Hollandlased kindlustasid koolisõidu EM kulla

Ülipõnevas heitluses EM võistkondlikele medalitele koolisõidus tulid mõnevõrra üllatuslikult võitjaks hollandlased, seljatades Suurbritannia ning tiitlikaitsja Saksamaa. GP parima individuaalse tulemuse sõitis võrdlemisi napilt välja Charlotte Dujardin Valegrol.
Tänasesse päeva Aachenis mahtus eilsest enam elamusi, kuna GP teise gruppi olid jäetud võistkondade tugevamad esindajad. See tähendas tõeliste superstaaride etteasteid, millega käisid kaasas nii üllatused kui pettumused. Loomulikult oodati enim Saksamaa võistkonda comebacki teinud Totilase ja Matthias Alexander Rathi, aga ka Edward Gali, Charlotte Dujardini, Kristina Bröring-Sprehe jt esinemisi.
Rathi ja Totilase test, mille ajaks oli publiku arv raja ääres sisuliselt kahekordistunud, osutus üsnagi vastuoluliseks – paljud väitsid, et hobune lonkab, teised jälle leidsid, et 75.971% (GP kuues tulemus) on ebaõiglaselt vähe. Kui vaadata hindeid, kõiguvad need eriti suurelt traavipikenduste ridadel (hinded 4st 8ni), kalliks läks maksma ka viga ühe tagant jalavahetustes. Prantsuse kohtunik Jean-Michel Roudieri arvates vääris paar 71.600%, mis tema pingereas oleks andnud alles 21. koha, samas kui kaks kohtunikku pakkusid tulemuseks 80.100% ning neljandat kohta. Ajakirjanike jaoks tekitas selline ebaühtsus loomulikult palju küsimusi ning peakohtunikku Eduard de Wolff van Westerrodet pommitati ka pressikonverentsil korralikult. Küsijate pahameeleks ei olnud tal muud öelda kui põhjendada seda kohtunike erineva asetusega areeni suhtes.


Matthias Alexander Rath ja Totilas
Rath, kes oli enda arvates andnud korraliku etteaste, juubeldas testi lõppedes silmnähtavalt, paraku sai peagi selgeks tõsiasi, et paari skoor on madalam isegi eilse päeva parimatest Diederik van Silfhoutist ja Arlandost. Oma tulemusest löödud sportlane jäi kõhklevale seisukohale, kas ta üldse järgnevatel päevadel stardib. „Otsustame seda jooksvalt,“ sõnas ta.


Matthias Alexander Rath tänab Totilast hea testi eest
Saksa koondisele oli Totilase ja Rathi tulemus suureks probleemiks, nende viimane sõitja Kristina Bröring-Sprehe oleks kulla kindlustamiseks pidanud suutma võimatut. Bröring-Sprehe ja Desperados said hoolimata mitmest ebatäpsusest ja veast sik-sakis siiski üsna helde skoori 79.743 %, mis jäi GP kokkuvõttes paremuselt kolmandaks tulemuseks. Võistkonda see kahjuks ei päästnud, kokku teeniti 230,914 punkti ja tuli vastu võtta valus kaotus. Võistkonna kogenuima liikme Isabell Werthi, kelle tulemus muide kokkuvõttes kõige madalamaks osutus, kommentaar olukorrale oli aus ja humoorikas: „Jah, see on väga lihtne, me tulime pronksi võtma ja selle ka saime. Korraldajamaana oli meil imelihtne kirkamat värvi medalid teistele jätta. Aga olgu, kui naljatlemine kõrvale jätta, siis me suudame tegelikult paremat ja ehkki palju tööd on ees, on ka kõvasti potentsiaali tagasi tõusta. Ootame põnevusega järgmisi tiitlivõistlusi ning võimalust konkurentidele tuul alla teha.“


Kristina Bröring-Sprehe ja Desperados
Hollandlased aitas kahtlemata võidule Edward Gali ja Glock’s Undecoveri väga hea etteaste ning Dujardini mitte nii särav esitus. Olgu siinkohal täiesti subjektiivselt öeldud, et kuigi Gali test oli veatu ning edwardlikult täpne, nägi Undercover välja eriliselt poodud ning võrdlemisi ebameeldiv. Gal skooris mitmeid kümneid oma leivanumbri – piaffee ja passaaži üleminekutega ning produtseeris tugeva etteaste, mida hinnati 82.229% väärliseks. Hiljem pressikonverentsi sõnas sportlane talle omase geniaalse huumoriga, et Undercoveri jaoks tundus see nagu kodus maneežis võistlemine, sest publik asus väga kaugel ning aia ümber oli nii palju kohtunike putkasid, et need moodustasid peaaegu et terveid seinu. Samuti oli paarile suuresti abiks olnud kevadine MK finaal Las Vegase elektrilisel siseareenil.


