FEI rakendispordi komitee liikme kandidaatide hulgas on esmakordselt eestlane

Tagareas paremalt: Andrew Counsell, Vilmos Jambor, ja keskel Miguel Angel Guiterrez Camarillo, Hillar Talts esireas paremalt teine. Foto: Domagij Katic erakogu

Veidi enne jaanipäeva avaldas Rahvusvaheline Ratsaspordi Liit (FEI) tänavuste valitavate ametikohtade kandidaadid, kelle hulgast leiame esmakordselt ka eestlase – FEI rakendispordi komitee liikme kandidaatide hulgas on nii takistussõidu kui rakendispordi kohtunikuna tuntud Hillar Talts.

FEI tasandil on igal ratsaspordialal seda koordineeriv viieliikmeline komitee, mille iga liikme ametiaeg on neli aastat. Hillar Talts kandideerib koos viie konkurendiga rakendispordi komitee liikme ametikohale, kus tänavu lõpeb juulikuus Olustvere rahvusvahelisel võistlusel väliskohtuniku rolli täitva hispaanlase Joaquin Medina ametiaeg.

FEI rakendispordi komitee ühele vabanevale kohale on kandideerimas kuus inimest, kellel kõikidel arvestatav rakendispordialane taust. Taltsi konkurentideks on kogenud 4 taseme kohtunik Andrew Counsell, hispaanlasest kohtunik, sportlane ja võistluse korraldaja Miguel Angel Guiterrez Camarillo, hollandlasest 4 taseme rajameister Jeroen Houterman, maailma neljarakendite eliiti kuuluv jänkide staar Chester Webber ning vähem tuntud sakslane Fritz Otto-Erley. Valimiskomisjon koguneb esimesele koosolekule 7. juulil Lausanne’is, tulemused avalikustatakse novembrikuus.

„Konkurendid“ on ala arengu osas suuresti ühel meelel

FEI on oma tänavustes rakendikomitee liikmete valikueelistustes nimetanud arvestatavat võistluste korraldamise kogemust, mis kindlasti Eesti kandidaadi, kes viimase 15 aasta jooksul korraldanud ligi 100 võistlust erinevatel ratsaspordialadel, eeliseks. Samas võtab Talts olukorda rahulikult ja mainib, et kuigi uue liikme valik sõltub vaid valimiskomisjoni, millel liikmeteks üks isik igast maailmajaost, otsusest, ei saa vähetähtsaks pidada võimalikku suurriikide poliitilist lobby – ülejäänud kandidaadid on rataspordi suurriikidest.

„Tunnen isiklikult oma „konkurentidest“ nelja kandidaati, Webberi ja sakslasega ei ole seni õnnestunud kohtuda. Omavahel meil mingit võitlust kui sellist ei toimu. Möödunud nädalavahetusel olime Pleternica võistluse ametkonnas koos Andrew ja Migueliga ning pidasime maha mitmeid huvitavaid vestlusringe ala võimalike tulevikusuundade osas. Suures plaanis meie arusaamad kattuvad ning ükskõik, kes meist valituks osutub, teeme igal juhul komiteega aktiivset koostööd, sest kõik kandidaadid on ilmselgelt huvitatud ala püsima jäämisest ning arendamisest,“ mainis Talts.

Pleternicas oli muide kohal veel neljaski komitee kandidaat – Pille-Riin Roosilehe tööandja Vilmos Jambor, kes kandideerib komiteesse sportlaste esindajana, kui lõpeb üherakendite maailma liidri poolaka Bartolomej Kwiateki ametiaeg.

Ala kasv tugineks üha enam üherakendite suurele populaarsusele

Küsimusele, millised on Taltsi põhiteemad valituks osutudes, nimetas kandidaat paljude kolleegidega arutatud üherakendite Rahvuste Karika formaadi välja töötamist ning ellu rakendamist koostöös FEI turundusosakonnaga, samuti siseformaadi (kombineeritud maraton) populaarsuse taustalt paljude riikide rahvuslikul tasemel selle „söödavaks“ muutmist võimalikele sponsoritele, ning üle-Euroopalise sarja loomist.

„Me näeme selgelt, et puht kulupõhisel kaalutlusel suureneb pidevalt üherakendite arv ning langeb neljarakendite osakaal. Neljarakendite jaoks on tõenäoline tulevikustsenaarium ilmselt niinimetatud Superliiga, kus osalevad vaid professionaalid ja millel on korralik finantseerimine. Ala kasv saab täna tulla üherakendite arvelt, kuid ka sinna sektorisse on vaja leida oluliselt rohkem sponsoreid,“ kommenteeris Talts, lisades veel, et tõenäoliselt saab kombineeritud maratonist tulevikus eraldi rakendispordiala, sest situatsiooni, kus näiteks Hollandis võistleb ühel nädalavahetusel sellel ala ühel võistlusel enam kui 200 rakendit ning sama toimub Saksamaal, Tšehhis ja muudeski riikides, ei tohi kasutamata jätta.