Eesti sporthobuste head esinemised tänavusel hooajal

Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Eesti 2015. a. meistrivõistlused on juba peetud mitte ainult takistus- ja koolisõitudes, vaid ka kestvusratsutamises seenioridele ja juunioridele. Seenioride Eesti meistriks tuli 23. mail Kurgjärvel 120 km distantsil suure edumaaga (20 min.) Kairit Järv eesti sporhobusel NOLA (s. 2007.a.). Nola isa on araabia täkk Nelson ox, ema Fiana on False Passi tütar. Nola kasvataja on Maie Kukk, omanikud Kairit ja Hannes Järv. Siin on sobiv meenutada, et Nola võitis 2014. aastal kuus võistlust, nende hulgas rahvusvahelised võistlused Kurgjärvel (120 km), Ypäjäl (80 km) ja Leedus Kurtuvenais (80 km). Tänavu tuli pärast Eesti MV võitu 18. juulil juba uus võit Poolas Zgierzis 120 km distantsil.

Nola

Juunioride meistritiitli võitis eesti sporthobusel ASSMAN (s. 2010.a.) Brenda Prants. 67 km distants läbiti õige väikese edumaaga, tulemus teise kohaga võrdselt 19,6 km/h. Aga õnne peab ka olema! Ja eesti ratsaponi KILVET sai pronksmedali! Assman on ¾ araablane – isa Ariman ox, emaisa Balovnik ox. Assmani kasvataja on Elle Lassi, omanik Katrin Liiv.

Assman

Kilvet

Eesti ratsaponide kolmikvõit

Eesti poniratsanike meistrivõistlused kolmevõistluses lõppesid oodatult eesti ratsaponide kolmikvõiduga. Võitis HETTY (s. 2004.a., i. Hornet, e. Miss Emma, ei. Erko, kasvataja Maila Kukk, omanik Mihkel Kangur), sadulas Kaia Loviisa Kink. Hetty oli ka 2014.a. ponide edetabeli liider kolmevõistluses.
Teise koha kindlustas oma ratsanikule Maria Seinile OTTOMAR (s. 2006.a., i. Onslow, e. Daali, ei. Dollar, kasvataja ja omanik Kalju Laiapea),  kolmas oli Hetty täisõde HORNETTE (s. 2009.a., i. Hornet, e. Miss Emma, ei. Erko, kasvataja Maila Kukk, omanik Kristi Sild), ratsanik Maria Martin.


Pildil keskel HETTY ja Kaia Loviisa Kink, paremal OTTOMAR ja Maria Sein, vasakul on lonkama hakanud  HORNETTET autasustamisel asendanud Havanna ja Maria Martin. Foto: Anna-Liisa Pääsukene

Noorhobuste tšempionaatide esimesed võitjad

Tänavused noorhobuste tšempionaadid algasid eesti sporthobuste võitudega kolmevõistluses ECU tallis 25.-26. juulil. Nelja-aastastest hobustest võitis ASPIRIN (s. 2011.a., i. Agrovorm`s Amerigo, e. Cha-Cha, ei. Cavalier, kasv. ja om. Rannaküla Tall OÜ) noore ratsaniku Andres Zirki juhituna.

Aspirin

Ka teise koha saavutas ESH hobune CAVALIER (s. 2011.a., i. Bolero ex Cayman, e. Weltfrau, ei. Algõr), ratsanikuks tema kasvataja ja omanik Kaire Kalm.
5-6-aastastest tuli võitjaks eesti sporthobune ZEICHELL (s. 2009.a., i. Zasko, e. Princese, ei. Paezano, kasv. ja om. Imbi Saar), sadulas Veiko Uuk.

Zeichell

ESH Cavalor Baltic Summer Cup`il

Tore võistlus Niitväljal, mille korraldas Cavalor Baltic OÜ 17.-19. juulil, tegi rõõmu ka Eesti hobusekasvatajatele. Nende hulgas kõige rohkem muidugi eesti sporthobuste fännidele. Kaks esimest päeva algasid nende võitudega. Esimese võistluspäeva avas võiduga 100 cm parkuuris Prix de Gloria eesti sporthobune ORIENT (s. 2003.a., i. Odesso, e. Malta, ei. Marul ox, kasvataja Mariliis Metsamäe, omanik ja ratsanik Kailyn Koidumaa).

