Eestis viidi läbi esimene omalaadne embrüosiirdamine

Loomaarst Kristiina Kuik-Tõnissoo viis ligi aasta tagasi läbi esimese omalaadse embrüosiirdamise Eestis ja hiljuti tuli embrüobeebi Crappa Esqui ka ilmale.

"Embrüosiirdamine on protseduur, kui mära tehakse tiineks, seejärel ühel hetkel võetakse see embrüo sealt mära seest välja ja pannakse teise mära sisse kasvama," selgitas Kristiina Kuik-Tõnissoo.

Sellist meetodit kasutatakse selleks, et saada väga healt märalt järglasi ilma, et ta peaks näiteks samal ajal spordist eemal olema. Nii on ka võimalik samalt märalt korraga rohkem varssu saada, sest ta ei pea neid ise kandma. Kandjaks aga sobib mära, kes on terve, kuid kes mingil põhjusel (näiteks sportlikku) rakendust ei leia. Euroopas, kus väärtuslikke märasid palju, on embrüosiirdamine tavaline ja väga levinud. Kogu protseduur on siiski eestlastele veel võõras, samuti on see kulukas ja suurt pühendumist nõudev.

Kristiina ja tema abikaasa, Tallinn International Horse Show ringmaster Andres kasvatavad Tartumaal Eesti Sporthobuseid. Nende ja ühtlasi ka Eesti esimese embrüobeebi Crappa Esqui tõi ilmale Ramona, kuid tema bioloogiline ema on 12aastane Hollandis sündinud KWPN mära Virgin, isa Peeter Viiardile kuuluv KWPN täkk Close Harmony. Embrüosiirdamisega plaanivad Tõnissood oma hobuste peal kindlasti jätkata, et oma parematelt märadelt sagedamini järglasi saada.

Vaata Ringvaate (www.etv.ee/ringvaade) saatelõiku siit: http://etv.err.ee/index.php?05593527&video=12586#.U5mgtPlnW2x