Edward Gal ja Glock’s Undecover
Kogu võistkond oli tegelikult võidu auga ära teeninud, suurepärast klassikalist koolisõitu demonstreerisid Diederik van Silfhout ja Arlando N.O.P ning nauditav oli ka Hans Peter Minderhoudi ja Glock´s Johnson TN-i esitus, mis andis neile individuaalselt neljanda koha.


Hans Peter Minderhoud ja Glock´s Johnson TN
Charlotte Dujardin ja Valegro ei paistnud täna nii värsked ja täpsed kui tavaliselt. Vead tulid sisse nii sik-sakis kui jalavahetuste seeria alguses. 83.029% viis nad individuaalselt napilt esimeseks, kuid polnud piisav, et britid oleksid võinud pälvida kulla. Tulemusega 234,229 punkti võeti vastu hõbemedal. Võistkonna uue liikmena tegi muide väga hea soorituse Fiona Bigwood Atterupgaards Orthilial, kes on õnnetuse tagajärjel kaotanud korrektse nägemise paremas silmas ning võistleb seetõttu silmaklapiga. Võistkonnakaaslane Carl Hester, kes osales hobusel Nip Tuck, oli uue tugeva liikme üle väga uhke ning rõõmus. Kogu võistkonna tulemust pidas ta igati korralikuks: „Me ei unusta kunagi, kust me tulime, ehk põhjast, seega iga medal on saavutus“ viitas ta faktile, et Suurbritannia oli kaua aastaid üldse tiitlivõistlustel medalita.


Charlotte Dujardin ja Valegro
Holland 235,629
Patrick van der Meer72.400 %
Diederik van Silfhout75.814 %
Hans Peter Minderhoud 77.586 %
Edward Gal 82.229 %
Suurbritannia 234.229
Michael George Eilberg (69.943 %)
Fiona Bigwood 75.800 %
Carl Hester 75.400 %
Charlotte Dujardin 83.029 %
Saksamaa 230.914
Jessica von Bredow-Werndl75.200 %
Isabell Werth(74.900 %)
Matthias Alexander Rath 75.971 %
Kristina Bröring-Sprehe 79.743 %
Hoidsime pilku ka meie liiga sportlastel. Üldiselt tegi väga tugeva soorituse mulluse Tallinn International Horse Show võitja Inessa Merkulova Mister X-il, lõpetades tulemusega 73.800 % 16ndal kohal. Vene tiimil läks kokkuvõttes üldse väga hästi, jõuti 18 riigi konkurentsis koguni 7ndaks koosseisus Ekaterina Kharchenko (67.257 %), Elena Sidneva 68.443 %, Marina Aframeeva 70.300 %, Inessa Merkulova 73.800 %. Koha võrra ettepoole „aitas“ neid ilmselt taanlaste ebaõnn, kui eile hommikul sai nende tugevaim sõitja Anna Kasprzak hobuselt löögi rindu ning pidi võistlema murtud rinnaluuga. Loomulikult ei olnud nende sooritus Donnperignoniga selle tõttu tavapäraselt tugev.


Inessa Merkulova ja Mister X
Ukrainlastest tegi parima soorituse Maailmakarika mõistes lääne liigasse üle kolinud Inna Logutenkova Don Gregoriusel (68.657 %), kes avaldas siiski ratsanikule kohati mõningast vastupanu ja vajab veel töötamist piafee osas. Poolakatest oli vägagi silmapaistev hobune (Dzeko) Katarzyna Milczarekil, kuid liiga mitmed ebatäpsused neile head skoori ei võimaldanud (64.600 %). Dina Ellermanni lõplikuks positsiooniks jäi 68. koht 72 osaleja seas. Ühel osalejal – Alisa Kovan´kol (UKR) tuli kahjuks test pooleli jätta, kuna peakohtunik avastas tema hobuse Vian Stallone’i jalalt verenire. Hiljem pilte läbi vaadates tuvastasid fotograafid hetke, kus hobune oli endale piaffee ajal lihtsalt õnnetult peale astunud, sellest ilmselt ka värkse vigastus.


Inna Logutenkova Don Gregoriusel


Katarzyna Milczarek ja Dzeko


Alisa Kovan´ko ja Vian Stallone
Täpsemalt vaata tulemusi: http://results.aachen2015.de/show/7/schedule/