Furusiyya FEI Nations Cup hooaja avaetapi Floridas võitsid iirlased

Eile sai Ameerika Ühendriikides Floridas asuvas meie Pärnust veidi suuremas linnakeses nimega Ocala algust tänavune Furusiyya FEI Nations Cup takistussõidus, kui peeti Põhja- ja Kesk-Ameerika ning Kariibide liiga esimene etapp, mille võitsid iirlased.

Ocalas asus starti kuus rahvuskoondist, kellest Ühendriigid, Kanada ja Mehiko kogusid sarja punkte. Kõnealuses liigas peetakse kolm etappi, Barcelonas septembrikuus toimuvasse finaali pääseb kaks koondist. Lisaks nimetatutele olid esindatud veel Venetsuela, Kolumbia ning ainukese Euroopa tiimina Iirimaa, mida esindasid küll põhiliselt Põhja-Ameerikas võistlevad kaasmaalased. Kanada oli väljas oma parimas võimalikus koosseisus (Yann candele, Tiffany Foster, Ian Millar ja Eric Lamaze), Ühendriigid olid välja pannud südi naiskonna (Lauren Hough, Georgina Bloomberg, Laura Kraut ja Beezie Madden). Kuigi iirlaste esinduse liikmed on eurooplaastele veidi vähem tuntud, hoiavad nad siiski Longines Ranking edetabelis kõrgeid positsioone – Darragh Kenny 34., Conor Swail 61. ja Kevin Babibgton 134.

Esimeses voorus tehti arvestataval hulgal puhtaid sooritusi, mis tekitas tunde lihtsast rajast. Nulliga lõpetasid avavooru Iirimaa, Kolumbia ning Kanada, nelja peal olid Ühendriigid ja Venetsuela. Veidi maha olid jäänud mehiklased oma 12 karistuspunktiga. Märkimisväärne on muide see, et iiralsed läbisid avavooru vigadeta täies koosseisus. Arvestades avavooru lõppseisu, oli kõik veel võimalik.

Teine voor oli aga esimesele täielik vastand. Iirlaste esimene startija Kenny Darragh lõpetas hobusega Picolo kaheksa, teine number Locran Gallagher hobusega Diktator nelja punktiga. Puhtalt ei tulnud ka Kolumbia ning Kanada esimesed kaks. Kolumbia Daniel Blaumani ja Kanada Yann Candelei hobused asutusid vette ja mõlemal seega neli karistuspunkti, Kolumbia teine Juan Pablo Betancourt võttis maha kaks, Kanada Tiffany Foster suisa kolm takistust, kusjuures kolm viimast. Kõigil avavooru nulliga tulnutel oli seega lõpliku nulli lootus kadunud. Seevastu suutis peale Ühendriikide avavahetuse Lauren Houghti ja Ohlala nelja karistuspunkti teha puhta sõidu nende noorim Georgina Bloomberg hobusega Juvina, mis oli ühtlasi esimeseks topeltnulliks.

Kolmandas sõitjate voorus sai vahepeal positsiooni parandanud USA tagasilöögi, kui Laura Kraut ja Cedric sõitsid läbi kolmese süsteemi viimasest elemendist, mispeale järgnes möödasõit viimasest okserist ja kokku 15 karistuspunkti, milles 7 ületatud aja eest. Iiri kolmas sõitja Kevin Babington hobusega Shorapur tegi seevastu võistluse teise topeltnulli ja viis oma koondise kindlaks liidriks, kui Kanada veteran Ian Millar oli Dixoniga napilt vette astudes lõpetanud neljaga.

Ühendriikidele tagas teise koha Beezie Maddeni ja Simoni topeltnull; foto Külli Tedre

Otsustavas sõitjate voorus startis esimesena peakonkurentidest USA, kelle Beezie Madden tegi Simoniga nulli teiseski voorus ja nii jäi Ühendriikide lõpptulemuseks kaheksa. Iirlaste saatus jäi Conor Swaili ja 9aastase prantsuse täku Graftoni otsustada. Swail tuli nulliga ja Iirimaa võidus ei olnud enam kahtlust. Kanada ankrumees Eric Lamaze lõpetas hobusega Zigali neljaga, mis tegi Kanadale kokku 12 ning andis kolmanda koha jagamise Kolumbiaga.

Iirlaste ankrumees Swail pidas võitu Ocalas väikeseks imeks, kuna USA ja Kanada olid väljas ülitugevate koosseisudega, neil seevastu oli pea kõik vastupidi. Swail sõitis oma 9aastase hobusega esmakordselt Rahvuste Karikat, sama oli Kevin Babingtoniga. Lisaks sõitis Darragh Kenny oma kiirussõitude hobusega ning maailma reitingus seni punkte mitte omanud 23aastane Locran Gallagher osales üleüldse sellisel tasemel esmakordselt.

Põhja ning Kesk-Ameerika ja Kariibide liiga järgmine etapp peetakse 24. aprillil Mehikos Coapexpanis. Kogu sarja järgmine etapp samas on kavas juba järgmisel neljapäeval Araabia Ühendemiraatides Abu Dhabis. Ocala võistluse tulemused leiate huvi korral aadressilt http://eventcontent.hippoonline.de/989/989zeitplanDEU.htm?style=longines