FEI Dressage Challenge peeti taas Vääna Ratsakeskuses

Eile peeti Vääna Ratsakeskuses traditsiooniline koolisõiduvõistlus FEI Dressage Challenge, mis on ühtsete FEI reeglite alusel jaanuarist detsembrini üle maailma peetav sari riikidele, kes on FEI silmis koolisõidus alles arenemisfaasis. Milline on Eesti positsioon võrdluses Läti, Leedu, Valgevene ja Moldovaga, selgub septembris.

Võistluse idee seisneb rahvusvahelise kogemuse pakkumises neile võistlejatele, kellel enamasti ei ole võimalik välismaale reisida ega rahvusvahelisel tasemel võistelda. Paaridena võivad osaleda kõik, kes ei ole startinud FEI võistlustel kõrgemal kui Prix St-Georges.

Maailm on jaotatud 12sse tsooni, igas tsoonis on keskmiselt 4-6 riiki. Konkureerimine tsoonisiseselt toimub selliselt, et kaks FEI poolt määratud kohtunikku rändavad riigist riiki ning hindavad sealseid sõitjaid samadel tingimustel ja samades testides, mis tagab võrdlemisi ühtse hinnangu.

Tulemused lisatakse ühisesse tabelisse, kus selgub, kes on vastavas tsoonis individuaalsed ja ka võistkondlikud üldvõitjad. Kuni 4 liikmelise meeskonna teatab kohalik ratsaliit pärast veterinaarülevaatust. Liikmed võivad osaleda mistahes klassides, kolme parema meeskonnaliikme tulemus läheb arvesse.

Paremalt: Ruudu Soo ja Belmondo, Dina Ellermann ja Andreo, Diana Pruks ja Pepper

Eesti kuulub viiendasse tsooni koos Läti, Leedu, Valgevene ja Moldovaga, kes osaleb teist aastat. Kolm aastat on Eesti võistkond oma tsoonis tulnud võitjaks, mullu jäädi teiseks Valgevene järel. Üldtulemused selguvad tänavugi septembris.

Challenge on avatud maksimaalselt 40 paarile, kes osalevad järgmistes klassides (kusjuures kahes viimases klassis on erladi arvestus lastele ja täiskasvanutele):

• The Prix St-Georges Class (R)

• The Advanced Class (M)

• The Medium Class (L raskem)

• The Elementary Class (L kergem)

• The Preliminary Class (A)

Individuaalsed tulemused klassides olid alljärgnevad
The Prix St-Georges Class (R)

1. Ruudu Soo – Belmondo 58,947%

2. Dina Ellermann – Andreo 58,816%

3. Diana Pruks – Pepper 56,382%

The Advanced Class (M)

1. Dina Ellermann – Royal Pokemon 64,932%

2. Ruudu Soo – Belmondo 61,824%

3. Aili Ige – Fiona 59,865%

The Medium Class (L raskem)

1. Sirly Tillmann – Butopiar 66,938%

2. Külli Arumäe – Creston 60,938%

3. Liisbet Kakko – Dr.Motte 60,625%

Sirly Tillmann – Butopiar

The Elementary Class 16a ja vanemad (L kergem)

1. Madeleine Tults – Wassenaar HB 67,095%

2. Külli Arumäe – Creston 66,892%

3. Merlin Selge – Uranus van Lange Weeren 66,824%

The Elementary Class 12-15a. (L kergem)

1. Isabel Kärtner – Havanno 63,851%

2. Kaisa Falkenberg – Räpsi 61,014%

The Preliminary Class 16a ja vanemad (A)

1. Marina Drozdova – Ferrari 66,897%

2. Katrin Tinno – Pralinee 66,724%

3. Liis Liblikmaa – Chocolate 66,638%

The Preliminary Class 12-15a. (A)

1. Kaisa Falkenberg – Räpsi 64,397%

2. Isabel Kärtner – Havanno 63,017%

3. Jennifer Chelsea Laanet – Sitelle de Sohan 61,897%

Eesti võistkonna moodustasid seekord Dina Ellermann ja Royal Pokemon (M, 64,932%), Külli Arumäe ja Creston (L kergem (täiskasvanud), 66,892%), Sirly Tillmann ja Butopiar (L raskem, 66,938%) ning Madeleine Tults ja Wassenaar HB (A (täiskasvanud), 63,190%).

