Helsinki Horse Show 2010: reede

"Hiir hüppas ja kass kargas …"

…ütleb ka laulusalm. Täpselt nii tänases põhivõistluses läkski. 145 cm kõrguse puhtusele ja kiirusele peetud võistluse Grand Prix Qualification võitis kõigi üllatuseks, kuid Hartwall Arena publiku suureks rõõmuks soomlanna Nina Fagerström hobusel Mouse (eesti keeles "Hiir"). Ja see oli veenev võit, sest stardinimekirjas oli muljetavaldav hulk ratsaspordi suurnimesid (Ludger Beerbaum, Jessica Kürten, Pius Schwizer, Kevin Staut, Edwina Alexander jne). See võit suutis ka lõpuks üles kütta tänase suhteliselt väikesearvulise ja tagasihoidliku publiku.

Nina Fagerström võtab soomlaste jaoks magusa GP kvalifikatsioonisõidu võidu. Foto: Külli Tedre

Võistlus oli edukas ka eestlastele. Tiit Kivisild hobusel Torrero tuli puhta sõiduga 9. kohale ja pälvis ka rahalise auhinna 1000 eurot. Ka see oli auga väljateenitud koht, sest Tiidu seljataha jäid enamik maailmanimedest. Torrero näitas end väga heast küljest, nii et laupäevaseks põhisõiduks pöidlad pihku!

Kuna tänane päev on tervikuna edukas olnud hollandlastele, siis nii läks ka seekord. Eric van der Vleuten hobusel VDL Groep Kaid ja Leopold van Asten hobusel VDL Groep Amelie tõid Hollandile teise ja kolmanda koha. Aga see kõik jäi täna soomlanna võidu varju.

Vasakul: Pius Schwizer kõneleb avatseremoonial, kui tore tal on olla siia kutsutud. Noh, tavaline viisakusavaldus. Foto: Külli Tedre

Võistlus ise oli ääretult haarav, kuna näha võis ainult andekaid või siis väga andekaid hobuseid. Lühikesed pöörded, kõrged ja puhtad hüpped praktiliselt kohapealt. Ka mõned õnnetud mahaajamised või õnneks õnnelikud kukkumised hoidsid põnevust läbi võistluse. Ka lõpuks 7. kohal platseerunud Jessica Kürtenile oleks võinud võistlus lõppeda kukkumisega, nagu juhtus belglaste selle aasta meistri Niels Bruynseels’iga, kuid ta suutis end veel viimasel hetkel päästa ning võistlust jätkata. Kes võidab pühapäeval MK etapi, on täna küll võimatu ennustada, sest tase on kõrge ja pretendente on kümmekond, kui mitte rohkem.


Balti Karikal näitasid eestlased arvestatavat taset

Ka teised eestlased olid täna tublid. Eelkõige muidugi Andrus Kallaste oma temperamentsel tori täkul Opaal, kes suudab ikka ja jälle tõestada, et ta on maailma parim oma tõukaaslaste hulgas ja ei jää mitte millegi poolest alla teistele sporthobusetõugudele. Suurepärase mulje jätsid ka Ebbe-Liisa Sõnajalg ning nooruke Anni Kaljund, kelle esitused Baltic Cup’il olid silmale head vaadata – tempokad, sujuvad ja veatud.

Paremal: Anni ja Fist lõpetavad edukalt parkuuri. Foto: Külli Tedre

Striptiis oli täna prantslaste poolt

Päeva showelemendiks oli 4 prantslase poolt läbi viidud The Horse Man Show, mis oli väga meeleolukas. Show sisuks oli nelja mehe poolt järjest kõrgemale tõstetavate võistlustõkete ületamine, millega kaasnes ka striptiis. See viimane jäi küll siivsuse piiridesse ehk arvestati ilmselt ka ürituse lapspublikuga. Meeste hüpped muutusid riiete vähenemisega järjest efektsemaks, kuna tõkete lõppkõrguseks oli maksimum, mida takistussõidu tehnika ehk pukid võimaldasid. Ehk viimased hüpped sooritati juba üle hüppajate enda peakõrguse. Nähtu paremaks selgitamiseks lisan Youtube’i lingi: http://www.youtube.com/watch?v=nsLz94LEalM

Prantsuse mehed võtsid riided ära ja hüppasid kõrgele. Fotol on latid alles poolel teel taevasse. Foto: Külli Tedre

See pooletoobine reede

Horse Show ise kogub alles hoogu. Hartwall Arena oli hommikul hõredalt asustatud, publik hakkas vaikselt kogunema alles õhtusteks võistlusteks. Ilmselt sellest tulenevalt ei ole ka korraldajad tänasele päevale erilist rõhku pannud. Näiteks toimus hallis korraga takistuste ümbertõstmine ja autasustamine, sh ka auring. See viimane küll erilist au ega ringi ei võimaldanud, kuna sportastel oli väga keeruline manööverdada ringisagivate vabatahtlike vahel, kes usinalt lattide ja lillekastidega ringi jalutasid.

Samuti tekitasid küsimusi mitmed kujunduslikud aspektid. Soome kui tuntud arhitektuuri- ja disainiriik ei olnud võistluste takistuste kujundamisel küll pikemalt peatunud. Näiteks veehüppetorni ja vaatetorni fotodega illustreeritud tõkkepukid olid ümbritsetud kõrvitsatega. Mis puutuvad nimetatud tornid Horse Show’sse, jäi kahjuks selgusetuks, nii nagu ka tornide kujunduslik suhe kõrvitsatega. Viimastega kõrvuti kasutati kujunduselementidena ka kuuski, mis suurendasid dissonantsi veelgi. Aga homme on uus päev, vaatame, mida see endaga kaasa toob. Võibolla selgub ka ratsaspordi, tornide ja kõrvitsate suhtesaladus.

Väike valik pilte Helsingis toimunud Balti Karikast on üleval meie galeriis.