EM-i ideaalne lõpp: Peder Fredricson krooniti kodupubliku ees uueks Euroopa meistriks

Muinasjutuline EM finaal Göteborgis Ullevi staadioni 15 000 pealtvaataja ees sai eile alguse kell kaks päeval. Kolme tunni pärast krooniti kodupubliku ees vääriliseks võitjaks Peder Fredricson ja H&M All In. Stabiilselt mitu puhast ringi teinud Harrie Smolders ja Don VHP Z võtsid ihaldatud hõbeda ning viimases voorus eksinud Cian O'Connor platseerus lõpuks pronksile.
 
Hollandlasest rajameister Louis Konickx, kelle Göteborgis ehitatud rajad said asjaosalistelt suured kiidusõnad, oli esimeseks vooruks üles ehitanud 12 takistusega parkuuri. Tehnilised read ja süsteemid nõudsid ratsanikelt ja hobustelt maksimaalset pingutust ja nii mõnigi vahetult enne finaali kõrgel kohal olnud sportlane ei suutnud parkuuri vigadeta läbida. Enne lõppvõistlust teisel postitsiooni hoidnud Martin Fuchs (Clooney 51) lõpetas kahe veaga, võttes kaasa mõlema süsteemi A-elemendi lati, mis kukutas ta medalikonkurentsist. Rajal eksisid ka näiteks kolmandat kohta hoidnud Shane Sweetnam (Chaqui Z) ning viienda kuni kaheksanda koha omanikud Alberto Zorzi (Cornetto K), Pieter Devos (Espoir), Danielle Goldstein (Lizziemary) ja Marcus Ehning (Pret a Tout), kes kõik lõpetasid parkuuri nelja karistuspunktiga.

Finaali ühed suurimad kukkujad Martin Fuchs ja Clooney jäid lõpuks isegi auhinnaliselt kohalt välja

Shane Sweetnam ja Chaqui Z 

 

 Alberto Zorzi  ja Cornetto K


 
Teiste ebaõnn aitas aga neljandal ja üheksandal positsioonil olnud Cian O’Connorit (Good Luck) ja Harrie Smoldersit (Don VHP Z), kes mõlemad sõitsid esimese vooru nulliga, minnes teisele voorule vastu vastavalt skooridega 2.25 ja 5.52. Puhta sõidu said sealt kirja lisaks eelmainitutele veel kuus paari, kellest üks oli kullakursil liikunud Peder Fredricson (H&M All In). Vigadeta sõit hoidis nende skoori jätkuvalt nullis, misläbi läksid nad teisele voorule vastu liidritena.

Cian O’Connor ja Good Luck esimeses voorus puhtad

Harrie Smoldersi ja Don VHP Z stiilinäide

Fredricsonilt jälle puhas ring


 
Teine voor pakkus hulganisti närvikõdi, kui starti asusid 12 väikeseima punktisummaga võistluspaari. Kahe esimese koha (Fredricson ja O’Connor) vahe oli vaid 2.25 punkti, mis ei jätnud kellelegi ruumi eksimiseks. Harrie Smolders hingas neile kuklasse kolmandalt kohalt, sest skoor 5.52 oli O’Connor’i omast vähem kui lati jagu suurem, mis tähendas seda, et kui too eksib, riputatakse Smolders’ile kaela vähemalt hõbemedal. Nii ka läks: Harrie Smolders ja Don VHP Z said kirja järjekordse nulli, kindlustades endale lõpliku tulemusega 5.52 punkti medali.

Smolders tõuseb hõbedale väga lähedale

 
Järgmisena startinud Cian O’Connor ja Good Luck oleks võinud napsata endale vähemalt hõbeda, kuid viiendaks tõkkeks olnud lattaial pudenes poom, mis kukutas nad pronksile lõpliku punktisummaga 6.25. Õhk oli pingest paks, kui viimasena asusid starti Peder Fredricson ja H&M All In. Vahe teise kohaga oli 5.52 punkti, mis tähendas, et nad võisid lubada endale ühte mahaajamist ja ühte karistuspunkti ületatud normiaja eest. Lõpusirgel olnud kolmesel süsteemil nad korra ka eksisid ja lisaks ületasidki normiaega, kuid lõplik skoor 0.52 punkti väiksem kui Smoldersil tähendas seda, et kodupubliku ees võideti igati teenitud kuldmedal.

O'Connor eksib viimases voorus ühel tõkkel, kuid jääb pronksile püsima

Viimane tõke kodupubliku superstaaride esituses

Peder suudleb Alanit (All In'i hüüdnimi – toim.) tänutäheks fantastilise tulemuse eest


 
Fredricson liitus selle tulemusega küllaltki priviligeeritud seltskonnaga, kui nii võib öelda. Individuaalse kulla on rootslased varem EM-il võitnud vaid korra – 2011. aastal Madriidis, kui võitjaks tulid Rolf-Göran Bengtsson (SWE) ja Ninja la Silla. Bengtssonile kuulub veel üks pronksmedal 2001. aastast ning sellega rootslaste EM edu ka piirdub.
 
