Hollandi ratsaspordi liit keelustas pindede kasutamise

Hollandi ratsaspordi liit, KNHS, kiitis heaks muudatused, millega keelatakse pindede kasutamine võistluspaigas. Piirang kehtis juba kolmevõistluses, kuid nüüd laiendatakse seda teistele ratsaspordialadele. 

Otsus tugineb teaduslikele uuringutele, mis on näidanud, et pinded ei kaitse jalgu. Vastupidi- pinded on hobuste jalgadele hoopis kahjulikud. KNHSi hobuste heaolu ekspert Fenna Westerduini sõnul on teemat palju uuritud ja tõendeid ei saa ignoreerida. “On väga selge, et me peaksime pindede kasutamise lõpetama. Eelkõige seetõttu, et jalgade kaitsmiseks on paremaid alternatiive,” leiab ta. 

Utrechti ülikooli spordimeditsiini ja hobuste taastusravi spetsialist Morgan Lashley kinnitab samuti, et pinded ei kaitse hobuse jalgu. “On uuritud, kas pindedega saab vältida sõrgatsiliigese vigastusi. Vastus on ei, selle vastu ei aita isegi teip. Kui soovite hobuse jalgu kaitsta, siis tavaline jalakaitse kaitseb löökide eest paremini kui tükk riiet, mille kasutamisega kaasnevad muud riskid.”

Erinevad uuringud on üheselt näidanud, et pindede kasutamisega tõuseb hobuse jalatemperatuur ohtlikult kõrgele. Kõrge temperatuur kahjustab kõõluseid. Kui tavaliselt neutraliseeriks treeninguga kaasnevat temperatuuritõusu verevool läbi kõõluse ja õhk, siis pinde piirab jahutavat toimet ja kui see on liiga pingul, võib see isegi vähendada verevoolu läbi kõõluse. Abiks ei ole seegi, kui kohe pärast trenni hobuse jalgu jahutada. Morgan Lashley võrdleb seda majapõlenguga. “See on sama nagu paned esmalt maja põlema ja asud siis seda kustutama. Kahju on juba tekitatud.”

Ent sellega pindede kasutamise riskid ei piirdu. Lashley juhib tähelepanu probleemidele, mis võivad tekkida, kui pindesid ei kasutata korrektselt. “Kui pinded on pandud liiga lõdvalt, siis võivad nad minna lahti ja hobune võib neisse takerduda. Kui pinded on liiga pingul, tekib hobuse jalale surve ja see võib viia erinevate traumani.”

Pindede keeld hakkab kehtima kooli- ja takistussõidus 1. aprillist 2024. Voltižeerimises jõustub keeld juba 1. märtsil. 

Pressiteade KNHS kodulehel.