Orient

Teist päeva alustas RAVEN (s. 2008.a., i. Rondeno, e. Black Diamond Heart, ei. Duran Hanover, kasvataja Anna-Liisa Pindam, omanik Madis Vabaoja), sadulas Hanna-Marie Vabaoja (s. 1998.a.) võiduga 100 cm Prix de Kadrioru Ärikeskus sõidus.

Raven

Kolmas päev oleks võinud lõppeda ESH võiduga, Gunnar Klettenberg jõudis ümberhüpetele hobusel TRAFFIC (s. 2007.a., i. Terror, e. Ballyhara, ei. Palladium, kasvataja ja omanik ta ise) hobuste vastu, keda ta Eesti meistrivõistlustel oli võitnud (Opaal ja Helios de Muze), aga võitis seekord tõusev täht Ibelle van de Grote Haart Belgiast Urmas Raagiga. Klettenberg jäi neljandaks.
Võiduta ei jäänud ESH hobused aga seegi päev. Paul Argus näitas alles 6-aastase CAESARI (s. 2009.a., i. Cash, e. Athena, ei. Agrovorms Amerigo, kasvataja Hinno Nokkur, omanik Paul Argus) suurepärast hüppetehnikat ja võimet kiiresti sõita ning võitis 125 cm Prix de Apotheca, päästes eestlaste au kahe lätlase ees.

Caesar

Eesti sporthobused Riias

Tavaliselt märgime oma tõuraamatute hobuste saavutustena ära ainult võidud, kuid Maailmakarika etapid on sellise kaaluga võistlused, et iga auhinnaline koht seal on juba saavutus. Neid saavutusi oli ESH hobustel Riias 31.juulist kuni 2. augustini kaheksa.
Parkuuris nr. 2 (130 cm) oli PICCOLINA (s. 2006.a., i. A Pikachu de Muze, e. Gutta, ei. Gepatit, kasvataja ja om. Talliteenuste OÜ) Urmas Raagiga 2., osavõtjaid 33.

Piccolina

Parkuuris nr. 3 (140 cm) oli TRAFFIC (s. 2007.a., i. Terror, e. Ballyhara, ei. Palladium, kasv. ja om. Gunnar Klettenberg) Gunnar Klettenbergiga 6., osavõtjaid 33.

Traffic

Parkuuris nr. 4 6-7-a. hobustele (120/125 cm) oli LITTLE JOHN N (s. 2009.a., i. Lord Z, e. Zamira, ei. Concorde, kasv. Kaasiku Talupidaja OÜ, om. Tarmo Kutsar) Tarmo Kutsariga sadulas 4., osavõtjaid 35.

Little John N. Foto: Gerlin Kess

Parkuuris nr. 6 (140 cm) oli TRAFFIC  5. kohal ja V CARLOS (s. 2007.a., i. Verdi, e. La Feria, ei. Linaro, kasv. Hanna Nikander, om. Hanna Nikander ja Urmas Raag)  Urmas Raagiga 9., osavõtjaid 34.

V Carlos

Parkuuris nr. 7 (125/130 cm) 6-7-a. hobustele oli LITTLE JOHN N 5., osalejaid 35.

Parkuuris nr. 9 (160 cm) oli TRAFFIC 3. ja V CARLOS 5., ja sellega on ESH tõuraamatus sündinud hobustest juba neli (eelmised olid FEE ja PATROL V) jõudnud 160 cm Grand Prix tasemele! Kui väärikas oli nende esinemine, on näha, kui vaatame auhinnakohtade ja -rahade jaotumist tõuraamatute vahel. Esimese kuue hulgas on 4 KWPN hobust ja 2 ESH hobust. Auhinnalisi kohti said KWPN hobused 5 ja auhinnafondist ca 60%, ESH hobused said 2 auhinnalist kohta ja ligi 20% auhinnafondist, teised tõud  kokku (westfaali 2, zangersheide 1, märkimata 2) 5 kohta ja veidi üle 20% auhinnafondist.

Eraldi võiks rõõmu tunda ka LITTLE JOHN N edu üle, sest tulemused näitavad, et Lanakeni noorhobuste MMile minna on tõesti mõtet.