Eestlaste must päev valges Varssavis

 
Teine võistluspäev Varssavis ei toonud Eestile miskit head. Tiit ja Corsica tegid küll 140 cm parkuuris puhta sõidu, kuid see viis nad kõigest tagasihoidlikule 11. kohale. Klettenberg langes liiga esikolmikust välja ja arvestades hobuste vormi ei pruugi ta sinna pühapäevase otsustava sõiduga tagasi jõuda. Lootus, samas, sureb viimasena.
 
Kevadest sai jälle talv


Kevad-talvine ilm on heitlik, seda teadis juba vanarahvas. Eilne päev tervitas meid Varssavis kevadise 11 kraadise soojuse ja päikesega, tänane hommik aga pilves taeva, tugeva tuule ja jahedusega. Päeva arenedes jõudis vahepeal kaugustesse taandunud talv tagasi koos lumesaju ja tuisuga. Kõik hakkas rohkem sarnanema koduse Eestimaaga, kuid hobusesõpradena mõelgem sellele, et kõik ligi 300 võistlevat hobust on paigaldatud väliboksidesse. Õnneks ei ole temperatuur langenud liiga madalale.
 
Finaali teine osavõistlus vähendas Klettenbergi võimalusi
 
Eile ei olnud meil võimalik lugejatele häid uudiseid raporteerida. Kahjuks ei muutunud miskit tänagi. Kesk-Euroopa liiga teise osavõistluse takistused olid seatud vastavalt juhendile kõrgusele 150 cm, parimad selgitati ümberhüpetel. Ümberhüppajaid oli küll arvestataval hulgal – 13, kuid paraku ei jõudnud nende hulka ei Tiit Kivisild Cinnamonil, mis aga liiga lõpptulemust silmas pidades veelgi olulisem, ka Gunnar Klettenberg hobusel L.B. Carnaval La Silla.

 

Gunnar Klettenberg ja L.B. Carnaval La Silla. Foto: Külli Tedre


Seevastu suutsid vigu vältida Klettenbergi põhikonkurendid. Neljandana startinud Poola staar Jaroslaw Skrzycynski ja Balouzino tegid esimese puhta soorituse. Väike tagasilöök tabas järgmisena startinud Anna Gromzinat, kes Pimlocoga ajas maha üle-eelviimase takistuse ja punktisaakki jäi sellega olematuks. Küll aga suutis vigu vältida lätlane Kristaps Neretnieks, kes täna sõitis põhiparkuuri hobusega Conte Bellini. Huviga peame jälgima ka madjari Laszlo Tothi kogunevat punktisummat. Eile suutis ta hobusega Isti koguda teise koha punktid, tänagi tegi põhiparkuuris veatu soorituse.

 

Ümberhüpetele asus esimesena kohalik staar. Spiiker küttis publiku viimseni üles, muusika lukustas kõrvu. Skrzycynski ja Balouzino liikusid kiiresti, optimaalsete pööretega ja jõudsid finišisse ajaga 33.30. Järgmisena asus starti venelanna Natalia Simonia hobusel Kilar. Kõik toimis sarnaselt poolakaga, kuid aeg oli ligi kaks sekundit nõrgem.  Hea tulemuse sõitsid välja ka 

lätlane Varna ja Chiara, kuid nendelt üks viga ja neli karistuspunkti. Liiga seisukohalt oli aga olulisem järgmise lätlase etteaste. Noor Neretnieks läks ahnelt võitu võtma ja „lõikas“ ümberhüpete kolmandal takistusel liiga väikese pöördega „sõrme“. Tõrke eest neli karistuspunkti ja loomulikult mitte kiireim aeg.  

 

Laszlo Toth ja Isti. Foto: Külli Tedre


Tõelised emotsioonid jõudsid saali, kui ümberhüpete starti asus meie sugulasrahva ungarlaste esindaja Laszlo Toth hobusel Isti. Taustamuusikaks käivitasid poolakad chardashi ning selle saatel suutis noor madjar oma hobusel ületada kõikide meie liiga tegelaste tulemusi. Kui Toth korjas eile teise koha eest 9 ja täna võidu eest 20 punkti, siis sellega on ta kogusummaks saavutanud 70 ning jõudnud liigas kuuendaks. Vaikselt on viiendaks tõusnud leedukas Andrius Petrovas, kellel Klettenbergini vaid kaks punkti.

