FEI edetabelites on ülemvõim Suurbritannia sportlaste käes

Eile vaatasime üle Ratsaliidu edetabelite seisu aastavahetuse eel, teeme sama ka FEI edetabelitega ning vaatame, kes on liidrid maailmas ning kus asuvad Eesti sportlased. Ainsana meie poolt kajastatavatest edetabelitest ei ole juhtpositsioonid brittide käes rakendispordis.

Takistussõidu Longines Ranking nimetust kandva edetabeli liider on juba pikalt olnud britt (täpsemalt šotlane) Scott Brash, kellele järgnevad okroobrikuu lõpuga sakslased Ludger Beerbaum ja Marcus Ehning. Eesti parimana asub Tiit Kivisild 226. positsioonil. Lisaks on maailma edetabelis meie takistussõitjatest veel Gunnar Klettenberg (369.), Hanno Ellermann (470.), Kertu Klettenberg (692.), Rein Pill (945.), Ebbe-Liisa Sõnajalg (1392.), Kairi Dräbtsinskaja (1576.), Oliver Karma ja Urmas Raag jagavad 1773. kohta. Longines edetabelisse antakse punkte parkuuridest alates kõrgusel 145 cm, mille auhinnafond minimaalselt 24 000 eurot.

Scott Brash ja Hello Sanctos. Foto: Külli Tedre

Koolisõidus juhivad maailma edetabelit Charlotte Dujardin ja Valegro Suurbritanniast. Teisel kohal on Helen Langehanenberg ja Damon Hill NRW Saksamaalt, kolmandal Edward Gal ja Glock`s Undercover N.O.P. Hollandist. Eestist on edetabelisse pääsenud kolm paari. Parimal kohal, milleks 154., asvad Dina Ellermann ja Landy`s Akvarel. Grete Barake on edetabelis kahe hobusega, kusjuures Talendiga on kohaks 159., O. Hot Chocolatega 459.

Charlotte Dujardin ja Valegro. Foto: Külli Tedre

Kolmevõistlejate tabeli tippu kroonib Briti sportlane William Fox-Pitt, keda jälitavad Jonelle Price Uus-Meremaalt ning Michael Jung Saksamaalt. Eestlasi on edetabelisse pääsenud viis ja neil kõigil kogutud üks punkt. Meie sportlastest leiame maailma edetabelit Ann-Marii Vilki, Dagmar Ainsoo, Kerstin Valdsalu, Vilvi Laaneti ja Ervi Kaasiku.

William Fox-Pitt ja Chilli Morning.Foto: Külli Tedre

Sarnaselt kolmele juba loetletud edetabelile, on ka kestvusratsutamises maailma esinumbriks Suurbritannia sportlane – Nicola Thorne. Talle järgnevad kaks prantslast Philippe Tomas ja Jean Philippe Frances. Meie sportlastest on eelduslikult parimal kohal Kairit Järv, kes küll FEI andmebaasis veel Kalbre perenime all. Kairiti kohaks on 211. Teise tuhandesse jäävad Anne Rohtla, Kaisa Keerd, Virge Laur, Marian Kikas, Heigo Rohtla ning Ines Beilmann.

Nicola Thorne. Foto:Nicola Thorne FB

Rakendispordis on edetabel jagatud vastavalt ekipaaži tüübile. Nii juhib ühehobuse rakendites poolakas Bartlomijei Kwiatek, kellele järgnvad Prantsuse kutsar Marion Vignaud ja teine poolakas Weronika Kwiatek. Eesti rakendisportlastest on ainsana edetabelis Pille-Riin Roosileht ja seda kõrgel 34. positsioonil. Paarisrakendites juhib Harrie Verstappen madalmaadest, teiselt kohalt leiame aga põhjanaabri Jarmo Tauriaineni. Neljarakendite liidriks on jänki Chester Weber, kuid tal on tihedalt kannul austraallane Boyd Exell, ungarlane Jozsef Dobrovitz ning hollandlane Theo Timmermann.

Chester Weber. Foto: Külli Tedre

Kõik FEI edetabelid leiate suurema huvi korral aadressilt https://data.fei.org/Default.aspx