Harrastajate ja amatööride sisemeistrivõistlused pakkusid üllatusi ja draamat

Harrastajate sisemeistriks tuli Janetta Lahe hobusega Leroy MG. Foto: Merje Paalandi

Möödunud laupäeval kogunesid vastvalminud Kukulinna talli koolisõidu harrastajad ja amatöörid, et selgitada enda seast välja sisemeistrid. Kui harrastajad on üksteisega mõõtu võtnud juba aastaid, siis amatööridele oli see alles teine mõõduvõtt, kuid osalejate hulk lubab eeldada, et amatööride võistlusklass on tulnud selleks, et jääda. Parimatest parimad selgusid mõlemas võistlusklassis kahe osavõistluse tulemusena.

Aitäh, Kukulinna tallid!

Ehkki tavaliselt tänatakse korraldajaid ja kogu meeskonda artikli lõpus, siis seekord oleks paslik tänusõnadega alustada.

Eestisse on kerkinud viimastel aastatel mitmeid vahvaid talle, ent vähesed neist on olnud valmis võõrustama võistluseid. Neist on omakorda veel vähem neid, kes on valmis võõrustama koolisõiduvõistluseid. Ja väga haruldased on need, kes on esimesteks võistlusteks valinud meistrivõistlused, olgugi, et sisemeistrivõistlused.

Eesti koolisõidu harrastajate komiteel ja sportlastel jagub korraldusmeeskonnale ja võõrustajatele vaid kiidusõnu. Sportlased tõid veel positiivse poole pealt välja võimaluse tutvuda platsiga päev varem.

“Soovime komitee nimel edastada suured tänusõnad Lembit Kalevile, kes pakkus, et võtab sisemeistrivõistluste korraldamise enda peale. Teame hästi, mida tähendab ühe eduka võistluse korraldamine, kui palju ressurssi see võtab ja milline kogus detaile tuleb läbi mõelda. Lembit säras oma kogemuse ja igakülgse teadmistepagasiga, mistõttu oli võistlus suur koolisõitjate pidupäev!” kiitis Marietta Valle, harrastajate komitee esindaja.

“Äärmiselt meeldiva üllatuse valmistas ka Kukulinna tallide pererahvas, kes olid ise väga palju organisatoorses pooles abiks, tagades nii võistluste sujuva korralduse,” tunnustas Marietta korraldajaid. “Ehitustööd, valgustus, heli ja muu tehniline lihv kestis ilmselt võistluspäeva hommikuni ning ka jooksvalt tekkinud probleemid said ülikiiresti lahendatud. Suur aitäh Teile, Parvel ja Marili perega!”

Janetta Lahe võtab kulla

Esimesena asusid võistlustulle harrastajad, kel tuli võistelda LK1 ja LK4 skeemides. Nagu öeldud selgusid parimad harrastajad ja amatöörid kahe osavõistluse tulemusena. Tegu on mõneti praktilise kaalutlusega. Nimelt on võistluste korraldamiseks vaja tagada minimaalne startide arv. Kuna avatud klassid ei suuda kindlustada piisavat startide hulka, siis on mindud kahe osavõistluse teed.

Särav medalikolmik. Foto: Merje Paalandi

Samas on harrastajad seda meelt, et kaks osavõistlust annab ausama pildi sportlase vormist, aidates selgitada välja parimad. “Vahel juhtub meil apsakaid, mida kogenud sportlased ei tee. Kui närvid alt veavad, on ju tore, kui saab teha vigade paranduse,” selgitab Marietta. “Kaks osavõistlust on selleks, et saaksime adekvaatsema paremusjärjestuse, mis baseerub sportlikul vormil, mitte näiteks kehval mälul või muul faktoril.”

Kahe osavõistluse parimana väljus võistlustulest kuldmedaliga Janetta Lahe hobusega Leroy MG (koondtulemus 136.031), kellele see oli pikalt oodatud võit. Suvel toimunud meistrivõistluselt teeniti pronksmedal. “Hooaega saab pidada igati edukaks,” rõõmustas Janetta, kellele see oli esimene suurem võit. Tulevikuplaanide osas lausus ta järgmist: “Eks pürgime vaikselt edasi ja vaatame mis elu meile toob. Peamine, et endale meeldib see, mida teed.”

Hõbemedali eest käis põnev võitlus, kuid oma paremuse pani maksma Hanna Janet Oja hobusega Jackson (132.283). Pronksmedali noppisid Kristiina Kirsipuu ja Compliment (131.167).

Amatööride klassis võidutsesid kolmevõistlejad

Pärast harrastajaid võtsid võistlusplatsi üle amatöörid M2 ja M3 skeemides. Kuldmedalit asus püüdma 8 võistluspaari ja võitlus kirkaima medali eest tõotas tulla põnev, sest suvel meistrivõistlustel võidutsenud esikolmikust ei olnud stardis mitte kedagi.

