Eesti sporthobuste ajaloolised esinemised Noorhobuste MM-il Zangersheides

Sopranist K 5aastaste finaalis. Foto: Liis Ira

Tänaseks on möödunud juba üle nädala päevast mil eesti sporthobused Sopranist K ja Wilander noorhobuste MM- finaali kvalifitseerusid, kuid positiivsed emotsioonid kestavad veel ilmselt kaua. Põhjust rõõmustada on kõigil siinsetel sporthobuste kasvatajatel, sest nüüd on kindel – Eestis on võimalik kasvatada maailma tasemel hobuseid.

Finaali tulemused on juba kõigile teada (Sopranist K 8 kp, Wilander 4 kp). Võib olla oskavad seda saavutust hinnata kõige rohkem asjaosalised ise ja kohapeal viibinud, aga finaali jõudmine oli saavutus omaette. Tegemist oli mitmepäevase ja väga kõrge tasemega rahvarohke sündmusega, mille raames toimusid lisaks ka Belgia Meistrivõistlused ning FEI Sires of the World – ehk Maailma Täkkude võistlus.

Finaali enam kui 200 hobuste konkurentsist

5, 6 ja 7 aastaste hobuste klassides alustas keskeltäbi 200 – 250 võistluspaari. Kvalifikatsioonisõidud toimusid kahel päeval (neljapäeval ja reedel) ning finaali pääsesid igast vanuseklassist ca 40-50 hobust – need, kes mõlemal päeval rajad karistuspunktideta läbisid. Takistuste kõrgused olid 5 aastastele 125 cm, 6 aastastele 130 cm ja 7 aastastele 140 cm.

Esimesel võistluspäeval hüppasid kõik kolm MM-l osalenud eesti sporthobust – 5 aastased tunnustatud täkud Sopranist K (Soprano-Guidam /kasv. M. Kangur) ja Wilander (Warrant – Pikachu de Muze/kasv. Klaire Rannamets) Hanno Ellermanniga ning 6 aastane Little John N (Lord Z- Concorde/kasv. Kaasiku Talupidaja OÜ) Tarmo Kutsariga puhtad rajad. Minule kui pealtvaatajale jätsid kõik sooritused meeldiva mulje – rahulikud ühtlased sõidud.

Wilander

Little John N

Melu ümber kolme Zangersheide kasvanduse tippude järgi nimetatud platsi – Ratina Z, Ramiro Z ja Alme Z – kestis varavalgest hilisõhtuni. Noortele hobustele ei tehtud mingeid “allahindlusi”, nii vaimselt kui füüsiliselt pidid nad olema tippvormis, et need päevad vastu pidada. Rahvas vooris platside ümber, kohvikutes, varstusetelkides katkematult. Nii tallide alal, kuhu pääsesid ratsutajad, groomid ja omanikud ainult käepaelaga, kuid ka võistlusalal valitses samas lahe vabameelne õhkkond, inimesed ja lahtised koerad sebisid hobuste vahel soojendusplatsidel, vilistada ja ergutada polnud keelatud. Hobukultuur tundus seal kuidagi loomulik ja argine, kuigi sündmus oli rõhutatult pidulik. Publik saabus mööda punast vaipa ning terve oksjonivarssade tallipõrand oli samuti kaetud punase sametiga. Programmivoldiku esikaas viitas juubelile – noorhobuste MM toimus 35. korda.

Zangersheide kvaliteetvarssade oksjon

 

Noortele hobustele ei tee selline melu võistlemist kindlasti kergemaks, eriti meie vaoshoitud ja väheldase publikuga võistlustelt saadud kogemusega minnes. Õnneks said nii Sopranist kui Wilander mõned kuud Hollandis Hanno Ellermanni juures harjutada. Ilmselt osaliselt tänu sellele suutsid täkupoisid keskenduda ja tegid teisel päeval samuti puhtad sõidud ning finaalikoht oli tagatud.

Väärikad esitused finaalis

Laupäeval toimusid lohutussõidud nendele noortele hobustele, kes finaali ei pääsenud, Belgia Meistrivõistluste finaal ja FEI Sires of the World ehk Maailma Täkkude Võistlus tunnustatud täkkudele. Viimatimainitud 1.50 cm kõrgusel peetud GP võitis ülipõnevate ümberhüpetega Balou du Rouet´i poeg – oldenburgi tõugu Bacardi, ratsanikuks Marc Bettinger Saksamaalt. Bacardi muide võistles aastaid leedukase Matas Petraitisega, saavutades mitmeid võite ja auhinnalisi kohti isegi Tallinn International Horse Show’l. 6 aastaste lohutussõidus pälvisid Kutsar ja Little John N 4 kp.

Eestlastelegi tuntud Bacardi, kes oli parim Maailma Täkkude Võistlusel, ja Marc Bettinger

Finaalihommikul oli pidulikult päikeseline ilm. Rajad kõigidele vanuseklassidele finaalis 5 cm kõrgemad ehk siis viieaastased hüppasid 130 cm kõrgust rada. Kõrgust teadmata oleksin vabalt võinud pakkuda, et see on GP parkuur. Väike Sopranist K läks rajale kolmandana ja läbis seda karistuspunktideta kuni viimase kahe takistusteni, mis asusid kõige rahvarohkema tribüüni ees. Need kaks tulidki kahjuks maha. Wilander tegi eesti sporthobustest kõige tublima saavutuse, lõpetades finaali ühe mahaajamisega. 5 aastaste raja läbisid puhtalt vaid 8 fantastilist hobust ning võitja selgus ümberhüpetel – BWP tõugu Kerswin van`t Roosakker (Echo van`t Spieveldi poeg) hollandi sõitja Doron Kuipersiga. Kuueaastaste meistriks tuli KWPN tõugu ruun Earley (Harley VDL poeg) ratsanikuga Maikel van Mierlo (Holland) ning seitsmeaastaste tipp oli Poola tõuraamatusse kuuluv täkk Mjt Nevados S (Calvados Z poeg, ratsanikuks  belglane Gregory Wathelet).

Sopranist K teisel osavõistlusel

5 aastaste võitja Kerswin van`t Roosakker ja Doron Kuipers (NED)

Meie täkupoisid olid tallis nagu hobused ikka ja norisid porksi. Ilmselt nad ei saanud, et olid teinud ajalugu – viinud Eesti lipu Ratina Z Arenale. Võistlusärevus ja emotsioonid on vaibumas aga rõõm ja optimism jäävad veel kauaks. Nii tore on teada, et sporthobuste kasvatamisel Eestis on maailmamastaabis tulevikku!