Gunnar Klettenberg võitis Luunja Karika

GP võitjad Gunnar Klettenberg ja B Captain Norman Foto: Rein Leib

Luunja Karika nimelist võistlust on nüüdseks peetud juba 40 korda. Sel aastal tähistati võistlust suurejoonelisemalt kui varem.  Võistlus toimus kolme päeva jooksul lausa kahel väljakul ning pühapäeval said lisaks GP hobustele võistlusareenile astuda ka veteranid ning peeti show-ala Jump and (run and) Drive. 

REEDE, 31. juuli

Esimesel võistluspäeval ilm korraldajaid ei hellitanud. Vaheldumisi paistis kuum päike, puhus tugev tuul ning sadas külm vihm. Võiks ehk lausa öelda, et tavaline Eesti ilm – vaheldumisi sai ühel päeval näha kevadet, suve, sügist. Esimest võistluspäeva alustati kahefaasilise parkuuriga kõrgusel 120 cm, millel nimeks Prix de Equifirst. Startijaid oli 32, neist 8 sõitsid mõlemad faasid vigadeta. Kõige kiiremini õnnestus parkuur läbida Jessica Raidel hobusel Highscore B. Teiseks tuli Anna-Liisa Raudsepp hobusel Latvis, kolmandaks Ruila talli sportlane Tiit Kivisild hobusel Haloubet, neljandaks Marie-Annabel Reiner ja Ernest W ning viiendat ja kuuendat kohta jäid sama ajaga jagama Linda Randpere hobusel Hudson Hornet ja Kullo Kender hobusel Charlotte Dundas.

120 cm võitjad

Päeva põhisõidust kõrgusel 135 cm võttis osa 16 võistluspaari, kellest neli sõitsid mõlemad faasid vigadeta. Tulemustest võib näha, et Luunja mehed Raag ja Zirk ei olnud nõus siin teistega auhindu jagama. Sõidust võttis Urmas Raag kaksikvõidu vastavalt hobustega Ventisette ja Carlos. Zirk võttis endale aga kolmanda ja neljanda koha hobustega Esprit du Buisson Z ja Diamant’s Girl Z. Viiendaks tuli Raag kauni valge Unicumiga.

135 cm viis parimat

Päeva kolmandaks parkuuriks lasti tõkked kohe jupp maad madalamaks ja starti asusid kõik, kellele 100 cm parajaks kõrguseks. Ka võistlejaid selle sõidus jupp maad rohkem: 56. Ratsapoe LeCheval auhindadele peetud kahefaasiline parkuur jäi veatuks kaheksal sportlasel, kellest kiireima sõidu tegi soomlanna Katariina Riikonen hobusel Kantje’s Adios. Teiseks tuli 3 sekundit aeglasema ajaga Mariete Tamm hobusel Picasa. Kolmanda koha haaras endale Hanna Brigitta Heinlaid hobusel Landora. Neljandaks tuli Maarja Somelar hobusel Eiffel ning viiendaks Marko Villemson hobusel Sachir.

100 cm võitjad

Päev lõpetati Siglhorse auhindadele peetud sõiduga kõrgusel 110 cm, mille kaks faasi läbis vigadeta neli sportlast. Neist kõige kiiremini suutis seda teha Viljandimaa rsk sportlane Marleen Vare hobusel Iberia. Teiseks tuli Maarja Somelar hobusel Eiffel, kolmandaks Gea Kiudorf hobusel Lamborghini, neljandaks Luunja talli sportlane Karolin Valge hobusel Jaco ning viiendaks Kertu Klettenberg Konradil.

Marleen Vare ja Iberia

LAUPÄEV, 1. august

Kui esimesel võistluspäeval puhus tuul, paistis päike ja sadas vihma, siis teisel võistluspäeval hakkas asi paranema ja vihma enam kaela ei saanud. Seda võistluspäeva alustati kõrgusel 125 cm, mille võitis Gunnar Klettenberg hobusega Hunter. Talle järgnesid Hanno Ellermann Zinzinol ja Andres Zirk Diamant’s Girlil. Ka neljanda koha võttis Gunnar Klettenberg, seda hobusel Izaak. Viiendaks tuli Ivo Ots hobusel Condour Esqui.

Uniro auhindadele peetud teise päeva põhisõit oli taas kõrgusel 135 cm. Kui esimesel päeva Luunjakad midagi käest ei andnud, siis teisel päeval lubati ka teised juba poodiumile, kuid võit jäi siiski Luunjasse. Kõige kiirema ja puhtama sõidu tegi Urmas Raag Carlosel. Teiseks tuli varem Luunjas treeninud ja siis Tallinnasse kolinud Kullo Kender hobusel Striga. Kolmandana lõpetas eelmise parkuuri võitja Gunnar Klettenberg hobusel Hunter. Nelja aja sõitis selles parkuuris välja soomlanna Eveliina Riikonen hobusel Dino de Longpre ning viiendaks tuli Piret Ervald hobusel Calanda de Laubry Z.

