Euroopa ratsaliitude aastakoosolek leidis aset Stokholmis

15.-16. oktoobril toimus Rootsi pealinnas Stokholmis Euroopa Ratsaspordi Föderatsiooni (EEF) aastakoosolek, mis oli kokkuvõtteks lõppevale hooajale ning ühtlasi ka k.a. novembris toimuva Rahvusvahelise Ratsaspordi Föderatsiooni (FEI) aastakoosoleku ettevalmistus. Aastakoosoleku võõrustajaks oli Rootsi ratsaliit ning Eesti Ratsaspordi Liitu (ERL) esindas koosviibimisel peasekretär Siim Nõmmoja.

Vahest üks olulisem teema, mida käsitleti, oli Furusiyya Rahvuste Karika reeglitega seonduv. Kuigi kohalolnud FEI peasekretär Ingmar De Vos pidas uute reeglite alusel läbiviidud Rahvuste Karika lõppeva aasta hooaega edukaks, tuleb tõdeda, et võrreldes 2012 ja 2013 hooaega on kesk-ja idaeuroopa regioonide ehk divisjon 2. võistluste arv, auhinnarahad ja võistlustest osavõtvate võistkondade arv vähenenud kolm korda! Kuna uus Rahvuste Karika formaat nõuab eelneval aastal kinnitust järgmise hooaja toimuvate võistluste osas, pole ka Eestil olnud võimalik nii pikalt ette teatada ja nimetatud sarjaga seotud kohustusi võtta. Kogu sarja uue formaadi osas olid kriitilised enam vähem kõik kesk ja ida euroopa ratsaliidud.

Teine meile huvi pakkuv teema, mida koosolekul käsitleti oli Euroopa ratsaliidu arendusprogrammid (Brotherhood Program). ERL on siinjuures teinud juba 2013.a. alguses taotluse osaleda noorte talentide arenguprogrammis ja jääb vaid loota, et lähiajal selles osas ka EEF-s konkreetsed arengud toimuvad.

Rootsi RL tegi esitluse oma organisatsiooni ülesehitusest ja hobumajanduse seisust. Siinjuures toome ära vaid kuivad faktid, mis räägivad ise enda eest. Rootsis on ratsasport suuruselt II noortega seotud spordiala jalgpalli järel ning suuruselt II naiste spordiala, pakkudes spordi ja vaba aja veetmise võimalust ca 0,5 miljonile rootslasele. 26 000 litsentsiga sportlast teevad aastas 400 000 starti. Ratsaliiduga on seotud 900 ratsaklubi oma 150 000 liikmega. Tegutseb ca 450 ratsakooli, millistes toimub aastas ca 5 000 000 ratsatundi.

Aastakoosolekul osalejatele tutvustati ka Stokholmi uut areeni – Friends Arena’t http://friendsarena.se/. Selgus, et viimastel aastatel on Rootsi pealinna ehitatud juurde kaks uut suurt areeni, millest avatava katusega Friends Arena mahutab ca 50 000 pealtvaatajat. Sinna kolib 2014.a. üle ka kuulus Stokholmi Horseshow, mis seni toimus „vanal“ Globen Arenal. Koos uue koduga saab võistlus ka uue nime – Swedish International Horse Show.

Eesti Ratsaspordi Liit