Hobusesõbrad on mures Haanjamaal varjualuseta elavate hobuste pärast

Esmaspäevane "Reporter" avaldas saatelõigu Haanjamaal elavast Piipsemäe talu peremehest Sulev Kraamist, kel üksjagu loomi elab igasuguse varjualuseta. Hobumaailma poole on pöördutud mureliku kirjaga, et asjale tähelepanu juhtida.

Et peremehe peamiseks tegevuseks tundus olevat lammaste kasvatamine, oli neile ligi 140le loomale varjualune olemas. Küll aga külmetasid väljas kodust kaugemal karjamaal tema lihaveised ja kaks eesti hobust. Lõuna-Eestis on teatavasti krõbe külm kestnud juba pikka aega.

Hr. Kraam ise sõnas, et "oh, need on eesti hobused, neile pole suurt midagi vaja. Üks Hiiumaa mees olla öelnud, et eesti hobusele piisab sama suurest karjamaast kui tal nahka seljas." Ja lisas siis, et super-hobusekasvatajatel on kindlasti teine arvamus. Samas tunnistas isegi, et eks need loomad tal tahaks küll varjualust, aga see kõik maksab raha.

Hobumaailm küsis kommentaari tuntud veterinaar Tiit Siibojalt, kes tunnistas, et loomulikult on eesti hobune küllaltki vastupidav ja kindlasti mängib rolli, kas hobune on õues elamisega harjunud või ei. Samas ei uskunud ta sugugi, et hobused sedasi elades korralikult vett kätte saavad.

"Kõige hullem on see, et tõenäoliselt ei saa need hobused piisavalt vett, sest kui nad elavad karjamaal sellise külmaga, siis see on ju kõik jääs. Kui hobune nüüd lõpuks juua saab, siis ta joob liiga palju ja see on tema tervisele ohtlik. Samuti, kui tal on juua liiga vähe ja ta ei saa seda siis, kui ta vajab, tema seedimissüsteemis tekivad häired ning selle intensiivsus aeglustub tunduvalt ja hobune ei saa enam toidust vajalikul kogusel toiteaineid kätte, " rääkis Siiboja. Vesi peaks tema sõnul olema pidevalt kättesaadav või siis hobust peaks vähemalt kolm korda päevas jootmas käima.

"Kehv on ka see, kui see hobune nüüd lumesaju tõttu läbi liguneb. Sellises tingimuses ta ju enam korralikult kuivada ei saa, paksust karvast pole enam abi, " lisas ta. "Kui Haanjamaa mees on nii kõva mees, äkki talle pole näiteks pükse ka jalga vaja, võibolla jääb nendetagi ellu?"

Siiboja on veendunud, et igasuguse varjualuseta, mis peaks tegelikult olema kolmest küljest suletud, ning pideva juurdepääsuta veele, ei ole loomadel piisavalt inimlikke tingimusi.

Hobumaailm on loo avaldanud ning tähelepanu juhtinud. Kui lugejate seas leidub inimesi, kellele tunudks vajalik mõnesse instantsi pöörduda, siis toetame teid. Eestis on tõenäoliselt teisigi puudust kannatavaid hobuseid ning teema on kindlasti kahetsusväärne ja hukka mõistetav.

Vaata lugu "Reporterist" aadressil: http://www.reporter.ee/2010/01/25/haanja-miis-lambale-ja-lehmale-ei-tee-krobe-kulm-midagi/