Helsinki International Horse Show

Angelica Augustsson Zanotelli ja Kalinka van de Nachtegaele. Foto: FEI/Roland Thunholm.

Möödunud nädalal toimus Helsingis taas Helsinki International Horse Show (HIHS). Pärast kaheaastast pausi, kui võistlus tuli ära jätta maailmas möllanud koroonapandeemia tõttu, oli ratsaspordisõpradel taas põhjust suunduda Helsingi jäähalli.

Pisut ka HIHSi ajaloost – esimene HIHS toimus juba aastal 1985. Kuna võistlust saatis publiku menu, said korraldajad sellest innustust ja juba järgmisel aastal sai HIHS au võõrustada Volvo maailmakarika etappi takistussõidus. Ühel korral on Helsingis võõrustatud ka maailmakarika finaali. See juhtus 1998. aastal, takistussõidu finaali võitis legendaarne Brasiilia takistussõitja Rodrigo Pessoa hobusel Baloubet du Rouet.

HIHS on alati pakkunud elamust, millest ei puudu harivad kliinikud, mitmesugused rahvuslikud klassid ja Lääne-Euroopa takistussõitjate koorekiht. Ka tänavune võistlus polnud erandiks – kohal olid sellised maailmanimed nagu Kevin Staut, Steve Guerdat, Jens Fredricson, Robert Whitaker ja paljud teised. On igati paslik, et sellise võistluse sloganiks on “Suurepäraseid emotsioone ja elamusi” (soome keeles “suuria tunteita ja elämyksiä”).

Pühapäeval toimunud põhisõidu, maailmakarika etapi, võitis rootslanna Angelica Augustsson Zanotelli hobusel Kalinka van de Nachtegaele. 160 cm parkuuris pääses ümberhüpetele 10 võistluspaari. Juba alguses seadis teiste jaoks lati kõrgele Saksa takistussõitja Gerrit Nieberg, kes saavutas püüdmatuna näiva aja 35.16 sekundit. Angelica Augustsson Zanotelli ütles võistluste järgselt antud kommentaaris, et teadis, et pidi olema kiire ning rõõmustas, et Kalinka on väga kiire hobune. “Minu hobune oli uskumatu!” lausus Angelica. “Ta on väga eriline, ta on väga õrn ja tundlik, kuid areenile minnes tahab ta võita. Ta on viimase poole aasta jooksul olnud eriti hämmastav ja ma arvan, et tema parimad aastad on alles ees – ta läheb kogu aeg aina paremaks!”. Eesti ratsasportlasi selles sõidus ei startinud.

Eesti takistussõitjad HIHS-il

Eestlastest olid Helsingis võistlustules takistussõitjad Paul Argus, Maarja Martinson ja Margareth Eikner.

Noorsportlane Margareth ja Luigi van de Kornelishoeve olid stardis kolmel korral. Laupäevases 160 cm kõrguses parkuuris saavutasid nad 34 starti tulnud paari seast 22. koha, saades 12 kp. 145 cm kõrgustes parkuurides said nad 4 kp ja 8 kp.

Margareth ja Luigi. Foto: Satu Pirinen.

Margareth kommenteeris, et Helsinkis toimunud 5* võistlus oli väga eriline kogemus. Ta polnud kunagi ise nii kõrget parkuuri hüpanud (160 cm). Ta lisas, et pole harjunud ka nii väikese platsi peal hüppama, kus iga väike viga maksab kohe kätte, kuna pole aega asju ‘’kontrolli’’ alla tagasi saada. Margareth on väga rahul, kuidas ta hobune Luigi näitas ennast järjekordselt suurepärasest küljest. Samuti teab Margareth, mille poole ja mille nimel edasi pürgida ja ta loodab väga, et tal tuleb veel võimalusi, et sellisel tasemel võistlusel hüpata.

Paul Argusel oli kaasas kaks hobust- Jay-Z Bee ja Viggo S, viimasega neist oli ta stardis rahvuslikes klassides. Jay-Z Bee-ga oli Paul stardis neljal korral, parimate tulemustena saab välja tuua pühapäevase 140 cm kiirusparkuuri võitu ning reedese 145 cm sõidu 5. kohta 43 startija seas.

ESH Q Paravatti N. Foto: Sara Bohadjum.

Helsingis oli rahvuslikes 135-145 cm kõrgustes parkuurides  stardis ka Maarja Martinson hobusel Da Vinci. Maarja jaoks oli see juba kolmas kord HIHS-il võistelda ning koroonast tulenenud 2-aastane paus tegi tema sõnul võistluse veel erilisemaks ja uhkemaks. Maarja kiitis oma hobust ning ka enda ratsutamisega jäi ta enam-vähem rahule, kahjuks lipsas seekord mõni viga iga päev siiski sisse ja tihe normiaeg ei andnud neile samuti armu.

See hooaeg hakkab Maarja jaoks vaikselt läbi saama, aga juhul kui hobune on veel alles ja pole uut kodu leidnud, siis novembris on plaanis Vaikas veel SMV ja detsembris sooviks Poznanisse võistlema minna.

Laupäevases 160 cm parkuuris oli stardis ka ESH Q Paravatti N. Kaasiku talupidaja kasvatatud 10-aastane mära, keda hüütakse kodus Gillianiks, saavutas Jack Whitakeri juhtimisel kõrge 3. koha.

Koolisõit

Koolisõit piirdus Helsingis sel korral CDI3*-ga, kavas olid nii GP kui GP vabakava. Pühapäeval leidis aset ka meelelahutuslik Knock-Out võistlus.

Nii GP-s kui GP vabakavas oli stardis 8 võistluspaari, neist kolm Rootsist, üks Eestist (Dina Ellermann) ja ülejäänud neli Soomest. Septembri lõpus Eestiski stardis olnud Jeanna Högberg ja Jennie Larsson olid heas hoos ning olid seekord teistest üle. Jeanna ja Astoria võitsid nii GP kui GP vabakava, Jennie ja Bonafide olid tihedalt kannul ja saavutasid  mõlemal päeval 2. koha.

Dina ja Finalist.

Eestit esindas Helsingis ainsa koolisõitjana Dina Ellermann. Dina ja Finalist sõitsid GP-s välja veidi üle 64%, mis viis nad 5. kohale. GP vabakavas said nad tulemuseks 68,635%, mis andis 4. koha. Dina jäi tulemustega rahule, kuigi nentis, et Finalist oli Tallinnas parem, samas pole HIHS ka lihtne võistlus. Dina on tänulik Finalisti omanikule Heino Engelile, et saab tema kasvatatud hobusega sõita – hooaeg on olnud tihe ja põnev!

Lisaks olid Dina ja Finalist stardis ka koolisõidu knock-out programmis, kus osales neli võistluspaari. Korraga oli areenil kaks võistluspaari ning hindeid andsid nii kohtunikud kui ka publik. Dina sõnul oli see põnev show-ala, mida oli vahva kaasa teha ning see andis ka hobusele uue kogemuse teha harjutusi muusika ja rahva kaasaelamise saatel.