Helgstrandi kummitab üks skandaal teise järel

Andreas Helgstrand. Foto: Helgstrand Dressage koduleht

Täna tegi Taani kõrgema astme kohus otsuse, milles jättis rahuldamata Andreas Helgstrandi hagi Taani telekanali TV2 vastu. See tähendab, et 22. novembril jõuab eetrisse palju kõmu tekitanud saate “Operation X” esimene osa, mis käsitleb hobuste treenimist Helgstrandile kuuluvas tallis.

Parim kaitse on rünnak?

Juunis avaldas Helgstrand pressiteate, millega sooviti end distantseerida Taani rahvusringhäälingu TV2 saatest “Operation X”. Helgstrand Dressage’i kaasomanik Andreas Helgstrand koos Waterland Private Equity’ga avaldasid ennetava teate oma veebilehel ja Facebookis, kritiseerides teravalt telekanali töömeetodeid.

Nimelt palkasid “Operation X” saatetegijad inimese, kes töötas Helgstrand Dressages abilisena ja filmis salaja hobuste treenimist.

“On uskumatult solvav ja murettekitav, et meie töötajate ja minu privaatsust on rikutud selleks, et luua põnev dokumentaalfilm,” ütles Helgstrand. “Kõik, kes on ratsahobustega tegelenud, teavad, et hobused on suured ja tugevad ning selleks on sageli vaja abivahendeid. Abivahendeid kasutame ka meie. Oleksime tahtnud seda TV2-s näidata, aga nende toimetusest ei ole mitte keegi meiega ühendust võtnud, et luua dialoogi ja mõistmist.”

“See on ebamugav, sest tunne on sama nagu oleks murdvaras majja tunginud ja tubades ja kappides tuhninud,” nentis Andreas. “Sõltumata meie avatusest ja kättesaadavusest, on Helgstrand Dressage eraettevõte ja seega eravaldus. Ei mina ega meie töötajad ei pea elama igapäevaelu selliselt, kus meedia jälgimise ja filmimise oht on sisseehitatud tingimus. Pean seda äärmiselt solvavaks ja see ei saa olla seaduslik,” ütles ta.

TV2 pöördus kommentaari saamiseks Helgstrandi poole, millest viimane keeldus, sest talle ei näidatud salaja filmitud videomaterjali. Helgstrand esitas hagi kohtusse, sooviga keelata saate näitamine.

Kohus annab õiguse telekanalile

Septembris andis esimese astme kohus õiguse telekanalile TV2. Helgstrand kaebas otsuse edasi ja täna andis Taani kõrgema astme kohus õiguse samuti telekanalile. See tähendab, et TV2 võib näidata saadet “Operation X” ja Helgstrand Dressage tallides filmitud materjale.

Ehkki TV2 keeldus esmalt ka kohtus videomaterjali avaldamisest, tuli neil seda kohtumenetluses osaliselt teha. Taani kohalik leht Nordjyske kirjeldas, kuidas saatetegija sõnul on neil kaadreid verise suuga hobustest, sest suus olevatele haavadele pole antud aega paranemiseks. Lisaks on kaadreid hobustest, kellel on liigse piitsa ja kannuste kasutamise jälgi, millest viimaseid on üritatud varjata kingaviksiga. Videomaterjalist nähtub ka rollkuri kasutamine. Ajaleht vahendas talliülema soovitust mitte kasutada libisevat ratset, kui talli külastavad kliendid.

Ajalehe Nordjyske sõnul kinnitasid viis sõltumatut eksperti, kelle seas oli ka loomaarst ja kunagine Taani koondise liige, et loomade heaolu puudutavaid reegleid on jämedalt rikutud.

Helgstrand kaitses end, öeldes, et mõnel juhul tuleb hobustega tugevamalt ümber käia. Ajaleht Nordjyske tsiteeris Helgstrandi: “Hobune on nagu koer, kes aeg-ajalt hammustab. Ta tuleb paika panna, sest muidu on nad ohtlikud suured loomad. Aga keegi minu alluvatest ei kahjusta hobuseid.”