135 cm võitjad

Seitsmendaks parkuuriks oli taas 100 cm, millest võttis osa ikka kõige rohkem võistluspaare. Vigadeta suutis selle kiirus-puhtus raja läbida 10 sportlast. Sõidu võitis pisike tüdruk suurel hobusel ehk Helena Kirsch kaunil hobusel Painted Lady. Talle järgnes teisel kohal Reti Ojasalu hobusel Landora. Kolmandaks tuli Grete Veske hobusel Beauty Star K Z, neljandaks Hanna Brigitta Heinlaid Landoral ning viiendaks Deily Aul hobusel Lakrica.

Helena Kirsch ja Painted Lady
Foto: Rein Leib

Päeva viimane sõit oli taas kõrgusel 110 cm ja ka selle parkuuri võit jäi Luunjasse. Teistest pea 3 sekundit kiirema ajaga lõpetas selle kiirus-puhtus parkuuri Carolina Adriana Lillevälja hobused Power Boy. Talle järgnes teisel kohal eelmise sõidu võitja Helena Kirsch hobusel Painted Lady. Kolmandaks tuli Lenna Loore Sillandi hobusel Zipruliina, neljandaks Andres Zirk Jackil, viiendaks Triin Visnapuu Luminel ning kuuendaks Sofie Lii Lidmets hobusel Hakuna van de Kraenberg.

Carolina Adriana Lillevälja ja Power Boy
Foto: Rein Leib
Helena Kirsh ja Painted Lady
Foto: Rein Leib

PÜHAPÄEV, 2. august

Laupäeva õhtul koliti kogu parkuur, plakatid, kohtunikud, autod, poed, kohvikud ja muu vajalik legendaarsesse Luunja mõisaparki, kus võis jätkuda pühapäeval Luunja Karikas 40! Ilmataadile lootes plaaniti Luunja mõisapargis korraldada GP ning kaks show-ala. Kuna kõik läks plaanipäraselt, ilm oli suviselt soe, peeti maha üks väga kaunis ja emotsiooniderohke võistluspäev suurtest puudest ümbritsetud muruväljakul. Samal ajal toimus Luunjas ka laat, mistõttu rahvast oli rohkem, kui unistada julgeti.

Viimane võistluspäev oli planeeritud pisut teisiti kui tavaliselt. Hommik algas kell 9, kui kaunid GP tasemel hobused said tutvuda muruväljakuga, teha seal mõned ringid ja voldid ning harjuda olustikuga. 12.30 toimus pidulik avamine, mille käigus räägiti Luunja Karika ajaloost, sõideti Urmas Saksa kauni kaarikuga ning istutati Luunja mõisaparki sümboolne puu.

Foto: Rein Leib
Puu istutamine.
Foto: Rein Leib

Päev jätkus kell 13.00 alanud GP-ga kõrgusel 140 cm, kus suuroetajateks olid Tartu Mill ja Autospirit. Suures sõidus said osaleda vaid need võistluspaarid, kes olid eelnevatel päevadel ka suuremaid sõite võistlenud. Pühapäevasesse põhisõitu kvalifitseerus 14 paari. Sõit toimus ümberhüpetele ning sinna pääses kuus sportlast. Neist kõige kiirema sõidu tegid Gunnar Klettenberg ja B Captain Norman. Neile jäid väga napilt alla Kullo Kender ja Striga, kes lõpetasid parkuuri kõrgel teisel kohal. Kolmandaks tuli Urmas Raag hobusel Van Damme, neljandaks Gunnar Klettenberg Quuenslandil, viiendaks Andres Zirk Vincentil ning kuuendaks Urmas Raag Ventisettel.

Gunnar Klettenberg ja B Captain Norman
Foto: Rein Leib
Andres Zirk ja Vincent
Foto: Rein Leib

