Hukkus Kairi Dräbtsinskaja endine silmapaistev võistlushobune Peron

9. septembril hukkus allergilise reaktsiooni tagajärjel Heimtali Hobusekasvanduses sündinud ja Kairi Dräbtsinskajaga aastaid edukalt võistelnud ning hiljaaegu Venemaale müüdud trakeeni täkk Peron.

Hobuse omanikuks oli tema 8-kuusest elueast saati Jane Uibopuu, kes armus väiksesse täkupoissi esimesest silmapilgust. Muidugi tegi otsustamise lihtsamaks ka teadmine, et Peroni isa on Pallaadium ning et hobune on sündinud just siin, Janele tuttavas Heimtali kasvanduses. Usk Peroni oli suur ja ost sai tehtud isegi sälgu boksist välja viimata.

Saduldamiseni elas Peron Klettenbergide juures, kus olid omaniku sõnul noore hobuse arenemiseks suurepärased tingimused. Peron saduldati alles 4-aastaselt, et ta saaks nautida ilusat pikka lapsepõlve. Esimesed võistlused peeti alles 5-aastaselt, kusjuures sel aastal tuli Peron Kairi Dräbtsinskajaga Noorhobuste Tšempionaadil oma vanuseklassi võitjaks. Andeka hobusena jõudis ta juba 7selt hüpata palju puhtaid 140 cm kõrguseid parkuure. Nii jõudis ta 7-aastaselt ära käia ka Lanakenis noorhobuste MM-il, kus ta oli oma vanuseklassi ainuke trakeen. Parimaks tulemuseks jäi 24. koht kolmandal päeval.

TIHS 2015. Foto: Külli Tedre

Uibopuu sõnul ei olnud võistlust, kus Peroni vastu keegi huvi ei tundnud või teda ära ei tahetud osta. Pakkumisi tuli nii Eestist kui välismaalt. Nii juhtus ka Lanakenis, kus hobust proovis ka noor tippsõitja Nicola Phillipaerts ning veendus, et hobusel on tõesti hüpet. Peroni vastu tekkis tänu omaniku initsiatiivile talle Saksamaal täkulitsentsi saada, ka suur huvi legendaarsel Marcus Ehningul. Täna kuulunukski Peron Marcus Ehningu`le, kuid saatusel olid teised plaanid – hobusele leidus ostja Venemaal. Gunnar Klettenbergi kaudu Peroni oma õpilasele proovima tulnud Igor Samodurovsky kiitis hobuse heaks ning andekas trakeen leidis uue kodu ning ratsaniku Elena Gensi näol Moskvas, kus paaril läks koos väga hästi.

Paraku saabusid vähem kui nädal tagasi endise omanikuni, keda Genside perekond Peroni käekäiguga pidevalt kursis hoidis, kurvad uudised – hobune on hukkunud. Täpset põhjust ei ole uued omanikud ametlikult avaldanud, kuid tegemist oli allergilise reaktsiooniga. Elena Gensi sõnul on perekond suures leinas, ega suuda hetkel meediaga komunikeerida. "See on meile väga suur kaotus. Mul oli kunagi väga suur emotsionaalne side oma nüüdseks pensionile läinud põhihobuse Clyde'iga ning Peron oli minu jaoks teine hobune, kellega ma tundsin sarnast sidet. Ta oli ühtlasi planeeritud üheks minu järgmise hooaja põhihobuseks ning ta oli suurepärase iseloomuga,"lisas Elena Gens.

Peroni suurimad saavutused:

2008.a parim trakeenitõugu noortäkk (2 aastane);

2011. aastal võitis Noorhobuste Tšempionaadi 5 aastaste hobuste klassis

2013 aastal (olles 7 aastane) hüppas ta puhtalt 140 kõrguseid radasid ning Ruila kevadtuuril 02.06.2014 Grand Prix sõidus saavutas ta 6 koha ( 0 kp);

25.05.2014 Ruila Kevad 2014 saavutas Alexela Grand Prix sõidus kõrgusel 140 cm II koha

27.07.2014 saavutas ta Riias peetaval maailmakarikaetapil kõrgusel 160 cm V koha (0 kp)

EMV 2014. Foto: Külli Tedre