Miks pidi telekanal filmima hobuste treenimist salaja? TV2 esindajad väitsid, et teema vastu on olemas ühiskondlik huvi. „Helgstrand Dressage on turuliider ja seab standardi teistele. Toimetuses oldi üksmeelel, et loomade heaolu ja loomaeetika on olulise sotsiaalse tähtsusega.“ Peatoimetaja sõnul esines lahknevus avalikkusele esitatud pildi ja selle vahel, mis toimub Helgstrand Dressage’i suletud uste taga. “Seega jõuti järeldusele, et nende väidete dokumenteerimiseks pole muud võimalust kui kasutada varjatud kaamera abi,” sõnas peatoimetaja.

Täna avaldatud kohtuotsuse valguses teatas Helgstrand, et olles turuliidrid tunnevad nad endal kohustust näidata teed ja seada kõrgemad standardid. “Viimasel ajal on kritiseeritud nii valdkonda kui ka meie tegevust ja oleme seda kriitikat kuulda võtnud. Oleme oma töö põhjalikult üle vaadanud ja viinud sisse palju algatusi ja parenduspunkte meie äritegevuse, loomade heaolu ja töötajate tingimuste osas. Mitmed muudatused on täna tööstusharu juhtivad.”

Ta rõhutas, et hobuste heaolu on neile oluline ja nad seavad loomade heaolu kõigest muust kõrgemale. “Koolisõit kui tööstusharu areneb alles ja hobustega eliidi tasemel töötamine nõuab palju nii ratsanikult kui hobuselt. Seda öeldes ei saa meie hobused olla maailmatasemel, kui me neid nii ei kohtle. Loomade heaolu on seetõttu Helgstrand Dressage’is esmatähtis. Me võtame seda väga tõsiselt – nii praegu kui ka tulevikus.”

Helgstrandilt võeti ära Taani meistrivõistlustelt võidetud pronksmedal

Septembri lõpus teatas Taani ratsaspordi liit, et nad võtsid Andreas Helgstrandilt ära Taani meistrivõistlustelt võidetud pronksmedali. Ratsaspordi liit selgitas, et põhjuseks oli Helgstrandi võistlushobuse Joviani ravimine õhtu enne muusikalist vabakava. Võistluspaigas olnud veterinaari sellest aga ei teavitatud. Taani ratsaspordi liit märkis otsuses, et kasutatud ravimi (Traumeel) doos oli neli korda kõrgem kui soovitatud.

Helgstrand teatas, et andsid tõepoolest hobusele kahte erinevat ravimit, kuna hobusel esinesid kerged koolikute sümptomid. Pärast ravimite manustamist saatis ravimeid andnud veterinaar Taani ratsaspordi liidu veterinaarile e-kirja, mida viimane nägi alles pühapäeva õhtul pärast võistluste toimumist. Selle kõige juures ütles Helgstrand, et ta ei teadnud toimunust midagi ja teave Joviani koolikute kohta jõudis temani alles teisipäeval.

Kõik eelnev ja asjaolu, et Andreas Helgstrand esindas Taanit Euroopa meistrivõistlustel, tähendas, et üha enam kostus kriitikanooli Taani ratsaspordi liidu aadressil. Kõige häälekamalt väljendas oma halvakspanu endine Taani kapten ja ratsaspordi liidu manager Kimi Nielsen, kes seadis avalikult kahtluse alla Taani ratsaspordi liidu eetika- ja moraalinormid (Ridehesten: “Trækkes tæppet væk under ridesporten?“). Järgmisel päeval astus Helgstrandi advokaat tagasi Taani Loomakaitse Seltsi juhatusest.

Andreas Helgstrandi isa, Ulf Helgstrand, suundus Taani ratsaspordi liidu juhatuse esimehe kohalt puhkusele. Ulf Helgstrand on kuulunud juhatusse alates 2003. aastast ja 2023. aastal valiti ta esimehena tagasi.

Taani ratsaspordi liit selgitas postituses: “On selgunud, et mõnes juhatuse töö kõige olulisemas ja raskemas teemas tekib sageli küsimus perekondlikest suhetest. Ulf Helgstrand pakkus seetõttu, et astub tagasi esimehe kohalt, kuid pärast juhatusega nõupidamist, otsustas ta Taani ratsaspordi liidu esimehena puhkusele jääda, et anda juhatusele olulistes küsimustes töörahu. Praegune aseesimees Jakob Blicher Ravnsbo asub ajutiselt esimehe kohale.”

Viimati oli Helgstrand suurema avalikkuse tähelepanu all möödunud aastal, kui meedia uuris tema ärivõtteid (“Helgstrand kriitikatule all“).