Herrera.

Mõlemad meie sportlased osalesid laupäeval toimunud nö lohutusklassis, mis on mõeldud neile, kes finaalsõitu ei pääse. See oli taas puhtus-kiirus parkuur kõrgusel 135 cm. Susan Kaletal ja Herreral õnnestus siin korrata oma reedest tulemust ning hüpata rada vigadeta ja saada üks karistuspunkt ületatud normiaja eest. Andres Zirk kogus Vermontiga viis ja Vincetniga 14 karistuspunkti.

Finaalis osales 39 võistluspaari, kellel tuli läbida ümberhüpetega rada kõrgused 135-140 cm. Nii põhiparkuuri kui ka ümberhüpped läbis vigadeta viis sportlast. Noorhobuste MMi kuueaastaste klassi võitis sakslanna Katrin Eckermann märal Chao Lee, teiseks tuli iirlane Michael Pender märal MHS Cardenta ning kolmandaks belglane Jeroen Appelen täkul Nero de Semilly N.

Viieaastased hobused startisid samuti neljapäeval, mil toimus esimene osavõistlus kõrgusel 125 cm. Viieaastaseid oli stardis 243, kellest 73 läbisid raja vigadeta. Meie omadest oli stardis belgias treeniv Mart Sander Aarma hobustel Dance Like No One Is Watching ja Jarich ning Tarmo Kutsar ja Bel Canto N. Mõlema hobusega kogus sportlane esimesel osavõistlusel mõned karistupunktid. Teine osavõistlus toimus samuti kõrgusel 125 cm ning seal kogus Aarma mõlema hobusega 4 karistuspunkti. Kõige paremini hüppasid mõlemad Aarma hobused just kolmandal päeval, mil peeti nö lohutusklass. Selle 125 cm kõrguse raja hüppas sportlane mõlema hobusega vigadeta. Ruunal Dance Like No One Is Watching lõpetas Aarma väga kõrgel kolmandal kohal ning Jarichiga 13. auhinnalisel kohal. Selles sõidust võttis osa 146 võistluspaari, kellest 52 läbis raja vigadeta.

Pühapäevasest finaalist võttis osa 46 võistluspaari, kellest ümberhüpetele peetud 130 cm parkuuri läbis vigadeta 7 sportlast. 5aastaste hobuste finaalis võtsid iirlased kaksikvõidu:  Jason Foley märal Rockwell RC võitis, teiseks tuli Michael Pender täkul Chacco Bay. Kolmanda koha saavutas inglane Emma Stoker märal Skylandria Z. Tähelepanuväärne on see, et Michael Pender tuli teiseks nii 5- kui ka 6aastaste hobuste klassis.