Helsingi takistussõidu MK-etapil võidukas Jur Vrieling, Pill ja Raag Speed Final’is auhinnalisel kohal

Helsingis jõudis täna õhtul lõpule järjekorras juba 33. Helsinki International Horse Show, kus võistluse põhisõidu, Lääne-Euroopa liiga MK-etapi takistussõidus, võitis hollandlane Jur Vrieling hobusel VDL Glasgow v. Merelsnest. Eestlased jõudsid ka täna auhinnalistele kohtadele, kui Rein Pill (A Brok) ja Urmas Raag (Ibelle van de Grote Haart) said 140 cm kõrguses sõidus vastavalt 8. ja 9. koha.

140 cm kuni 160 cm takistustega põhiparkuuris asus starti 40 võistluspaari, kes kõik lootsid koguda olulisi punkte Lääne-Euroopa liiga edetabelisse. Rajameister Guilherme Jorge (BRA) sõnul oli talle oluline, et ratsanikud saaksid sõita tõketele peale sujuvalt, kuna tegemist on siiski võrdlemisi väikese platsiga, kuhu rada ehitada tuleb. 17 hüppest koosnenud parkuuri ei teinud ta aga kergemate killast, sõnades, et kui esimesed kolm tõket on nö sissejuhatus, siis edasine on tehniliselt juba märksa keerulisem. Rajal oli kolm süsteemi, neist kaks kahest ning üks kolmene süsteem. Nii ka juhtus: kolmesel süsteemil, kus esimeses vahes tuli teha kaks pisut elavamat sammu ja teises vahes üks lühem samm, sai näha palju vigu. Latid kukkusid ka eelviimaseks tõkkeks olnud Longines süsteemil, kus teiseks takistuseks olnud lattaial oli peal kerge plank. Küsimusi tekitas samuti seotud vahega 10. (kolmik) ja 11. (lattaed) takistus, kus suurelt hüppelt hooga tulles tuli teha 5 lühikest sammu enne järgmist lattaaeda, mille all oli segavaks faktoriks ka veekraav. Hoolimata tehnilisusest läks täide rajameistri ennustus puhaste sõitude osas: Jorge pakkus numbriks 8 kuni 9 ja puhaste paberitega lõpetaski 8 paari.

Aeg oli ümberhüpeteks ning publik elas igale sportlasele kaasa nagu omale. Esimesena asus seal starti Francois Mathy Jr, kes lõpetas hobusel Uno de la Roque 8 karistuspunktiga. Teisel korral ei suutnud vigu vältida ka Geir Gulliksen (Edesa S Banjan), Chloe Reid (Codarco), Aldrick Cheronnet (Tanael des Bonnes) ja Felix Hassmann (Cayenne WZ). Esimene puhas tuli Robert Whitakerilt hobusega Catwalk IV, seades ette aja 39.27 sekundit. Selle lõi aga peatselt üle Henrik von Eckermann Mary Lou 194’l, kes hoolimata tugevast koperdamisest eelviimaselt takistuselt maandudes suutis saada ajaks 38.41 sekundit. Temaga aega proovisid omakorda parandada Marlon Modolo Zanotelli ja Celena VDL, kuid 38.60 sekundit ei lubanud neile enamat kolmandast kohast. Viimasena tuli ümberhüpete starti Jur Vrieling oma võimsal ja suure hüppega täkul VDL Glasgow v. Merelsnest. Sel korral õnnestus neil kõik, latte kaasa ei võetud ja aeg 36.85 sekundit tähendas liiga teise etapi võitu.

Silmnähtavalt õnnelik sportlane sõnas pressikonverentsil, et ta on väga positiivselt üllatunud, eriti arvestades, et ta võistlusele tulek selgus alles viimasel hetkel. Oma hobust, kellega loodab ta võistelda Maailmakarika finaalis Pariisis, kirjeldab ta ainult ülivõrdes ning lausus, et tegemist võib olla ühe parima hobusega, kes tal kunagi olnud on. Teise koha saanud Eckermann’i sõnul vääris Vrieling võitu täielikult ning kiitis kõrgelt rajameistri tööd, et too suutis väikesele platsile nii paljude tõketega hästi sõidetava raja ehitada. „Hetkel on meie suurim mure, et kas Mary Lou’l on ikka kõik korras [hobune komistas korralikult peale eelviimast takistust],“ ütles rootslane. Kolmanda koha omanikul Zanotellil olid samuti enda mära kohta ainult head sõnad, lausudes, et hooaeg on olnud siiani väga hea ja täna võitles Celena kogu südamest.

Üldarvestuses tõusis liidriks Kevin Staut, kellel on hetkel kogutud 24 punkti. Teist kohta jagavad võrdse punktisummaga Daniel Deusser ja  Jur Vrieling (mõlemal 20 punkti).

Lääne-Euroopa liiga järgmine etapp leiab aset juba tuleval nädalavahetusel Veronas.

Rein Pill ja A Brok Helsingis; foto Susanna Liis Ole

Enne põhisõitu leidsid aset ka rahvusvahelised madalamad klassid, kus 140 cm kõrguses kiirusparkuuris lõpetasid auhinnalisel 8. ja 9. kohal vastavalt Rein Pill (A Brok) ja Urmas Raag (Ibelle van de Grote Haart). Sõidu võitis Olivier Robert hobusel Fleur de Lune. 145 cm kõrguste takistusega võistlusklassi võit kuulus Maikel van der Vleutenile hobusega Dana Blue.