Eesti ratsasport aastal 2009

Üks ratsaspordiaasta on järjekordselt ajalooks saanud. Aasta viimane päev on traditsiooniliselt ajaks, mil tehakse kokkuvõtteid ja heidetakse pilk tagasi kohe lõppevasse aastasse. Teeme seda meiegi.

Meie sportlased rahvusvahelises konkurentsis

Üheks lõppeva aasta märksõnaks on kindlasti Rein Pill ja A Big Boy. Nende hooajal oli tõuse ja mõõnu, head ja halvemat. Kindlasti jäävad meelde paari edukad esitused märtsikuus Varssavis toimunud meie liiga MK-finaalis, kus Rein ja A Big Boy võitsid kaks 150 cm kõrguste takistustega parkuuri ja olid otsustavas sõidus kolmandad. Sama kohaga lõpetasid nad ka liiga arvestuses ja teenisid koha MK suurde finaali, kus nad küll ei osalenud.

Rein PIll ja A Big Boy Varssavi Mk finaalis. Autor: Mailis Timmi

Heale hooaja algusele järgnes ootamatu vigastuspaus, mis tegi olulised korrektiivid võistlusplaanidesse. Esimesed stardid tegi 2009.a. edukaim võistluspaar juulikuus koduses Ruila tallis toimunud MK-etapil. Järgnes edu Bratislavas – GP 160 cm teine koht – ja suundumine Euroopa Meistrivõistlustele. Kontinendi mainekamal võistlusel saavutati teatavasti ülitugevas konkurentsis seitsmes koht 150 cm kõrguste takistustega kiirusparkuuris.

Tänaseks on ajalugu nii toodud sündmuste loetelu kui ka Reinu ja A Big Boy koostöö. Andeka ratsu uus omanik on Kreeka laevandusmagnaadi järeltulija Athina Onassis de Miranda, kes koos meie Ratsaspordi Liidu juhatuse esimehe ja A Big Boy endise omanikuga asutas novembrikuus Eesti Ratsapordi Sihtkapitali.

Heiti Hääl annab Ratsaliidule üle tšeki Ratsaspordi Sihtkapitali loomiseks. Autor: André Altjõe

Mainides rahvusvahelisi suurvõistlusi, ei saa mainimata jätta Tiit Kivisildi edukaid starte. Meenuvad kahel järjestikusel suvenädalal Moskvas Cinnamoniga saavutatud GP võit ja teine koht, samuti teine koht Riia MK-etapi GP-l ning loomulikult osalemine Euroopa Meistrivõistlustel. Teistel meie takistussõidukoondise liikmetel jäi lõppev hooaeg pisut kahvatumaks. Mitmed head stardid tegi siiski Hanno Ellermann kevadel Varssavis, häid tulemusi rahvusvaheliste võistluste madalamates sõitudes saavutasid traditsiooniliselt Urmas Raag ja Gunnar Klettenberg.

Koolisõidu poolelt väärib kindlasti märkimist Grete Barake siirdumine Saksamaale treeningutele. Grete sooritas Saksamaal rahvuslikel võistlustel mitmeid häid starte, tulevaks aastaks on plaanid juba suuremad. Pöidlad pihku. Rahvusvahelistel võistlustel osalesid teisedki meie viimaste aastate paremad – Marika Vunder, Maria Chulets, Marleen Vassil.

Grete ja O Hot Chocolate Ypäjä Dressage´l.

Kuigi meie kolmevõistlejate hulk on suhteliselt väike, ei teinud see takistusi nende osalemiseks erinevatel rahvusvahelistel turniiridel. Suure delegatsiooniga osaleti edukalt mitmel Leedu rahvuslikul võistlusel, rahvusvahelisel tasandil võisteldi Moskvas, Minskis, Sopotis, Ypäjäl ja mujalgi. Vilvi Laanet võttis osa Poolas toimunud kolmevõistluse MK-finaalist, küll mitte põhisõidus. Samuti osales Laanet koos Marit Poltimägiga traditsiooniliselt Prantsusmaal Le Lion d`Angeris peetavatel noorhobuste MM-l.

Teistele ei jäänud põrmugi alla kestvusratsutajad. Aktiivsemalt osales sel aastal jällegi Heigo Rohtla, kelle tagasitulek viis ta koheselt edetabeli tippu. Mitu head starti tegi noorte hulgas Kairit Kalbre, kes saavutas noorte 120 km distantsidel Leedus esimese ja Poolas teise koha. Mainimata ei saa jätta Kaja Tuisu esikolmikukohti kestvusratsutamise Mekas Araabia Ühendemiraatides. Kalli Kalbre ja Baltimore osalesid noorte MM-l, kus kahjuks tuli lonke tõttu katkestada.

