Hipodroomi võistlusel osales rekordarv hobuseid

Hipodroomi juhataja Mihkel Gull, sõitja Jelena Fironova, treener Jevgeni Ivanov, hobune J.J. Another Vinn

21. oktoober oli uuel Hipodroomil Tuula külas mitmes mõistes eriline. Esimest korda avati sportlastele uhiuue külalistalli uksed, kus on kaasaegsed ja mugavad tingimused 37-le hobusele. Kokku said Eesti, Soome, Läti ja Leedu võistlejad ning võistlusele oli üles antud selle hooaja rekordarv hobuseid – 54.

Balti Karikas on pika ajalooga suurvõistlus – esimest korda toimus riikidevaheline mõõduvõtt 1955. aastal. Kuna tol ajal veel Leedus traavispordiga ei tegeletud, siis võistlesid omavahel Eesti ja Läti parimad traavlid. Peale Riia Hipodroomi sulgemist tekkis võistlustel seisak, kuid tänu sellele, et ka Leedus hakati rajama traavlikasvandusi, sai karikavõistluse korraldamisega jätkata. Balti Karikal on võisteldud erinevatel distantsidel – tänasel päeval toimub võistlus kahes jooksus distantsidel 1600m ja 2140m. Võitja selgub kahe jooksu tulemuste liitmisel.

Balti Karikas 2023 võistluste arvestuses oli üles antud 7 võistlejat – Ernestas Juskauškas, Saulius Miculevicius ja Egidijus Gudonis Leedust; Mariz Ezmalis Lätist ning Jelena Fironova, Jevgeni Ivanov ja Jaanus Mikk Eestist. Karikavõistluse arvestus toimus kahes jooksus: I otsustas hobuste stardinumbrid fortuuna ning II said võistlejad need valida vastavalt I jooksu tulemustele. Võistluse üldtulemused selgitati välja kahe jooksu aegade kokku liitmisel.

I jooksus (distants 1640m) käis tihe rebimine Mikulevičiuse ja Ivanovi vahel, kes vedasid jooksu kuni viimase kurvini. Siis tõusis enesekindlalt kolmandasse rattasse Juškauskas, kes suutis teistest mööduda ning esimesena finišijoone ületada. Esikolmiku järjekord peale I jooksu oli järgmine:

  1. Ernestas Juskauškas & Panther Face (Leedu) – 2:07.5/17.7
  2. Jevgeni Ivanov & Koroleva San (Eesti) – 2:07.8/17.9
  3. Jelena Fironova & J.J. Another Vinn (Eesti) – 2:08.1/18.1

Hobused said veidi puhkamisaega ning olid peagi valmis startima II jooksus, mille distantsi pikkus oli 2140m. See pakkus närvikõdi viimase hetkeni, sest nüüd läks juba esimeses kurvis jooksu vedama Eesti võistleja Fironova, tihedalt tema kannul Ivanov ja Juskauškas. Teises kurvis suutis Fironova teiste ees väikese vahemaa tekitada, endiselt oli konkurents Juskauškase ja Ivanovi vahel – kolmandaks kurviks olid ülejäänud hobused juba maha jäänud. Viimases kurvis jõudis aga teistele järele muidu tagapool püsinud Fruit Costashorta. Niisiis kujunes välja Balti Karika arvestuse II jooksu esikolmik:

  1. Jelena Fironova & J.J. Another Vinn (Eesti) – 2:40.6/15.0
  2. Ernestas Juškauskas & Panther Face (Leedu) – 2:43.1/16.2
  3. Jaanus Mikk & Fruit Costashorta (Eesti) – 2:43.6/16.4

Fironova võiduga II jooksus oli talle kindlustatud ka Balti Karikas 2023 üldvõit, mis on tal võistluse ajaloos juba viies – varasemalt on ta olnud võidukas aastatel 2009, 2015, 2016, 2017. Eestile on see 17. võit. Balti Karika meeskondlik võit läks aga Leetu.

Jelena Fironova ja J.J. Another Vinn

Balti Karikas 2023 üldtulemuste esikolmik on järgmine:

  1. J. Another Vinn & Jelena Fironova (Eesti) – 4:48.7

Hobuse treener: Jevgeni Ivanov
Omanik: J. Ivanov & J. Fironova
Kasvataja: Jan Scendsen & J. Ivanov (Rootsi)

  1. Panther Face & Ernestas Juskauškas (Leedu) – 3:22.1/16.6
  2. Fruit Costashorta & Jaanus Mikk (Eesti) – 04:52.1