Põhisõit peetud, karikas üle antud, ei olnud võistluspäev aga sugugi mitte läbi. Tõkked lasti madalamaks ning areenile astusid meie spordi vaat et kõige tähtsamad – veteranid. Viimati peeti samasugust sõitu just Luunja Karika raames, kuid lausa 10 aastat tagasi, mil tähistati Luunja Karika 30. aastapäeva. Veteranid olid kutsetega ning kokku oli starti tulnud 10 sportlast: Valdeko Uuk, Hele Helstein, Tiina Kranich, Elvis Lillevälja, Sven Shois, Siim Nõmmoja, Katri Klettenberg, Toomas Oinus, Urmas Kubre ning Peeter Viiart. See, et nad olid enne võistlust tublisti trenni teinud, paistis kaugele. Sirged seljad, rahulikud käed ning paigal jalad, kõik peegeldas kaunist meisterlikkust. Kohal olid ikkagi oma aja tipud! Mõned neist on siiani hobuste juurde jäänud, teised teevad täna aga karjääri hoopis muul alal. Luunja mõisapargis hüpates olid nad aga kõik vinged ja lahedad. Lätlasest rajameister Ivo Mikelsons oli neile ehitanud parajalt kõrge raja, millega kõik edukalt hakkama said. Kõige kiiremini suutis raja läbida Luunja talli majandav Sven Shois hobusel Jackson. Teise aja sõitis tihedas konkurentsis välja Elvis Lillevälja hobusel Power Boy. Kolmandaks tuli Ihaste tallides tegutsev Siim Nõmmoja hobusel Groteska.

Veteranid
Foto: Rein Leib
Veteranide sõidu kolm parimat. Vasakul: Elvis Lillevälja, paremal: Siim Nõmmoja. Poodiumi taga võitja Sven Shois
Foto: Rein Leib

Luunja Karikas 40 võistluse lõpetas show Jump and (run and) Drive. Sellest võttis osa 9 sportlast: Urmas Raag, Andres Zirk, Gunnar Klettenberg, Marko Villemson, Norman Nõmmoja, Deily Aul, Karolin Valge, Kaius Põder ja Eveliina Riikonen. Sellises formaadis sõit peeti ka eelmisel aastal Luunja Karika ajal ning kuna see sai väga sooja vastuvõtu, otsustati seda teha ka sel aastal. Sõidu põhimõte on järgmine: kõigepealt tuleb sportlasel sõita parkuur hobuse seljas, anda hobune kindlaks määratud kohas abilisele, joosta autoni ning sõita koonustest ehitatud rada autoga veatult läbi. Iga maha aetud takistus või koonus andis 3 sekundit ajale juurde. Sel aastal oli rajameister kaval ning sättis hobuse üleandmiskoha ja auto diagonaalis üle platsi. See tähendas, et hobuse juurest autoni joostes tuli ratsanikul ületada kaks tõket ise hüpates. Auto, millega Drive’i osa läbiti, oli Mazda, mille pani välja Luunja Karika suursponsor Autospirit. Sõitu alustas Urmas Raag hobusel Jacqueline, kes tegid teistele ette väga kiire ja korraliku aja, mida suutis lüüa vaid eelviimasena startinud Kaius Põder hobusel Jackson. Kolmanda aja sõitis ja jooksis välja Karolin Valge hobusel Fabriano. 

Autospiriti auto
Foto: Rein Leib
Kaius Põder
Foto: Rein Leib
Marko Villemson
Foto: Rein Leib
Kaius Põder
Foto: Rein Leib
Esikolmik vasakult: Urmas Raag, Kaius Põder, Karolin Valge
Foto: Rein Leib

Ühtki võistlust ei saa väga hästi korraldada ilma sponsoriteta. Luunjas oli neid sel aastal palju: Equifirst, Luunja vald, LeCheval, LeParade, Gustav, Tartu Mill, Autospirit, Uniro, Juhani Puukool, Lahe Kinnisvara ja SiglHorse. Aitäh kõikidele, kes olid valmis panustama Luunja Karikas 40 toimumisse nõu, jõu ja muu abiga. Korraldusmeeskond on äärmiselt tänulik, et võistlus sai toimuma just nii, nagu planeeritud oli. Väga suur tänu ka just Luunja vallale, kes lubas võistluseks kasutada kaunist muruväljakut Luunja mõisapargis.

Eriti soovib korraldusmeeskond tänada koogikohvikut Gustav, kes pani välja kõikide sõitude esikolmikule tordid ning toimetas kohale ka Luunja Karika 40. juubeliks meisterdatud imemaitsva ja kauni koogi.

Eriline tänu ka Luunja Karikas 40 spiikrile, kes oma väga suurte teadmiste, laia silmaringi ja põnevate intervjuudega haris kõiki osavõtjaid ja pealtvaatajaid kolme päeva jooksul väga palju. Aitäh, Andres Tõnissoo!

Võistlustel oli pildistamas ka fotograaf, kelle pilte on võimalik soetada siit: http://www.reinleibphotography.eu/luunja-karikas-40?fbclid=IwAR3LPkDGoGkHgfaCI_E6n4Ht6d05Js-QKzhPniGNAvFUx_SeI1gAL4yw58k