Kohalikud meistrivõistlused

Tiitlivõistlused pakuvad alati pinget, tänavu pakkusid nad eriti takistussõidus teatud üllatusigi. See, et sisemeistriks tuli Andrus Kallaste Opaalil, ei olnudki nii suur üllatus arvestades parkuuri kõrgust (140 cm) ning Andruse ja Opaali viimaste perioodide saavutusi. Küll oli see Tori mehele esimene meistritiitel. Suvine tiitel läks aga teatavasti noorele Saaremaa klubi ratsutajale Ebbe-Liisa Sõnajalale koos Troojaga. Tiitel anti välja Ruila MK-etapi käigus ja kohal oli kogu meie raskekahurvägi välja arvatud Ellermann. Kuigi Pill ja Kivisild ei võistelnud oma põhihobustel (Big Boy taastus vigastusest, Cinnamon oli poolpuhkusel), ei vähenda see Ebbe-Liisa poolt saavutatu tähtsust.

Eesti Meistrid takistussõidus 2009 – Ebbe-Liisa Sõnajalg ja Trooja. Autor: Mairi Hüüdma, Eesti Ekspress

Tuletagem siinkohal meelde teiste vanuseklasside võitjadki. Noorte takistussõidu meistritiitli võitis 2009.a. Anni Kaljund hobusel Fist, juunioritest Maarja Liisa Lindre Sternil, poniklassis Johanna Pitk ponil Okey.

Koolisõidus möödus tiitlite jagamine suuremate üllatusteta. Täiskasvanute meistriks krooniti Maria Chulets Markusel, noortest Anna Liisa Rink Zäzil, juunioritest Getter Kangur Palladionil ja poniklassis sarnaselt takistussõiduga Johanna Pitk Okey-l.

Johanna Pitk ja Okey. Autor: Külli Tedre

Tulles tagasi üllatuste juurde, siis kestvusratsutamise täiskasvanute tiitli võitmist 12.a neiu poolt võime igal juhul üllatuseks pidada. Võitjaks osutus Liivimaa klubi sportlane Britt Truuts hobusel Fiasko. Noorte parim oli lõppeval aastal Marian Kikas Oopusel, juunioritest Hanna Rohtla Jadul, poniklassis Eleri Narits ponil Sheik.

Paraku ei valmista rõõmu kolmevõistluse tiitlivõistluste seis. Täiskasvanute klassis ei õnnestunudki meistrivõistluseid läbi viia osavõtjate vähese arvu tõttu, noorte klassis ükski alustanutest ei lõpetanud. Helgem oli situatsioon juuniorite ja poniklassis. Juuniorite meister 2009.a. oli Maria Vanatoa hobusel Szaman, poniklassi meister Triinu Lepa ponil Rummu Jüri.

Karikasarjad

2009.a. algas teadmisega, et majanduslangus võib arvestatavalt mõjutada võistluste korralduslikku poolt. Täna võime kinnitada, et kokkuhoidlikumalt kui varem, kuid olulised ja traditsiooniks kujunenud sarjad said peetud. Ajaloo raamatutesse kantakse järjekordne Palladium Cup, ERL-i Talvine Takistussõidu Karikasari, ERL-i Koolisõidu Karikasari, Talvine ja Suvine Ponikarikas ning uut traditsiooni rajav noorte ratsanike võistkondlik Lootuste Karikasari.

Pidamata ei jäänud vahepeal küsimärgi all olnud, kuid alates 1993.a.-st korraldatud MK-etappki. Toogi toimus minimiseeritud eelarvega ja esmakordselt Ruilas, kuid tehtud ta sai ning rahule jäid nii osavõtjad kui loodetavasti ka korraldajad.

Hetk Ruila MK-lt. Autor: Mairi Hüüdma, Eesti Ekspress

Uus hooaeg ukse ees

2009.a. hooaeg on läbi. Aasta paremate autasustamise piduliku tseremoonia viib Ratsaliit läbi 9. Jaanuaril, 2010.a. Tallinnas Mustpeade majas. Uue hooaja võistlused aga algavad õige pea. Takistussõitjad alustavad juba 16. Jaanuaril Niitväljal, koolisõitjad samas kohas 30. Jaanuaril. Edu ja head algavat ratsaspordi-aastat!