Eesti takistussõitjaid saavutasid märkismisväärseid tulemusi Riia maailmakarika etapil

Juba 30. juubelit tähistav Riia võistlus kulges meie sportlastele edukalt juba esimesest sõidust alates. Enamus sportlaste ja hobuste jaoks on see hooaja ainuke võistlus muruplatsil ning areen on tihti mõnele hobusele hirmus. Seda oli näha ka Eesti sportlaste sooritustes, sest tõeliselt hea hoog saadi sisse alles pühapäevaks. Siinkohal toomegi teieni Eesti ratsanike tulemused võistlusklassiti.

Reedene ülipalav võistluspäev algas väikese ringi 120 cm parkuuriga, kus Paul Argusel ja Hoshi No Senshi kulgesid mänglevalt kuuendale kohale. Samas sõidus saavutasid kaheksanda auhinnalise koha veel Andres Udeküll Jazzil ja 15. auhinnalise koha Toomas Pai ja B Cheitan.

Järgnes noorhobuste reedene parkuur, mille autasustamisele kutsuti Urmas Raag Verdictil ja Hanno Ellermann Quintano Graminal, kes saavutasid vastavalt  neljanda ja viienda koha. Auhinnalistele kohtadele sõitis end ka Hanno teise hobuse, Kristalloga ning Linda Randpere Istina Esquiga.

Reedeses keskmises ringis ei õnnestunud eestlastel küll poodiumile tõusta, kuid autasustamine ka päris ilma eestlasteta ei möödunud- Urmas Raag ja Unicum sõitsid välja uhke kuuenda koha. Auhinnalistele kohtadele sõitsid veel Madis Morna Herbertil, Paul Argus Jay-Z Bee-l, Susan Kaleta Gidion B-l ning nooruke Triinu Riisberg Isthar Esqui-l.

Päeva kulminatsiooniks oli 140 cm kiirusparkuur, kus ei olnud vastast lätlaste olümpiaratsutajale, Kristaps Neretnieksile hobusel Gabriel PKZ- il. Eestlaste parima tulemuse tegi Renek Rosenberg Ciorana TT-l, saavutades kuuenda koha. Reneku ja Ciorana TT jaoks oli tegu debüüdiga sellel kõrgusel ning sõitja oli silmnähtavalt tulemuse üle õnnelik. Samas sõidus oli 11. auhinnalisel kohal Paul Argus Jay-Z Bee-l.

Laupäev algas 120 cm väikese ringi parkuuriga, kus Eesti lippu hoidsid kõrgel Tähtvere tallides Linda Randpere käe all treenivad Triinu Riisberg Isthar Esquil ning Elly-Marie Hermelin  Zurisol, kes teenisid vastavalt teise ja viienda koha.

Noorhobuste teises parkuuris tegid tugevad sooritused taaskord meie takistussõidu meistersportlased: Hanno Ellermann Kristallol saavutas teise koha ning Quintano Graminal kuuenda. Stabiilse tulemusega Urmas Raag võttis Verdictiga kolmanda koha ning Andres Udeküll Porschel oli seitsmes.

Hanno ellermann Kristallol ja Urmas Raag Verdictil

Keskmise ringi sõit on laupäeval alati toimunud vaatemängulise 130 cm tõusva raskusega ja jokkeriga parkuurina. Kui eelnevatel aastatel on olnud rajameistriks Vladimir Platov, siis tänavu saime esmakordselt Riias hüpata Szysmon Taranti radu. Seekord ei olnud trikiga oksereid ega süsteemivalikuid, vaid rada kulges loogeldes üle platsi. Jokkeriks oli kitsa planguga lattaed, mis pealtnäha ei olnudki väga keeruline, kuid sai komistuskiviks paljudele. Jokkerile lähenedes oli nurgast välja suur okser ning 24 meetrit õhukesele plangule või turvaline väiksemapunktiline alternatiivne lattaed lihtsama distantsiga. Kui mõned võib-olla veel mäletavad aastat, kus sõidu võitis alternatiivset takistust hüpanud sportlane,sest keegi ei saanud jokkerist puhtalt üle, siis seekord ei piisanud auhinnaks vaid puhas maksimaalne punktisumma, vaid vaja oli ka kiiret aega. Kõrge teise koha saavutas  Gunnar Klettenberg Jackson Fivel ning Madis Morna Galatejsil oli neljas. Viiendaks sõitis ennast Kullo Kender nobejalgsel Stellarial ning kuuendaks Susan Kaleta Gidion B-l. Lisaks veel mitmeid auhinnalisi kohti teistelt eestlastelt.

