ERL-i edetabelite parimad on sisuliselt selgunud

Aasta lõpuni on tänaseks jäänud vähem kui kümme päeva ning kuigi detsembrikuised punktid on ERL-i edetabelitesse lisamata, on punktivahed sellised, et võitjate osas enam miskit muutumas ei ole. Seetõttu heidamegi aasta lõpu eel põgusa pilgu siseriiklikele edetabelitele.

Kindlasti ei ole üllatuseks takistussõidu põhitabelis Gunnar Klettenbergi (GKG) liidrikoht. Eesti parima meesportlase nominentide hulka kuulunud Klettenbergile oli lõppev aasta tõepoolest hea. Sportlase kontole kogunes neli Grand Prix võitu, millest kaks Bingol, üks hobusel Lance S ning üks kodupubliku tormilisel kaasaaelamisel Saku Suurhallis hobusel Ulrike R. Lisaks hulgaliselt muid auhinnalisi kohti. Omamoodi saavutuseks võime pidada kindlasti Paul Arguse (Tondi) tõusu meie edetabeli teiseks numbriks. Kuigi Argus ei osalenud paljudel rahvusvahelistel võistlustel, viis tema stabiilne esinemine rahvuslikel võistlustel Eestis ja Soomes tasemetel 130 cm ja 140 cm nimetatud tulemusteni.

Sarnaselt Klettenbergi võiduga takistussõidu põhitabelis ei ole üllatuseks ka Kätlin Sehveri (Ruila Tall) suurim punktisumma noorte edetabelis. Sehver, kes tänavu tuli teist korda järjest Eesti meistriks, osales lõppeval aastal üle pika aja esimese meie noorsportlasena omavanuste Euroopa Meistrivõistlustel. Lisaks nimetatule saavutas noor takistussõitja hulgaliselt võite ja auhinnalisi kohti nii siin kui sela pool Soome lahte. Juuniorite tabeli liidriks on aasta lõpul Susan Kaleta (Viljandimaa), poniratsanikest Linda Randpere (Ruila Tall), kellele lõppev oli viimane aasta poniklassis. Harrastajate hulgas kogus enim punkte Risto Märtson (Ruila Tall).

Susan Kaleta. Foto: Külli Tedre

Koolisõidus on selgi hooajal meie edukaim paar Saksamaal treeniv Grete Barake (Black Stallion) ja O. Hot Chocolate, kellele

järgnevad Eestis ja lähiriikides palju võite saavutanud Dina Ellermann (Tondi) ja Landy`s Akvarell. Noorte ratsanike tabelis leiame liidrikohalt Getter Kanguri (Tondi) ja Palladioni, juuniorite hulgas Ruudu Soo (Saaremaa) ja Belmondo. Parim ponipaar 2012 aasta tulemuste põhjal on Marii-Heleen Raidmets (Audruranna) ja Rokit. Harrastajate hulgas, kus arvestus ei ole paaripõhine, kogus enim punkte Katrin Tinno (Viljandimaa).

Getter Kangur. Foto: Külli Tedre

Kolmevõistluses oli lõppev aasta edukaimaks Madli Murelile (Mondes), kes kevadel täitis kvalifikatsiooninormi osalemaks noorte Euroopa meistrivõistlustel. Murel kogus suurima punktisumma ka noorte ratsanike arvestuses. Kahjuks hooaja teine pool meie tänavusel edukaimal kolmevõistlejal luhtus hobuse vigastuse tõttu, mäletatavasti jäi tulemus saavutamata ka Euroopa meistrivõistlustelt Malmös. Teisena lõpetab tänavuse hooaja tänavustel Põhja- ning Baltimaade meistrivõistlustel pronksmedali võitnud Siret Saks (Liivimaa). Juuniorite edetabeli võitjana väljub lõppevast hooajast Dagmar Ainsoo (Simon), poniratsanikest Kati Raidma (Vändra). Harrastajatelgi peetakse edetabelit kolmevõistluses, parima tulemuse kogus Ervi Kaasiku (Kurtna).

Kati Raidma. Foto: Külli Tedre

Kestvusratsutajate edetabeli tipu on üle mitme aasta jällegi hõivanud perekond Rohtla. Parima tulemusega lõpetab aasta Anne, teise tulemusega Heigo. Mõlemad on Ruila Talli klubi sportlased. Noorte parima tulemi kogus tänavu Kairit Kalbre (EER). Juuniorite ning poniratsutajate hulgas oli edukaim Helina Kalev (Liivimaa).

Helina Kalev. Foto: Külli Tedre

Üha rohkem kogub populaarsust rakendisport, mille harrastajad pidasid tänavu maha oma esimese kodumaise karikasarja. Kolmandat aastat peetava edetabeli üldarvestuse võitis Riina Rõa (Vändra), kellele järgnes pikki aastaid rakendispordis tegev olnud Urmas Saks (Liivimaa). Mõlemad nimetatud võitsid lisaks ühe eriarvestustest. Saks oli parim ühehobuserakendite arvestuses, Rõa üheponirakendite arvestuses. Paarisrakendite hulgas on paraku harrastajaid veel vähe. Nii jõudsid edetabelisse hobuste paarisrakendites vaid Jaanus Kallaste, ponide paarisrakendites Anu Pärisoo (Caballus).

Hooaja jooksul oleme mõnevõrra unarusse jätnud klubide edetabeli jälgimise. Sel hooajal peetakse klubidelgi ervestust alade lõikes. Takistussõidus on suveräänne liider Ruila Tall, koolisõidus on sama kindlalt liider Tondi. Kolmevõistluse edetabeli tipus troonib Järvamaa klubi, kestvusratsutamises EER. Parim rakendisporti harrastav klubi on Märjamaa.

Kõik ERL-i edetebelid leiate huvi korral ERL-i koduleheküljelt aadressilt www.ratsaliit.ee . Aasta alguses saate sarnaselt mullusega lugeda meie lehelt pikemaid tagasivaateid iga ala olulisematele hetkedele lõppeval aastal.