Homme algab Göteborgis takistus- ja koolisõidu MK finaal

Homme saab Lõuna-Rootsis avalöögi ratsamaailma kevadekuulutaja, maailmakarika finaal kooli-ja takistussõidus, toimub sellel aastal jällegi oma sünnilinnas Göteborgis. Heidame põgusa pilgu osalejatele ning võimalikele favoriitidele.

Koolisõidus on tänavu kindlat favoriiti nimetada üsnagi raske, mitmed tuntud nimed on erinevatel põhjustel sisehooaja tippsündmusest loobunud. Nädalapäevad tagasi kinnitas tiitlikaitja Charlotte Dujardin, et ei stardi maailmakarika finaalis. Dujardin sai automaatse finaalipääsu oma valitud hobusel, eeldusel, et osaletud on vähemalt kahel etapil. Tema partneriks oleks saanud olla Charlotte treeneri Carl Hesteri all tuntud hobune Uthopia, kuid hobuse omandiõiguse üle käiva vaidluse tõttu, ei ole paaril võimalik Göteborgis startida.

Teine favoriit, kes on sunnitud kõrvale jääma, on endine karikavõitja Edward Gal. Gal, kes paar nädalat tagasi ühe oma hobuse seljast kukkus, ei saanud startida juba s`Hertogenboschis toimunud võistlustel. Madalmaad esindab Hans Peter Minderhoud hobusega Glock´s Flirt. Just nimetatud paari tasub jälgida tähelepanelikult, sest Hobumaailma arvamusel võivad just nemad olla peamised tiitlipretendendid.

Hans Peter Minderhoud ja Glock`s Flirt on ühed tiitlipretendentidest; foto Külli Tedre

Loobumisest on teatanud ka EM-i Küri pronksmedali omanik hispaanlanna Beatriz Ferre-Salat, kes ei taha hobust pika reisiga Barcelonast väsitada ja valmistub eelkõige Rio olümpiamängudeks. Finaalist eemale jääb ka tituleeritud sakslanna Isabell Werth. Tema põhihobune Don Johnson jäi vigastuse tõttu kõrvale juba s`Hertogenboschi MK-etapilt.

Rootsi koolisõidufännid meeli hoiavad üleval kohalikud staarid Patrik Kittel ja Tinne Vilhelmson Silfvén. Meie lähematest naabritest on Venemaa esindatud Inessa Merkulova ja Mister X-i ning Tatyana Dorofeeva ja Kartsevo Upperville näol, Soomet esindab Terhi Stegars hobusega Axis TSF.

Jessica von Bredow-Werndl ja Unee BB; foto FEI/Roland Thunholm

Rääkides favoriitidest, kes Mindrhoudile konkurentsi pakkumast, tuleb kindlasti nimetada sakslannat Jessica von Bredow-Werndli, kes asub maailma edetabelis oma hobusega Unee BB viiendal, ehk osalejatest kõrgeimal kohal. Silma tuleb kindlasti peal hoida ka Kittelil ja Watermill Scandicul, kes heal päeval vägagi konkurentsivõimelised. Koolisõidu karikavõitja selgub pühapäeval Küri tulemuste põhjal, kuhu pääsevad 15 Grand Prix programmi parimat.

Takistussõidus asub karikat jahtima 53 sportlast 20st erinevast riigist. Tiitlikaitsja on šveitslasest valitsev olümpiavõitja Steve Guerdat, kelle sooritustel tuleb kindlasti ka neil päevil silma peal hoida. MK sarjas tituleerituim osaleja on kolmekordne karikavõitja Marcus Ehning Saksamaalt. Tugev ja ideaalilähedase stiiliga sõitja on kindlasti konkurentsis, kuid arvestades tema hetke hobuste baasi, oleks Ehningi neljas karikavõit pigem üllatus. Suures löögijõus on Göteborgis kindlasti prantslased eesotsas maailma esinumbri Simon Delesterga, kes stardiob esiratsu Qlassic Bois Margot`ga. Margot suudab olla nii kiire kui ka puhas. Tugevad on ka Delaveau, Leprevost kui ka Staut, kuid kas nad on päris tipus, ei ole kindel.

Simon Delestre ja Qlassic Bois Margot mullu Aachenis; foto Külli Tedre

Takistussõidus peab alati tähele panema sakslasi, kelle enim karikavõite. Viimaste kuude tulemuste alusel peaksime tugevaimaks Christian Ahlmanni, kes muide võitis akrika 2011.a. Leipzigis. Heas hoos on olnud ka Marco Kutscher, löögijõulie ka Daniel Deusser, 2014.a. karikavõitja.

2011.a. karikavõitjad Ahlmann ja Taloubet Z endiselt hoos; foto FEI/Dirk Caremans

Ameeriklaste tuntuim paar on Rich Fellers ja tähelepanu – 20 AASTANE – Flexible. Paar võitis karika aastal 2012 s`Hertogenboschis ja on täies löögijõus olnud vimastelgi kuudel. Tuntuimad jänkid on tõenäoliselt seadnud eesmärgiks pigem Rio Olümpiamängud ning pikka lennureisi Rootsimaale ette võtnud ei ole.

2012.a. karikavõitjad Rich Fellers ja 20aastane Flexible on ameerikalste esinumbrid Göteborgis; foto Külli Tedre

Takistussõidu karikavõitja selgub esmaspäeval. Reedel sõidetakse esimene osavõistus, milleks 150cm kõrguste takistustega Tabel C parkuur. Teine osavõistlus,ümberhüpetega 160cm kõrgune parkuur, on kavas pühapäeval. Kahest osavõistlusest koguvad sportlased kohapunkte, mis konverteeritakse karistuspunktideks spetsiaalse valemi abil. Pühapäevasesse kahevoorulisse finaali, pääseb 30 paremat, kes sõidavad 160cm kõrguse kahevoorulise parkuuri, kust juba arvutatud karistuspunktidele lisanduvad reaalsed karistuspunktid.

Göteborg Horse Show kodulehekülje leiate aadressilt http://www.gothenburghorseshow.com/in-english/

Reedest on Göteborgis kohal Hobumaailm reporter Jessica Raide ja peatoimetaja-fotograaf Külli Tedre näol. Operatiivsed uudised ja fotod jõuavad lugejateni.