Grand Nationalil hukkus kaks head võidusõiduhobust, üks džoki on kriitilises seisus

Maailmakuulus hobuste võiduajamine, Suurbritannias toimuv Grand National oli 9. aprillil traagiline. Kaks hobust hukkus ning üks ratsanik on siiani haiglas kriitilises seisundis. Hukkunud hobuste auks on facebookis ja erinevates foorumites käivitatud mälestusaktsioonid.

Hobuseid ja ratsanikke proovile panev rada on 7,2 km pikk ning sisaldab kolmkümmend hüpet. Suurte auhinnarahadega Grand Nationali nimelist jahivõidusõitu peetakse Aintree võidusõidurajal juba aastakümneid ning seda vaatab hinnanguliselt 500-600 miljonit televaatajat, ning kus panustavad isegi need inimesed, kes tavaliselt võidusõitudel regulaarselt ei panusta.

Tänavusel Grand Nationalil hukkus kohapeal kaks head hobust. 9aastane Ornais kukkus neljandal takistusel ja murdis kaela. Hetki hiljem murdis 10aastane Dooneys Gate selgroo kuuendal, kurikuulsal, umbes 150 cm kõrgusel takistusel Becher’s Brook, mille ületamisel on ka varasemalt hobuseid hukkunud. Maandumine on sellelt takistuselt üle kahe meetri pikk ning ratsanikud on seda kutsunud "hüppeks üle maailma serva".

Esmakordselt tuli tänavu teisel ringil – Becher’s Brook on ühtlasi ka takistus nr. 22 – antud takistusest mööda sõita seda hüppamata, kuna veterinaarid tegelesid kukkunud Dooneys Gate’iga, keda kahjuks ei suudetud päästa.

Noortevõistlusel kukkus 22-aastane Iiri džoki Peter Toole üsna sõidu alguses hobuse seljast maha ja sai tõsiselt vigastada ning ta viidi haiglasse ja pandi kunstlikku koomasse, et ajule puhkust anda. Toole’i treeneri Charlie Manni sõnul tuvastati noormehel ajuverejooks.

Tänaseks on ta koomast välja toodud, ning ta isegi oli juba võimeline oma jalgu liigutama, kuid ratsanik viibib endiselt kriitilises seisundis. Džokile on suurtes kogustes saadetud paranemissoovidega tervituskaarte, mille eest kogu perekond on väga tänulik. Siiski pole veel selge, millise pöörde tema saatus võib võtta.

Grand Nationali võitis Jason Maguire Ballabriggsil. Ornais’ treener on hoolimata õnnetusest ja suurest leinast Grand Nationali suur toetaja ning avaldas suurt pahameelt, et nii suursugune ja rahva seas ülipopulaarne võistlus on ajakirjanduse poolt seekordsete sündmuste valguses sedavõrd negatiivseks pööratud. Mitmed loomaõiguste eest võitlejad on mõistagi kaua aega üritanud ürituse toimumist ära keelata.

Jooksu saate vaadata: http://www.youtube.com/watch?v=GllKThibSLo