Grete Barake: EM on tõeliselt suur ja teistmoodi võistlus

Euroopa Meistrivõistlused olid minu ja ka mu hobuse jaoks esimesed rahvusvahelised tiitlivõistlused. Osalemine neil andis väärtusliku kogemuse, millega meie hobuste järelkasv võib saavutada märksa kõrgemaid tulemusi juba järgmistel rahvusvahelistel tiitlivõistlustel.

EMi avapäeval oli GP-s esindatud 21 riiki 65 sportlasega, mis oli osavõtvate riikide arvu poolest kõikide aegade rekord. Kogu korraldus oli suurejooneline. Avatseremoonia, mis kestis pea kaks tundi, tekitas tõeliselt üleva meeleolu: riikide koondised marssimas pidulikes koondise esinduskostüümides rahvuslippude all ponieskordi saatel.

Esindatud oli Euroopa paremik ja võistlejate tase oli eriti kõrge. Kolm aastat tagasi käisin vaatamas Olümpiamänge Hong-Kongis ning võiks öelda, et kolme aasta taguse ajaga võrreldes on koolisõidus tase tohutult tõusnud, seda nii ratsanike kui hobuste mõistes. Nn. uusi „Totilaseid“ on märgata mitmeid. GP-s individuaalselt ja ka võistkondlikult kuldmedali pälvinud briti Carl Hesteri ja Uthopia sooritus teenis mitmeid 10-palliseid hindeid. Uthopia oli hobune, kes tekitas tribüünidelgi tohutu ovatsiooni. Tundsin hobuse sooritusest ihul külmavärinaid. Ees on aga veel kaks tähtsat võistluspäeva, eks näis, kuidas seal esinetakse.

Vaatamata võitjate saavutusest erinevale protsendile, olen enda ja Chocolate’i sooritusega rahul. Minul endal olid enne etteastet ootused kõrgemad, arvestades selle hooaja paremaid saavutusi, kuid analüüsinud sooritust treeneriga, mõistan, et esimese tiitlivõistluse kohta on tulemus hea: suudame toime tulla suurvõistluste pingega.

Rahvusvaheliste tiitlivõistluste võistluspinge on tõesti erinev pingest, mida tekitavad tavalised rahvusvahelised võistlused, millelt minul on senised kogemused. Võis märgata, et ka teistel võistlejatel oli närvipinge suur, näiteks abistas Soome võistkonna sportlasi koondisepsühholoog.

Võistlus oli uus kogemus ka minu hobusele. Chocolate oli tuntavas stressis, mis väljendus selles, et tavapäraselt isukal loomal kadus söögiisu sootuks. Hobused, kes on harjunud nägema tallides vastas- ja kõrvalboksides kaaslasi, elavad sellistel suurvõistlustel isoleeritud boksides. Võistlussoorituse ajal jäi Choco natuke pingesse.

Kokkuvõtteks võin öelda, et võistlus oli mulle ja mu hobusele väga heaks proovikiviks ja kogemuse hankimiseks, ning vajalikuks etapiks edasi arenemisel.