Madeleine Tults ja Wassenaar HB

Veterinaarülevaatusel kõige paremini esitatud hobused olid Andreo ja Creston

Kõik hobused peavad enne võistlust läbima ka veterinaarülevaatuse. Pärast hobuse seisundi kontrollimist vaatavad kohtunikud ka hobuse esitlemist ning parimale vet. ülevaatusel esinenud paarile määratakse auhind.

Kolmandat aastat järjest võitis veterinaarülevaatusel kõige paremini esitatud hobuse auhinna Dina Ellermanni Andreo, kuigi sama kõrged hinded kogus ka Külli Arumäe Creston. Et karikaid oli vaid 1, pidid neiud kahjuks loosi tõmbama. Külli ei jäänud siiski päris tühjade kätega, väike rosett jäi tallegi sündmusest mälestuseks.

Külli Arumäe ja Creston

Dina Ellermann ja Andreo

Reeglite kohaselt toimub pärast võistlust videoanalüüs või üldine arutelu, kus kohtunikud annavad võistlejatele hinnangu. Kogu võistluse 10 paremat täiskasvanut ja 4 last võistlustulemuste alusel pääsevad aga järgmisel päeval kliinikusse, mida viivad läbi samad kohtunikud, kes neid hindasid.

Võistlust hindasid Eugenio Rovida Itaaliast ning Larisa Velyka Ukrainast. Mõlemad jäid võistluse taseme ja korraldusliku poolega väga rahule.

Itaalia kohtunik Eugenio Rovida: üldmulje on väga meeldiv, kuid enim tuleb tööd teha hobuste enese-kandmisega

Toimetus tegi eile Eugenio Rovidaga ka pisut juttu ning sai kuulda mitmeid kiidusõnu korralduse, Eesti ratsaspordi taseme ning loomulikult Tallinna vanalinna suunas. "See on lihtsalt imeilus koht ja ma tahaks siia kindlasti tagasi tulla. Iga kell," lausus heatujuline kohtunik, kes on oma elus pidanud reisima hindama mitmetesse riikidesse nagu näiteks Kanadasse, Saksamaale, Hollandisse jne. Ida-Euroopas on Rovida aga alles teist korda, eelnevalt on juba toimunud üks Challenge’i etapp, mis peeti Valgevenes.

Eugenio Rovida (ITA) ja Larisa Velyka (UKR)

"Mul on Eestist ja Valgevenest väga head muljed. Kenad inimesed ning väga head hobused. Seda on näha juba madalamates klassides, mitte ainult kõige kõrgemas – võimsate ja energiliste käikudega hobused, palju andekust. Sõitjad liiguvad samuti õiges suunas, kuid vahel torkab silma, et kiirustatakse järgmisele astmele (eriti PSG tasemele) enne, kui põhilised oskused pole veel saavutatud. Pean silmas eelkõige hobuste treenimist selliselt, et nad suudaksid end rohkem ise kanda, et oleks rohkem pehmet ja elastset kontakti. Vastasel juhul ratsanik võib üritada midaiganes, kuid hobune ei ole ise võimeline harjutust sooritama. Minu ülesanne on neile öelda, kus tasemel nad võiksid olla ning mis on vajalik selleks, et edasi liikuda. Arvan, et kõik need kontaktivead tulevadki sellest, et hobused kannavad end ise liiga vähe. Samas tundub, et mõned hobused on liiga noored, et olla tasemel, kus nad praegu võistlesid. Kuid kogu üldmulje on mulle väga meeldiv, kuna ma ei teadnud üldse, mida oodata."

Kuna tegu oli nädala sees peetava võistlusega, oli publiku arv küllaltki kasin. Rovida arvates ei ole suurim probleem see, kui pealtvaatajaid ei ole palju, kuid ta sooviks näha rohkem noori kohtunikke asja vastu huvi tundmas. "FEI eesmärk on jätta igasse riiki mõtteainet ja jagada kogemusi, et töö, mida ühel võistlusel teevad rahvusvahelised kohtunikud, jätkuks hiljem neis riikides igapäevaselt." Samas tunnustas ta võistluse ühte eestvedajat Eva-Maria Vint-Warmingtoni, öeldes, et tegu on lisaks meeldivale inimesele ka väga kompetentse kohtunikuga.

Korraldajad tänavad taaskord Vääna Ratsakeskust!

FEI Dressage Challenge’i tulemused: http://hobumaailm.ee/?page=37&m=8&y=2012&id=922

Vaata pilte: http://www.kyllitedre.com/Photography/Dressage/FEI-Dressage-Challenge-2012/24933800_54ppcq#!i=2042568059&k=CFBpNTJ