Varem tipptasemel kolmevõistlust teinud ja sel alal isegi 1992. aastal Olümpiamängudel osalenud Peder vahetas ala oma venna ja naise tõttu, kes mõlemad olid takistussõitjad. Rootslaste seas on Rio OM hõbemedalist Fredricson palavalt armastatud ning aasta alguses valiti ta ühtlasi Rootsi aasta sportlaseks, olles pälvinud üle 270 000 inimese hääle.


 
Põhiliselt muidugi tahtsid kõik teada, kuidas mees küll sellisele pingele vastu pidas, sest väidetavalt hetkest, kui ta hobuse auto pealt nädal tagasi maha laadis, soovisid kõik talle aina edu ja lootsid, et ta võidab. „Pinge ja rahva ootused on miski, mida ilmselt ükski sportlane ei naudi, aga sa pead lihtsalt õppima seda tolereerima. Põhiline on ikka teha seda, milleks sa oled võistlusele tulnud. Viimased kuus kuud olen ainult selle nimel töötanud,“ selgitas võitja, kelle hobusele All In tehti pärast Olümpiamänge operatsioon ning ta naases töösse alles märtsis. „Kuna ta polnud ammu nii mitu päeva järjest hüpanud, siis ma ei teadnud, kuidas sel korral kõik laabub, aga tundub, et läks suurepäraselt. Ta on huvitav hobune, kuna võib olla ühtaegu laisk ja kuum. Ta on kerge sõita, tuleb suurepäraselt kokku ja pikendab, hüpates sealjuures alati ühtmoodi hästi.“


 
Pärast 7aastaste Noorhobuste MM’i ostetud All In (toona sõitis temaga Nicola Philippaerts) oli Fredricsoni meelest juba siis üks maailma parimaid hobuseid. Sellega, et ta on hetkel maailma parim, nõustusid mõlemad poodiumil olnud konkurendid üheselt. Võib öelda, et võitsid tõesti väga kvaliteetsed hobused. Harrie Smoldersi Don VHP Z on hetkel statistiliselt maailma üks kõige „puhtamaid“ takistussõiduhobuseid, Cian O’Connori Good Luck on tänavu tulnud koha peale kõikidel GP’del, kus on osalenud.

 

Cian O’Connori ja Good Lucki edukas aasta päädis pronksiga EM-il


 
Smolders oleks võinud kerge vaevaga valida ka oma teise tipphobuse Emeraldi, kuid tegi otsuse Doni kasuks pärast viimast võistlust, kus ta oli väga heas vormis. „Ta on pisut aeglane, aga väga hea hüppaja. Viimased paar aastat on ta olnud stabiilne igal pool, kus oleme võistelnud. Kiirusparkuuri järel me ei olnud muidugi eriti heal positisoonil, aga ma teadsin, et ta läheb paremaks, kui sõidud lähevad suuremaks ja raskemaks. Mõistagi ma eelistaksin olla kuldmedalist, aga kogu minu lugupidamine läheb siinkohal siiski Pederile ja tema hobusele, kes on lihtsalt parimad.“ Harrie jäi samas natuke ka vahele, sest keegi omas siseinfot, et tema lend läheb 10 minuti pärast. „Kas sa ei lootnud siin laua taga täna istuda, et sellise lennu broneerisid?“ kõlas hääl rahva seast, millele järgnes korralik naerupahvakas. „Ma arvan, et sellistel tingimustel lennust maha jäämine ei ole liiga halb,“ leidis hõbemedali omanik.

Smoldersi Don on väidetavalt hetkel statistiliselt kõige rohkem nulliringe produtseerinud hobune maailmas


 
Fredricson oli võidust kahtlemata liigutatud, kuid veel enam soovis ta selle igati pühendada oma hobusele. „Ma arvan, et just tema vääris seda kuldmedalit kõige enam ja mul on hea meel, et sain selle talle vormistada.“ Cian ei olnud pronksi üle vähem rõõmus, kuid nentis, et võistkondlik kuld tähendas talle rohkem. „Tiimiga võistlemine on eriline tunne. Sellest on väga palju aastaid möödas, kui Iirimaa EM-il medali sai, seetõttu on sellised hetked väga hinnalised. Pronks on minu jaoks praegu boonuseks,“ lausus ta Hobumaailmale.


 
Individuaalse finaali tulemused: http://results.hippodata.de/2017/1380/docs/result_ec_indiv_final.pdf