Kuidas olla kindel, et kapson või valjad hobuse tundlikele näopiirkonna punktidele ei suru? Kuidas hobust motiveerida ja milliseid ohte sealjuures vältida? Kas ise ka oma hobust masseerida tohib? Milliseid vitamiine ja mineraale hobusele andma peaks ja mida liiga palju anda ei tohiks?
Need olid mõned küsimused, millele 10. ja 11. septembril Mokko maamõisas ratsaklubi Hobusega Harmoonias sügiskooli raames vastuseid leiti. Õhkkond oli hubane, toetav ja aus – sama hoolivalt kui klubi liikmed hobustesse suhtuvad, suhtutakse ka üksteisesse.
Eriliseks tegi sügiskooli see, et kõik ettekanded toimusid arutelu vormis. Küsimusi ja mõtteid sai omavahel põrgatada vahetult ettekannete ajal, nii et teadmised seostusid kohe ka päriseluliste situatsioonidega.
Väärtust lisas üritusele ka praktika: kohapeal sai näha, kuidas kapson päriselt hobuse peas õigesti paigas on ja milliseid massaaživõtteid iga hobuomanik ise hobuse peal rakendada saab (siinkohal aitäh Elerin Innose suurepärastele hobustele modelliks olemise eest!).
Aitäh kõigile osalejatele ja kohtumiseni järgmisel aastal! Kui Sinus tärkas selliste ürituste vastu huvi ning hoolid hobustest, oled oodatud ratsaklubi liikmete sekka.
Järgnevalt esitasin viis küsimust klubi asutajale Eda Vallimäele, et tutvustada lähemalt, millega tegeleb ratsaklubi Hobusega Harmoonias.
Miks ratsaklubi Hobusega Harmoonias alguse sai?
Ratsaklubi sai alguse ideest ühendada sarnaselt mõtlevaid hobuinimesi, luues neile sotsiaalse ja haridusliku võrgustiku. Huvitudes ja tegeledes selliste hobuste treenimise metoodikatega, mis ei ole Eestis veel väga levinud ning tuntud, tundus, et harrastajad on kõik üle Eesti laiali ning omavahelist sotsiaalset, hariduslikku ning toetavat kontakti on vähe. Olid küll ühised treeningkliinikud, kuid sellest tundus, et jääb väheks – vaja oli ka üritusi, kus liikmed saaksid ise midagi luua ning kus oleks rohkem aega omavaheliste kogemuste ja muljete jagamiseks. Nii sündiski uue ratsaklubi idee.
Mis on klubi missioon?
Klubi missioon on levitada ja edendada harmoonilisi hobuste pidamise ja treenimise meetodeid Eestis ning ühendada sarnaste huvidega hobuinimesi, pakkudes neile hariduslikke ja sotsiaalseid klubi- ning ühistegevusi. Hobuste heaolu on meie südameasi igal tasandil ning teadvustame, et see nõuab pidevat õppimist ja enesetäiendamist. Oma seminaridega anname kõigile võimaluse õppida tundma tavavoolust veidi erinevat hobustega tegelemist ning treenimist, kabjahooldust ning pidamisviise.
Millised kolm märksõna klubi kõige paremini iseloomustavad?
Hobuse (vajaduste) mõistmine, enda areng, avatus.
Mida klubi oma liikmetele pakub?
Klubi pakub oma liikmetele sotsiaalseid ja hariduslikke üritusi. Liikmemaks ning osalustasud on üldiselt väikesed, et kõigil oleks võrdne võimalus osalemiseks. Lisaks iga-aastasele üldkoosolekule koos haridusliku programmiga korraldame ka õppeseminare, mida nimetame kas suve- või talvekooliks, seda vastavalt sellele, millal üritus aset leiab. Nendele üritustele on tavaliselt oodatud ka mitte-liikmed.
Lisaks „oma üritustele“ oleme mitmeid aastaid korraldanud ka suuremaid treeningkliinikuid (s.t seminare) välistreeneritega. Aastatel 2016-2019 käis Eda Vallimäe eestvedamisel Eestis nelja treeningkliinikut tegemas ratsutamiskunsti Meistri taseme treener Marius Schneider Saksamaalt (https://gestuet-moorhof.de/). Need seminarid olid ülipopulaarsed: igal kahepäevasel üritusel osales 30+ vabakuulajat ning korraga kaheksa hobuse-ratsaniku paari. Osalejaid oli nii Eestist, Soomest kui Lätist. Lisaks toimusid 2017. ja 2018. aastal suuremad seminarid ka Tšehhi horsemanship treeneri Honza Blahaga (https://linefreecollection.cz/en), kus oli samuti osalejaid nii Eestist kui Lätist. Ka ratsutamiskunsti treeneri Kenneth Vansweevelti (Belgia, https://kenneth-vansweevelt.be/) treeningseminarid aastatel 2021 ja 2022 on korraldatud klubi poolt.
Kes on klubiga liituma oodatud?
Klubiga on oodatud ühinema kõik hobuseinimesed,tasemest olenemata, keda huvitab hobusega harmooniline kooselamine ning treenimine, hobuse tervis ja treening ning ratsaniku areng. Eriti on oodatud harrastajad või spetsialistid, keda huvitab hobuste treeningpsühholoogia, treeningrehabilitatsioon, treeningu biomehaanika, hobuse treening maa pealt, ratsaniku arendamine, samuti hobuste kabjahooldus ning “Paddock Paradise” tüüpi hobusepidamise meetodid.
Uuri lähemalt meie väärtustest SIIT ja soovi korral astu liikmeks SIIN.