EM toob kokku ka Euroopa koolisõidu tipud

Algaval nädalal võtab Windsor Castle Suurbritannias lisaks takistussõitjatele vastu ka maailma parimaid koolisõitjaid, kes kogunevad Euroopa Meistrivõistlustele.

Koolisõidus on väga tugeval liidripositsioonil eeldatavasti Hollandi võistkond. Eelmine aasta õnnestus neil Itaalias Torinos lõhkuda sakslaste 42 aastat järjest kestnud absoluutne domineerimine. Paistab, et hollandlaste chef d’equipe Sjef Jansseni suurim probleem tänavu oli komplekteerida võistkond, sest tema sõnul on Hollandil võimalik välja pakkuda 2 võistkonda, mis mõlemad on ilmselt maailma tugevaimad.

Sellist valikut kadestavad nii mõnedki teiste riikide selekteerijad ja kindlasti Saksa esindaja Holger Schmezer.

Viimane nimetas Saksamaa võistkonda Mattias Alexander Rath’i hobusel Sterntaler, Susanne Lebek’i ja Potomac’i, ning Monica Theodorescu ja Whisper’i. Neljas liige Ellen Schulten-Baumer oli hiljuti hobuse seljast pahasti kukkunud ning selga vigastanud, mistõttu polnud selge, kas ta on võimeline medali eest võitlema, kuid tänaseks on ta sakslaste kergenduseks vormis tagasi.

Hollandlaste esindaja toob välja oma enda abikaasa – “Küride kuninganna” Anky tema põhihobusel Salinero, Imke Bartels’i elegantse Sunrise’iga ja üllatajad Adelinde Cornelissen’i ja Parzival’i. Viimastel oli kurb juhus Las Vegases, kui MM finaalile saabudes avastati, et Parzival on ebaühtlane, mistõttu tekkis neil pärast üliedukat hooaja algust võistlemises märkimisväärne paus kõõluse trauma ravimiseks.

Võistkonna krooniks on vaieldamatu sensatsioon rahvusvahelises koolisõidus – Edward Gal ja fantastiline Totilas (fotol), kelle nimel on KÜRi maailmarekordiline tulemus – 89.4%! (Nad said hämmastavad 96% inglise kohtunik Isabel Wessels’ilt artistlikkuse eest ja tohutud ovatsioonid püsti tõusnud publikult oma esinemise eest Hicksteadis. Imeilus ja imevõimas must täkk on vaieldamatu publiku magnet mitte ainult Inglismaal, vaid kogu maailmas.

Foto:www.dressage-news.com

Mõned EM faktid:

  • Sakslased võitsid EM tiitli 21 korda.
  • Esimene EM leidis aset 1963 Taanis.
  • Suurim võistkondade arv oli 2003. a. Hicksteadis ja 2005. a. Hagenis – 14 riiki.
  • 12 võistkonda oli esindatud eelmisel aastal Itaalias.
  • Sakslane Dr. Reiner Klimke on 3-kordne individuaalne Euroopa meister kolmel erineval hobusel.
  • Sakslased Isabell Werth ja Gigolo on samuti mitmekordsed individuaalsed Euroopa meistrid.

Võistkondlikud Grand Prixsõidud on kavas teisipäeval ja kolmapaeval. GP sõidust pääsevad 30 parimat (100-st paarist) edasi GP ümbersõitu sõitma. Selles sõidus algab arvestus jälle nullist, mis tähendab, et GP tulemus arvesse ei lähe, ning medalid jagatakse välja antud sõidu tulemuste põhjal.

Ümbersõidu 15 parimat pääsevad edasi GP Küri laupäeval, 29. augustil, kus antakse välja individuaalarvestuse medalid.

(Tähelepanelik lugeja nägi õigesti, et ühel EM-il jagatakse välja topelt komplektid individuaalseid tiitleid: kõigepealt GP Special programmis ja siis Kür-is.)

Meie naaberriigi Läti koolisõitja Airisa Penele ja Ravels (fotol) võtavad samuti osa EM võistlustest. Eesti publik on seda paari korduvalt näinud võistlemas Eestis.

Foto: Külli Tedre

Angelique Maasik