Laupäeva põhisõidu, kõrgusega 145 cm võitis Abdullah Alsharbatly hobusel Vintadge de la Roque, põhjustades kaasvõistlejates mõnevõrra pahameelt, kui endale väljakuulutatud stardinumbri asemel ilmus starti viimase võistlejana ja napsas läti parima Kristaps Neretnieksi ja olümpiaratsu Valouri eest võidu. Parim eestlane selles sõidus oli Urmas Raag Va Dammel, kelle tulemuseks jäi 7. koht ning Susan Kaleta Hudson Hornetil teenis auhinnalise 11.koha.

Pühapäev algas tõelise Eesti paraadiga, kui noorhobuste sõidus õnnestus lõpuks kuulda ka Eesti hümni. Põhjuseid uhkust tunda oli mitmeid – Eesti sportlased hõivasid neli parimat kohta ning esikolmik sellest veel eesti sporthobustel – milline vägev tunnustus meie oma tõuraamatule! Sõidu võitis sellel nädalavahetusel kõikides sõitudes autasustamisel jõudnud paar – Urmas Raag Verdictil, teiseks tuli Anni Kaljund Veroniquel ning kolmandaks Linda Randpere Istina Esquil. Neljanda koha saavutas Andres Udeküll Porschel. Hanno Ellermanni ja Kristallo auhinnasaldole lisandus sellest sõidust seitsmes koht.

Gunnar Klettenberg ja Jolanda

Keskmises ringis astusid vastamisi mõõtu võtma sportlased juba täitsa tehnilisel ja tihedal rajal 135 cm ümberhüpetega parkuuris. Ka siin jätkus eestlaste võidutsemine – Gunnar Klettenberg ja Jolanda võitsid sõidu ning kolmandaks tuli Tarmo Kutsar Bel Canto N-il. Samas sõidus saavutasid kümnenda koha ka Kullo Kender ja Stellaria.

Maailmakarika etapi ja Riia Grand Prix rada oli seekord ehitatud kõrge ja rada oli tehnilisi ülesandeid tihedalt täis pikitud. Sõidus osalenud 27 sportlasest said ümberhüpetele vaid viis. Seda suurem oli rõõm,et Paul Argus läbis põhiparkuuri vigadeta mõlemal oma hobusel -Freedomil ja Jay-Z Bee-l. Nende vastasteks ümberhüpetel sai läti olümpiapaar Kristaps Neretnieks Valouril, Saudi- Araabia kiire Abdullah Alsharbatly  Vintadge de la Rouquel ja noor ning lubav Uzbekistani Abdurakhmon Abdullaev Quintairil ,kes startisid ümberhüpetel esimesena ning sõitsid puhta sõidu kiires tempos. Esimene märk oli maas ning järgmisena startis Alsharbatly, kes teistele ei hellitanud ning parandas liidriaega lausa üle kolme sekundi. Neile järgnes Neretnieks, kes lõikas trajketoori veel ja riskis kohati ehk rohkemgi, kuid suure ja võimsa hüppega Valour kaotas aega just hüpetel ning oma sõidu järgi platseeruti teiseks. Jäänud veel vaid Pauli sooritused. Jay-Z Bee asus starti ja kogu meie ratsarahvas hidis hinge kinni ja pöidlaid pihus- sõidu esimesed hüpped veidi ettevaatlikumalt, kui viimastele tõketel pika lahtise fuleega, oma tuntud rahulikus rütmis, kas sellest võiks piisada ? Siiski, finishiliin ja paremuselt hetkel teine aeg. Sportlane on silmnähtavalt õnnelik kui lahkub läbi platsiväravate. Järgneb otsus säästa Freedomit järgmisteks võistlusteks ja ümberhüpetel osalemisest loobuda. Aga soojendusväljaku otsas algab pihta melu ja sekeldamine. Steward on tuvastanud Alsharbatly hobuse jalalt haava ning koos korraldaja, peakohtuniku ja veterinaariga algab tihe sagimine ja kõvahäälne vaidlus. Järjekordselt hoiavad inimesed hinge kinni – lahtine veri peale sooritust tähendaks Alsharbatly elimineerimist ja Pauli võitu. 10 minutit vaidlust ning kohtunike kogu otsustab siski võistleja kasuks – Alsharbatly on võitnud Riia GP, Paul Argus teine, Kristaps Neretnieks kolmas, Abdurakhmon Abddullaev neljas ning Paul Argus viies. Maailmakarika etapi võidupuntkid kuuluvad siiski Paulile. Mei omadest saavutasid uhke 7. koha veel Urmas Raag Van Dammel, 9.koha Madis Morna Herbertil ning 12. koha Susan Kaleta Hudson Hornetil.

Võistluste viimase alana oli kavas väikese ringi 125 cm parkuur, kus eestlased hõivasid 8-11.koha.
Parimana kaheksandal positsioonil Paula-Rebecca Pakkanen Eurocool’s Elstaril, neile järgnesid jagatud 9. kohal Elly-Marie Hermlin Zurisol ning Jessica Raide Karlandal ning 11.kohal Noora Moosar Bahhel.