Harrastajate ja amatööride Pavo karikasari

Harrastajate komitee on alates 2018. aastast korraldanud järjepidevalt karikasarja, et anda võimalus harrastajatele võistelda endakeskis ja koguda punkte ning saada tagasisidet enda soorituste osas nii võrdses konkurentsis kui võimalik.

Selle järjepidava töö tulemusel on harrastajate tase Eestis märgatavalt tõusnud ning kandepind tasapisi pidevalt laenenud. Eelmisel aastal jõudsime otsusele, et kuna mitmed harrastajad on juba ka M klassis arvestatavaid tulemusi teinud, võiksime luua uue arvestuse amatööridele. Muuhulgas oli muidugi üheks selgeks põhjuseks see, et harrastajad sooviksid meistrivõistlustel ka M tasemel võistelda, kuid ka sellel tasemel soovitakse pigem rinda pista ratsutajatega, kes treenivad sarnasel tasemel, mitte oluliselt kõrgemates klassides. Nii saigi loodud amatööride klass, esialgu küll ilma litsentsita, aga siiski eraldi arvestusena.

Sel aastal saidki kõik harrastaja- ja seeniorilitsentsiga ratsanikud, kes on vanemad kui 22 a ja kes pole viimase kolme aasta jooksul kõrgemas klassis kui RK võistelnud, osaleda amatööride arvestuses. Esialgu oli meil muidugi küsimus, kas antud arvestuse loomine on tasuv, kuna meil puudus ülevaade sellest, kui palju võistlejaid M klassides välja tuleb. Meie üllatuseks osales M klassis aga oodatust rohkem võistluspaare ning oleme selle üle väga rõõmsad. Üllataval kombel olid sellel aastal just M klassi võistlejad need, kes võtsid osa peaaegu kõikidest etappidest ja muidugi ka finaalist.

Mõnevõrra üllatuslikult oli aga madalamates klassides osavõtjaid arvatust veidi vähem, seega vaatamata meie suurele rõõmule kõrgemate tasemete osavõtjate rohkuse üle, teeb meid veidi murelikuks madalamate tasemete kandepinna vähenemine. Siinkohal soovikski tervitada kõiki neid harrastajaid, kes välja tulid ning osalesid A-LK tasemetel. Kui teil on meile tagasisidet või ettepanekuid, kuidas edaspidi populariseerida ka madalamate klasside osalust ning teile võistlemist mugavamaks teha, palun andke meile teada. Meid huvitab, mida teha teisiti või mida parandada, et te ikka edaspidi ka meie sarjas ning võistlustel osaleks!

Lisaks on meie sarjale omaseks saanud ning palju kiitust teeninud iga-aastane VIP telk, kuhu ootame kõiki harrastajaid, amatööre ja sõpru ning toetajaid oma sarja finaalis. Telgis pakume kõikidele külalistele süüa, juua ja toredat seltskonda. Telki on kõik oodatud muljetama oma emotsioonidest, muredest, rõõmudest ja muust huvitavast. Sel aastal võis meie telgi leida Valgerannast, kus toimus Harrastajate Karikasarja finaal. Külalisi võõrustati uhke Estonian Amateur Dressage logoga tordiga ja komitee usinate naiste isetehtud makaronisalatiga.

Seekord oli meie VIP telk natuke erilisem kui varasematel aastatel, sest sel korral sai seal tutvuda lisaks komiteele ka PAVO hobusöötadega. Oleme tänulikud, et Laura Maria Tammeleht (pavo_eesti) võttis vaevaks ja pidas läbirääkimised Pavo tiimiga, kes olid lahkelt nõus tervet meie karikasarja sponsoreerima. Karikasarja põhiauhindadeks olid Slobber Mash, Nature’s Best ja maitsvad hobukommid. Üldarvestuse võitja sai uhke roosa Pavo teki, teine koht valge valtrapi ning kolmas mõnusa seljakoti maitsvate Pavo proovipakikestega. Muidugi ei saa jätta mainimata ka Pavo rosetti, mis oli tellitud spetsiaalselt meie tublidele sportlastele.

Tänu komitee pidevale tööle on harrastajatest kasvanud suur ja tugev grupp ratsutajaid, kes toetavad pidevalt ka ülejäänud sportgruppide võistlusi ning mainimata ei saa jätta ka amatööride klassi, kus võivad olla uued potentsiaalsed PSG ja GP taseme sõitjad. Viimaste aastate trende vaadates on ka nendele tasemetele juurdekasv tulnud just meie ridadest!

Lisaks Jevgenia Kask-Savtšenkole, kes võistles tänavu GP tasemel, on meie ridadest tulnud ka Jekaterina Rastošenkova, kes küll hetkel elab ja treenib välismaal, kuid on Eestit esindanud arvestataval tasemel PSG-s. Valgeranna võistlusel tegi oma esimese stardi R tasemel ka Riin Ingre Saare, kes saavutas mõlema hobusega tugeva tulemuse ning pälvis Brendiga kolmanda auhinnalise koha. Just sellepärast saigi loodud amatööride klass, et anda võimalus harrastajatel kõrgemates klassides osaleda ning anda neile julgust ja tuge, et nad saaksid astuda edasi raskemate klasside poole. Kui eelmisel aastal võistlesid meie sportlased Leedus, siis sel aastal sai näha meie amatööri, Eleriin Kursi, Lätis Young Rider School võistlusplatsil M skeemi sõitmas. Tegemist oli uhke kompleksiga ja võistlus oli meeldiv, välja sõidetud 64%-ga ei saavutatud küll auhinnalist kohta, kuid see eest oli see väärt kogemus.

Komitee tänab siinkohal kõiki sponsoreid, sportlasi, sõpru ja muidugi ka perekondi, kelle arvelt harrastaja või amatöör võistlemas käib. Soovime Teile jõudu, järjepidevust ja kannatlikkust ning anname omalt poolt kõik, et teil ka edaspidi oleks võimalik ennast proovile panna ja seda üha kõrgematel tasemetel!

Artikli kirjutas Eesti harrastajate koolisõidu komitee.

Vaata Valgeranna tallis toimunud Pavo harrastajate sarja finaali tulemusi SIIT.