Erkkil on põhjust rõõmustada, amatööride kuldmedal on tema. Foto: Merje Paalandi

Küll aga olid stardis uued näod ja võistluspaarid. Esimese osavõistluse järel läkski juhtima võistluste üks favoriite Eliis Pääsuke kogenud Norma von KS-ga (67,333%). Eliis ei saanud sel korral startida oma ustava Zinzinaga, kuna viimane vajas vigastuse tõttu puhkust. Eliisile ulatas abikäe talli- ja trennikaaslane Jevgenia, kes laenas talle oma võistlushobuse. Esimese osavõistluse järel hingas Eliisile ja Normale kuklasse kolmevõistleja Erkki Hõim Roleksiga (66,778%). Kolmandat kohta hoidsid Maire Õunmaa ja Kroatie (65,722%).

Teine osavõistlus keeras kõik pea peale. Esimesena startinud ja juhtpositsioonil olnud Eliis Pääsukest vedas mälu alt ja ta eksis, mistõttu tuli kohtunikel ta elimineerida. Erkki Hõimu raudsed närvid pidasid vastu ja peaaegu veatu sooritusega asetasid kohtunikud ta üksmeelselt esikohale. See kindlustas Erkki Hõimule kuldmedali koondtulemusega 133.445. Hõbemedali noppisid Maire Õunmaa ja Kroatie (128, 858) ja pronksmedalile tõusis samuti pigem kolmevõistluse radadelt tuttav Ülle Voolaine hobusega Kasparov van het Duvelsbos (127,884).

Harrastajate ja amatööride võistlusklasse toetasid Vääna tallide e-pood ja Estonian Amateur Dressage.

Koolisõidu harrastajate ja amatööride kandepind suureneb

Kui veel möödunud aastal oli amatööride sisemeistrivõistlustel stardis ainult kolm võistluspaari, siis sel aastal oli amatööre kogunenud starti juba kaheksa.

Amatööride klassis ei piisa enam pelgalt starti tulemisest. Medali võitmiseks tuleb teha tubli sooritus. Foto: Merje Paalandi

Koolisõidu harrastajate komiteed see ei üllata. “Kui me kunagi harrastajate karikasarjaga alustasime oli ka seal kolm võistluspaari. Sestap oleme aastaid selle nimel töötanud, et oma kandepinda laiendada ja taset tõsta, “ selgitab Marietta.

“Tasemete tõstmise ning võistlusklasside eduga on seotud mitu aspekti, aga meie hinnangul on oluline teha piisavalt võistlusi, mis annab sportlastele võimalus edasi areneda,” leiab Marietta.

“Paar aastat tagasi lisasime karikasarja L-raskema ja M-klassid, et saada ülevaade, kui palju võiks olla potentsiaalseid sportlasi amatööride klassis. Sinna sai kutsutud ka seeniori litsentsi omavaid sportlasi, sest koolisõidus on L- ja R-skeemide vahel suur erinevus ja vahepealsed klassid on katmata,” kommenteerib ta.

Marietta toob võrdluseks takistussõidu. Kui takistussõidus toimuvad võistlused 120 cm parkuurides, siis järgmine tase oleks juba 145 cm. “See on äärmiselt ebatõenäoline, et keegi 145 cm peale jõuaks, kui ei oleks võimalust areneda ja panna end proovile vahepealsetes klassides,” leiab Marietta.

Kaunid auhinnad on muutunud koolisõidu harrastajate kaubamärgiks. Foto: Merje Paalandi

Kui karikasari andis ülevaate, kes võiksid koolisõidu harrastajate ja amatööride ridu täiendada, siis samavõrd oluline on, et need sportlased ka välja tuleks. Ka sellele on mõeldud. “Kindlasti teevad meie võistlused atraktiivseks ka auhinnad, millele oleme järjepidevalt rõhku pannud, aga ka ühtekuuluvustunne. Meie fookuseks on olnud mitu aastat teha võistlustele ka VIP telk või VIP vastuvõtt, kuhu kutsume kõiki enda klassides osalejaid ja nende toetajaid ning abilisi, et tekiks koos tegemise ja koos olemise tunne. Võtame alati uued tulijad avasüli vastu ja püüame anda võimaluse kõikidele kaasa mõelda ning enda arvamust avaldada, et saaksime ka vahetut tagasisidet ja ülevaadet, et oleme õigel teel. Loodame ja usume, et see motiveerib kõiki meie võistlustel rohkem osalema ja aktiivselt kaasa lööma nii nõu kui jõuga, et suudaksime oma tegemistes olla jätkusuutlikud, “ kommenteerib Marietta.

Sisemeistrivõistlused koolisõidus jätkuvad sel nädalal Veskimetsas.

Kõik tulemused: https://online.equipe.com/shows/58971

Võistluste ülekannet saab järgi vaadata Viacast Productioni  Youtube kanalil.

Harrastajate ja amatööride võistlusklasse jäädvustas fotograaf Merje Paalandi, kelle pilte saab osta tema kodulehelt.