 

Andrius Petrovas ja Costo Rico. Foto: Külli Tedre


Võtame punktid kokku. Liiga arvestuses täna võidupunktid Tothile, teine Skrzycynski, kolmas Lukaš Koza jne. Enne viimast ja otsustavat pühapäevast sõitu on Gromzinal liidrina 88, teisena Skrzycynskil 81, kolmandana Neretnieksil 80, neljandana Klettenbergil 75, viiendana Petrovasel 73 ja kuuendana Tothil 70 punkti. Pühapäeval jagatakse topeltpunkte – võitja 40, teine 34, kolmas 30 jne. Arvestades asjaolu, et Skrzycynski ja Tothi hobused on väga head, Gromzina, Klettenbergi, Petrovase ja Neretnieksi omad nii ja naa, on võimalikud veel igasugused lõpptulemused. Ärgem matkem lootusi oma sportlase Göteborgi kvalifitseerumise suhtes maha, tõde selgub alles pühapäeval. Homme on MK sõitjatel niiöelda puhkepäev, toimuvad tavalised rahvusvahelised sõidud.

 

Jaroslaw Skrzycynski ja Balouzino. Foto: Külli Tedre


 
Poola poni hüppas läbi seina
 
Takistussõidust siis niipalju. Tegelikult toimus reedesel võistluspäeval Torwar Hallis palju muudki põnevat. Lisaks takistussõitjatele astusid võistlustulle kaherakendid, kes testisid konkurentsi homseks põhisõiduks ehk Poola sisemeistrivõistlusteks, mis leiavad aset esimest korda. 6 üles astunud ekipaaži olid Varssavi võistlusele kvalifitseerunud Poznani ja Lublini etappidelt. Meiega pressiruumi jagav kohalik ajakirjanik nentis, et hoolimata nähtud tasemest, mis ei olnud kohati kõige parem, on poolakad kõvad rakendisportlased. Publiku koha pealt ei olnud siingi riigis erandit, saal, mis tegelikult  reede õhtuks ikka veel pooltühi, elas kõikidele kutsaritele tümpsuva muusika saatel elavalt kaasa. Kõik paistis nagu "päris" rakendi sisevõistlusel (neljarakendite MK), lihtsalt hobuseid oli käru ees poole vähem.


 
Ürituselt ei puudunud ka kasakad. Natuke teistmoodi kui nood, kes meid Saku Suurhallis külastasid, kuid trikid olid ausad ja mehed humoorikad. Tegemist oli Kubani kasakatega. Mehed olid ehk veidi segasemadki, kui meil käinud Ukraina kasakad. Ja hobused olid ka tillukesed, aga väga kiired. Fotograafe tabas show'de ajal muidugi sama õnnetus, mis alati igal pool – valgus võeti ära ja pildid on kesised.


 
Ehk kõige enam avaldas täna muljet noormees, kes Poola kohalikul hobusetõul (Malapolski), mis veidi ponist kõrgem, demonstreeris nii head hüppevõimet, uskumatut koostööd kui ka usaldust. Hiljem kuulsin, et ta tegeleb ühtlasi aktiivselt takistussõiduga ja ehkki tema pisike hobune hüppab vabalt 130 cm, päris nii kõrgel tasemel nad siiski ei võistle. Takistussõidu kõrvalt on aga mehel aega hobusele trikke õpetada ning nähtu põhjal võiks öelda, et ilmselt üks ei sega teist. Poni hüppas valjasteta kõrget takistust ning ka läbi pappkarpidest ehitatud müüri, heitis siis pikali, lasi endaga veidi maadelda ning hakkas seejärel oma peremeest mööda platsi vallatult taga ajama. Paljud neist on ju nähtud asjad, ehkki see müüri-trikk oli küll üsna ootamatu. Kuna esitlejal ei olnud ka väga kehv huumorimeel, siis oli see vahepala igati nauditav. Kahjuks jäi ära lubatud mõõduvõtt Austria ja Poola vahel hobupallis (horseball). Loodame, et homme see juhtub, ja kui mitte, siis vähemalt õnnestub näha midagi muud erakordset. Siis me korjame ideed kokku, paneme nad kotti ja toome Eestisse Saku Suurhalli.


Selline oli siis see teine võistluspäev Varssavis. Homme uus päev, uued sündmused, uued uudised. Olge internetis. Kui meilegi siin Poola riigis homme internetti eraldatakse, anname teile operatiivselt teada kõigest, mis ületab uudistekünnise.