FEI5* koolisõidukohtunik Katrina Wüst: küri koostades tuleb eelkõige lähtuda sellest, mida kohtunikud näevad ja näha soovivad

Koolisõidukohtunik Katrina Wüst. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Juuli keskel toimunud Cavalor Baltic Summer Cup oli Eesti koolissõidu ajaloos mitmes mõttes eriline: esmakordselt toimus MK-etapp suvisel ajal ja väliplatsil; esmakordselt sõitis Dina Ellermann välja vabakavas tulemuse 71,225%; esmakordselt käis Eestis hindamas maailmakuulus ja tunnustatud FEI5* kohtunik Katrina Wüst Saksamaalt. Kasutasin juhust ja esitasin südikale daamile paar küsimust.

Frau Wüst oli Eestis esmakordselt. Tuleb aga välja, et tal on oma side Eestiga täiesti olemas, sest Wüsti isa pidas kunagi Eestis konsuli ametit ja proua sooviks oli ka ise see paik oma silmaga ära näha. Nüüd tekkiski tal see võimalus, mida ta hea meelega kasutas.

Kohe intervjuu alguses kasutas tunnustatud kohtunik juhust ja kiitis nii võistluskohta, korraldust kui võõrustajate külalislahkust. Edasi pärisin, millise mulje talle meie kohalike koolisõitjate esitused jätsid.

„Olen muidugi Saksamaal väga ära hellitatud, mis puudutab head koolisõitu, ja sellel tasemel nad muidugi veel ei ole. Mis mulle aga silma hakkas, oli see, et hobused olid tegelikult juba üsna head,“ lausus Wüst. Millele ratsanikud tema sõnul rohkem tähelepanu peaks pöörama, on täpsus harjutuste sooritamisel. Näiteks pole voldid täiesti ümmargused, harjutus ei alga ja ei lõppe õiges kohas – need on asjad, mida saab üsna kiiresti parandada. „Loomulikult on meil Saksamaal samuti palju ratsanikke, kes ei sõida täpselt, aga see on soovitus, mis ma just teie ratsanikele saan kaasa anda, sest siin läks üsna mitmel paaril asjata punkte raisku,“ sõnas tunnustatud kohtunik, lisades, et loomulikult ei saa sinna midagi parata, kui hobune teeb vea, aga korrektsele sõitmisele peaksid suur osa võistlusel osalenud ratsanikest rohkem panustama.

Sakslannale endale on südamelähedased just vabakavad. On ta ju rahvusvahelisel areenil teeninud isegi välja nime „küri spetsialist“. Varasemast intervjuust saame lugeda, et daam on aastaid õppinud klaverit ning on väga suur muusikasõber ja peab end üldse väga loominguliseks inimeseks. Mis teda aga just väga heaks spetsialistiks vabakavas teeb, on tema ratsionaalne mõtlemine ja analüüsivõime, hea ratsutamisoskus ja suur vabakavade kokkupanemise kogemus. „Mulle on alati meeldinud analüüsida, miks inimestele midagi meeldib,“ ütleb Wüst ise.

Eelnevat infot teades, on seda enam meeldivam kuulda, et meie kodusel MK-etapil oli sakslanna jaoks esikohal just Dina Ellermanni ja Landy’s Akvareli vabakava. „Esiteks sõitis Dina väga kenasti. Kavas olid sees väikesed highlightid nagu nt ühe käega sooritatud piruett. Teiseks peitis ta oma hobuse nõrkused vabakava koreograafiasse väga hästi ära. See ongi ju tegelikult küri mõte! Ka muusika meeldis mulle ja see oli väga kenasti esitatud kür,“ kiitis Wüst.

Ka Väikese Ringi vabakavad jätsid kõrgelt tunnustatud kohtunikule hea mulje. „Mis Väikese Ringi sõitudesse puutub, siis olenemata mis maa ratsanikuga tegu on, peab siin alati väärtustama just ratsutamise alustõdesid. Selles osas on juba tunduvalt parem olukord kui enne, kuid siin saab veelgi paremaks muutuda, mis on muidugi pikaajalisem protsess,“ arutleb ta. „Mida aga kiiresti parandada saab, on täpselt sõitmine. Mõlemat asja paralleelselt arendades tulevad ka üsna pea kõrgemad protsendid. Siin nähtud kürid olid nutikamad, kui ma arvasin. Näha võis häid ideid ja nö igavaid vabakavasid peaaegu polnudki,“ lausud sakslanna. Siiski tahab ta ratsanikele südamele panna, et mõnikord ei analüüsi nad piisavalt oma kava läbi ja näitavad oma hobuse nõrkused hõbekandikul kohtunikule ette. Ja sellest on väga kahju! „Ka Saksamaal on Inter I kürid mõnikord päris jubedad, kuid siinsed olid head ja meeldisid mulle. Ideed olid mõnel juhul isegi paremad, kui tehniline ratsutamine, mis jälle omakorda tõi mind mõttele, et heade ideede juures ei tohi ka ratsutamist ennast unustada,“ soovitab Wüst. Ta rõhutab, et ratsanik peab väga täpselt sõitma seda, mis ta enda peas loonud on. „Mitme hobuse puhul nägin päris kehva sammu, mis sooritati otse kohtuniku nina all, ehk siis seda oleks võinud kavas nii paigutada, et see kohtunikule nii silmatorkav poleks. Tahaksin ratsanikele soovitada rohkem oma kava analüüsida, just sellest vaatenurgast, mida kohtunik näeb ja soovib näha, mitte selle järgi, et ma pean nüüd siin sammu tegema ja ma siis panen selle kuhugi sisse,“ toonitab ta.

Lõpetuseks küsisin nimekalt oma ala spetsialistilt, kes võidab olümpiamängud? „Saksamaa koolisõitjad on hetkel nii head, kui ei ammu enam! Võistkondlikult, leian ma, on meil väga head šansid. Ma hindasin Saksamaa Meistrivõistluseid ja seal oli meil 5 hobust, kes said üle 80% ning nad olid ka nüüd Aachenis kõrgel tasemel. Aga kes võidab – seda on raske ennustada!“ muigab Wüst. „Meil on ju loomulikult Valegro, aga arvan siiski, et nii mõnigi Saksamaa sõitja pakub medaliheitluses kõva konkurentsi. Samuti on Suurbritannia meeskond väga hea, nii et ootame põnevusega!“

Loe ka artiklit, kus Katrina Wüst selgitab vabakava hindamise aluseid:

http://www.ratsaliit.ee/katrina-wust-hindamiseks-on-vaja-tunnetust/