Eveli Pärna lõpetas noorhobuste MM-i 19-ndal kohal

Eveli ja Ragazza õnnelikult finišis

Eestlastele juba tuttavas võistluspaigas Šamorinis, Slovakkias, peeti laupäeval, 29. Septembril seekordsed noorhobuste maailmameistrivõistlused kestvusratsutamises. Hommikul startis 120 km pikkusele rajale Doonau kaldalt 47 hobust, nende hulgas neli eestlast. Lõpptulemuse said neist kahjuks kirja ainult Eveli Pärna ja Ragazza.

Esimene ring kulges kõigil ilma viperusteta ja noored hobused said suurvõistluse melus väga hästi hakkama. Koos esimese grupiga naasid 36 km pikkuselt ringilt Kairit Järv (EER) Mustafo Malabahil ning Eveli Pärna (EER) Ragazzal. Mõni minut hiljem jõudsid juba ka Lilian Schönberg (El Awrah ET) Amal el Awrahil ning Johannes Mooste (Kassari RM) Luukasel. Kõik hobused hinnati veterinaarkontrollis kõlblikuks jätkama.

Johannes ja Luukas
Eesti sportlased: Eveli Pärna, Lilian Schönberg, Kairit Järv, Johannes Mooste
Tikkude perekond on pärast väikseid katsumusi teel õnnelikult Šamorini jõudnud

Teine ring kulges mööda kanali äärt ning sellel oli 4 hooldepunkti, kus kõigis oli võimalus 2 korda hooldada. Hobused läksid mööda ühte kallast, 17-ndal kilomeetril ületasid silla ja ratsutasid tagasi mööda teist kanali äärt. Selleks, et jõuaks kõigis punktides hobuseid joota ja kasta, tegi Eesti delegatsioon äärmiselt edukalt koostööd. Punktid jagati omavahel ära ja kõik meie ratsanikud said väga professionaalse teeninduse osaliseks. Nii vägevat ja suurt hooldetiimi polnud siin ühelgi teisel riigil!

Eestlastest hooldajate aktiivse meeskonnatöö näidis

Kahjuks teise ringi lõpp enam nii häid uudiseid ei toonud. Veterinaarid tuvastasid lonke nii Luukasel kui Amal el Awrahil. Kolmandale ringile startisid Kairit Järv ja Mustafo Malabah aga lausa 6. kohalt, neile järgnesid 30 sekundi pärast 9. kohta hoidvad Eveli Pärna ja Ragazza. Ring kulges jälle enamjaolt mööda tasast Doonau kallast. Tänu suhteliselt lihtsale rajaprofiilile olid esiotsa hobuste keskmised kiirused ka alates hommikust olnud väga kõrged, üle 20 km/h.

Kolmandasse vetkontrolli läksid Kairit Järv ja Mustafo viiendana, mõne minuti pärast järgnesid neile Eveli ja Ragazza. Mõlemad said edukalt läbi, kuid enne viimasele ringile pääsemist tuli läbida ka kohustuslik re-check, kus kontrollitakse veel korra hobune üle. Seal tuvastati aga kahjuks Mustafol longe ning nende super tulemusest jäi ainult grammike puudu.

Neljandale ringile pääses seega ainult üks Eesti paar – Eveli ja Ragazza. Kahjuks oli Ragazza otsustanud, et just nüüd on see hetk, kus tujutsema hakata . Õnneks Evelil jätkus veel energiat ja püsivust teda ikka edasi motiveerida ja vahepeal isegi käekõrval liikudes jõuti siiski teiste eestlaste rõõmuhõigete saatel finishisse. Tulemuseks auväärne 19. koht keskmise kiirusega 18,14 km/h.

Eveli ise märkis pärast esimest suurvõistlust, et emotsioonid on veel laes. “Võistluse korralduslik pool oli tasemel, Šamorini X-Bionicu kompleks oli võimas ning väga uhke tunne oli sellises kohas peatuda ja võistelda. Sõidu juures hirmutas mind kõige rohkem hommikune start, sest hobuseid oli palju ja kõik olid väga ärevad. Ragazza käitus stardis üldjoontes hästi, kuid oli ka hetki, kus tema käsitlemine ei olnud kõige kergem. Üllatuslikult sattusime Ragazzaga sõitma esimesse gruppi ning hobune pidas tempole väga hästi vastu, püsis teistega sammus ning vahepeal isegi vedas kogu gruppi.”

“Taastumisajad olid sõidukiiruse kohta ka väga head ning veterinaaride poolt antud hinded samuti, ise jäin väga rahule. Esimesed 3 ringi ehk 100 km oli meie keskmine kiirus 21 km/h. Neljanda ringi otsutasime sõita riskide vältimiseks aegasemalt, sest 3. ringi viimastel kilomeetritel esines hobusel mõningaid väsimuse märke ning ka taastumisaeg halvenes. Viimase ringi kiirus tuli küll plaanitust mõnevõrra aeglasem, sest mära oli trotsi täis, punnitas silmi ja istus mulle korralikult pähe. Lisaks tekitas hobuse jaoks segadust ka kanali ääres sõitmine, kus kiiremad hakkasid õige pea meile vastu sõitma, et finišisse suunduda.”

“Vaatamata raskustele viimasel ringil olen saavutatud tulemuse üle väga õnnelik ja hobusega ülirahul. Siinkohal sooviksin südamest tänada kogu Eesti tiimi, kes Šamorinis kohapeal olid. Võistluspäeva vältel toimus groomide vahel suurepärane kommunikatsioon ning hooldepunktid olid ära jagatud, et hobused oleksid raja peal kogu aeg hoolitsetud. Seltskond oli suurepärane ja koostöö eestlaste vahel väga tasemel.”

Võistluse võitis UAE esindaja Mohd Ahmed Hassan Al Abbar 7 aastasel märal Gelny. Huvitava faktina tasub ära märkida, et tegemist on Araabia Ühendemiraatides eratalli pidajaga, kelle omaduses on ka kaks Eestist ostetud hobust – eelmisel aastal noorhobuste MM-il hästi esinenud perekond Tikkude Penelope ja Rita Randviirule kuulunud Ravell.