Fredricson võidukas draamatilises teises osavõistluses, Kender pühapäevases finaalis

Peder Fredricson (SWE) – Catch Me Not S. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Täna õhtul jätkus Göteborgis takistussõitjate jaht MK-tiitlile, kui Scandinaviumis leidis aset teine osavõistlus. Võistlusklassi, mis ei oleks saanud enam palju dramaatiliseks minna, võidu jättis kodumaale Peder Fredricson, kelle tänaseks partneriks oli tabava nimega Catch Me Not S.

Ülevaade tänastest reeglitest

Tabel A ehk kiirus-puhtus parkuurina peetakse teine osavõistlus, kus toimuvad ka ümberhüpped. Tõkete kõrgus jääb 150-160 cm vahele. Punkte jagatakse teises osavõistlustuses sarnaselt esimesele: osavõistluse võitja saab ühe punkti rohkem, kui on sõidus starti tulnud ratsanike arv. Teise koha omanik saab kaks punkti vähem kui võitja, kolmas kolm punkti vähem jne.

Peale teist osavõistlust arvutatakse punktid ümber karistuspunktideks. Kõrgeima punktide arvuga sportlane võtab viimasesse vooru kaasa 0 karistuspunkti. Teiste ratsanike karistuspunktid arvutatakse välja lihtsa valemi abil: 0,5 x (esikoha punktid – ratsaniku punktid peale teist osavõistlust).

Draama, draama, draama

32 sportlast olid kirjas tänase sõidu stardijärjekorras, ainukesena jäi teisest osavõistlusest eemale eile kukkunud Beat Mändli. Rajameister Santiago Varela ei teinud täna absoluutselt mitte mingit hinnaalandust ning raja suutsid vigadeta lõpuni sõita vaid parimas vormis olnud sportlased. Kui esimesed neli tõket olid pigem sissejuhatavad, siis alates viiendast läks asi tehnilisemaks ning latte hakkas kolinal kukkuma. Palju poleemikat tekitasid üksteisele järgnenud kolmesed süsteemid, millest üks sisaldas endas kahte plankudega lattaedasid ning teine oli kolmik-lattaed-okser kombinatsioon. Taaskord kustusid mõningate lootused viimasel sirgel, kuhu oli ehitatud kaks suurt okserit.

Kuna starditi pööratud paremusjärjestuses, võistles meie mees Kullo Kender Artasega juba seitsmendana. Kõrge rada ei halastanud ning hoolimata mõlema suurest pingutustest kogunes arvestatav hulk karistuspunkte. Hoolimata sellest on Kullo peale kahte osavõistlust üldarvestuses 25. positsioonil, mis lubab tal võistelda ka pühapäevases finaalis.

Kullo ja Artas. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Rada ei soosinud absoluutselt eilset esikolmikut, kui nii Steve Guerdat’l (Alamo) kui ka Olivier Philippaertsil (H&M Legend of Love) tuli mõlemal maha üks taksitus. Kõige õnnetum oli ilmselt Pieter Devos, kelle Apart hüppas puhalt kuni kümnendaks tõkkeks olnud kolmese süsteemini, kus hobune hüppas kahel korral kolmikust läbi ning paar tulemust kirja ei saanud.

Pieter Devos (BEL) – Apart. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Puhtaid sooritusi sai kaua oodata, kuid lõpuks kogunes neid tervelt kaheksa. Esimesena tegi kauaoodatud vigadeta soorituse numbri all 15 startinud Max Kühner hobusega Chardonnay 79. Talle järgnesid kohe Ludger Beerbaum ja Cool Feeling. Kodupubliku üks lemmikuid, Henrik von Eckermann ja Toveks Mary Lou pidid ka täna leppima ühe veaga. Suur üllatus oli Kesk-Euroopa liiga üks edasipääsejaid Jaroslaw Skrzyczynski, kes Chacclanaga tegi ilmselt siiani ühe oma parima tulemuse, läbides raja puhtalt ning jõudes edasi ümberhüpetele. Temaga ühinesid seal veel Peder Fredriscson (Catch Me Not S), Olivier Robert (Tempo de Paban), Elizabeth Madden (Breitling LS), Niels Bruynseels (Delux van T&L) ja Eduardo Alvarez Aznar (Rokfeller de Pleville Bois Margot).

Jaroslaw Skrzyczynski (POL) – Chacclana. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Ümberhüpped kujunesid väga põnevaks ning näha sai erinevaid strateegiaid. Esimesena startinud Kühner läks pigem kindla peale välja, samas kui taganttulijad üritasid võimalikult ruttu finišisse jõuda. Paljudele maksis kätte lühike pööre viimasele Longines okserile, mis tuli maha näiteks õhtu kiireima aja sõitnud Maddenil. Sama juhtus ka Bruynseelsil ja Olivier Robert’l. Jaroslaw Skrzyczynski tegi järjekordse puhta soorituse, mis andis talle lõpus väga kõrge neljanda koha. Fredricson ja sobiva nimega Catch Me Not S sõitsid välja aja 37,94 sekundit, mille ületamisest jäi viimasena startinud Eduardo Alvarez Aznaril puudu vaid 0,03 sekundit! Kolmandaks platseerus Max Kühner.

Peder Fredricson (SWE) – Catch Me Not S. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Max Kuhner (AUT) – Chardonnay 79. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Pressikonverentsil sõnas kohalik võitja, et peale eilset pettumust oli tegu kindlasti väga positiivse ja ootamatu tulemusega, arvestades seda, et Catch Me Not’il pole antud tasemel just ülemäära palju kogemust. Aznar oli oma tulemuse üle samuti üllatunud ning kiitis hobuse sooritust. Kühner, kui ümberhüpete esimene startija, võttis enda sõnul teadlikult rahulikumalt ja läks puhta sõidu peale välja.

Pühapäev tõotab tulla pingeline

Üldarvestuses on nüüd selged finaalieelsed jõujooned. Pühapäevale läheb liidrina vastu Eduardo Alvarez Aznar, kellel null karistuspunkti. Teiselt kohalt leiame Peder Fredricsoni ühe ja kolmandalt Steve Guerdat kahe karistuspunktiga. Neljandat kohta jagavad neli sportlast, kellel kõigil on kolm karistuspunkti. Nendeks on tiitlikaitsja Beezie Madden, Niels Bruynseels, Martin Fuchs ja Olivier Philippaerts. Väga kõrgel kaheksandal kohal on Jaroslaw Skrzyczynski nelja karistuspunktiga, üheksas on Francois Mathy Jr viie ning kümnes on Max Kühner kuue karistuspunktiga.

Steve Guerdat (SUI) – Alamo. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Eduardo Alvarez Aznar (ESP) – Rokfeller de Pleville Bois Margot. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Vahed on siiski esimese 13 seas väga väikesed (kaks latti või vähem) ning seetõttu võib kõik pühapäeval veel muutuda. Loodetavasti tuleb kolmas osavõistlus väga põnev ning jääme huviga ootama sportlaste tulemusi.

Kõik Göteborgi tulemused leiate siit!