In Memoriam: Hans Günter Winkler (1926-2018)

Hans Günter Winkler Aacheni EM-il aastal 2015. © Kylli Tedre / www.kyllitedre.com

Hiljuti lahkus pikaaegse haiguse tagajärjel legendaarne takistussõitja ja üks läbi aegade edukamaid olümpiasportlasi Hans Günter Winkler. Vaatamata haigusele elas ta kõrge 91 eluaastani.

Winkleri näol oli tegemist ühe edukaima Saksa olümpiasportlasega ja ainsa ratsasportlasega, kes on osalenud ja võitnud medaleid lausa kuuel Olümpial (viis kulda, ühe hõbeda ja pronksi). Kõige paremini tuntakse Winklerit ilmselt tänu tema suurepärasele partnerlusele mära Hallaga, tänu kellele jõuti 1956. aastal Stockholmis nii individuaalse kui meeskondliku kullani.

Winkler sai Stockholmis juba võistluste alguses valuliku vigastuse, kuid tahtmata oma meeskonda ja riiki alt vedada, otsustas tugevate valuvaigistite mõju all edasi võistelda. Ta püsis sadulas vaid tänu oma suurepärase mära Halla aususele ning iseenda vaprusele ja visadusele.

Winkler ja halla 1956. aasta OM-il Stockholmis. Foto: Alban Poudret/ Oscar Cornaz

Ta võitis meeskondlikud kullad uuesti 1960. aastal Rooma OM-il, 1964. aastal Tokyos ning 1972. a Münchenis ja viis meeskonna hõbedale 1976. aastal Montrealis ja pronksile 1968 Mexico City’s.

Pärast võistlejakarjääri lõpetamist 1986. aastal sai Winklerist populaarne treener. Ta oli Saksamaa Ratsaliidu takistussõidu komitee liige, suur noorsportlaste toetaja ning sai oma teenete eest riikliku autasu.

Saksamaa Ratsaliidu presidendi Breido Graf zu Rantzau sõnul oli Hans Günter Winkler suurepärane sportlane, kes panustas ratsasporti tohutult ka pärast võistluskarjääri lõppu, eriti, mis puudutab noorsportlasi. Hans Günter Winkler on inspireerinud lugematuid noori sportlasi ning on paljude iidoliks veel ka tänapäeval.

Winkler on oma seitsme medaliga läbi aegade üks edukamaid olümpiasportlasi, kelle jälgedes on tänapäeval suutnud käia ainult tema kaasmaalane Isabell Werth. FEI president Ingmar De Vos ütleb, et Winkler oli oma aja üks kõige andekamaid ratsasportlasi ning ratsaspordi “saadik” ja populariseerija. “Sõna “legend” kasutatakse sageli liiga kergekäeliselt, kuid on kõige õigem sõna kirjeldamaks meest ja sportlast, kes tõesti oli legend. Puhaku ta rahus”, ütleb De Vos.