Ines Beilmann-Lehtonen ja Vandah Vandah El Aryes võitsid Soome meistrivõistlused kestvusratsutamises

Eile, 8. augustil toimusid Soomes Turu lähedal Liedos Soome mesitrivõistused kestvusratsutamises, millest võttis osa ka hetkel Soomes resideeruv Eesti kestvusratsutaja Ines Beilmann-Lehtonen, kel õnnestus rada läbida kõige kiiremini.

Soomes on tavaks olnud, et meistrivõistluste distantsi pikkus on 100 km, mille läbimisele kulus Beilmann-Lehtonenil 5 tundi, 18 minutit ja 12 sekundit. Paari keskmiseks kiiruseks kujunes 18,6 km/h. Sellel aastal oli ülesandmise teinud 7 paari, kellest starti läks lõpuks siiski kuus.

Soome Meistrivõistlustel võib Soome Ratsaliidu reeglite kohaselt osaleda kas Soome kodanik või Soomes alaliselt elav isik, kellel on ka vastavad litsentsid Soomes olemas. Kuna Eesti paaril on kõik need kriteeriumid täidetud, võidigi meistrivõistlustel osaleda. Ines Beilmann-Lehtoneni on Soome elama viinud kirurgi amet ja abikaasa Petteri Lehtonen.

Värske meister kommenteeris asjade kulgu järgnevalt: „Distants oli jagatud 4 osasse ja enne viimasele distantsile minekut oli ka kohustuslik hobuse re-check 15 minutit enne starti, et veelkord kontrollida hobuse kõlblikkust osaleda võistluse lõpuni.

Kuna suvi oli ka Soome saabunud just selleks nädalavahetuseks, oli ilm lämbe ja kuum, mis tegi meistrivõistlused veelgi keerulisemaks. Erinevalt eelnevatest aastatest oli sellel aastal ka kaalupiirang, mis tähendab, et ratsanik varustusega pidi kaaluma vähemalt 70 kg.

Võistlus oli alates stardiminutist kiire ja raske. Kõik paarid olid tugevad ja vastavalt sellele ka võistluse tase kõrge. Kuna tempo oli kiire, pidid paar ratsanikku vastu võtma otsuse sõita veidi aeglasemalt, et garanteerida tulemuse saamine. Siiski said tulemuse kirja kuuest paarist vaid kolm. Ühe paari võistlus lõppes teise ringi järel ja ka Eestis Haanjas korduvalt võistlenud Nea Michkelsson pidi katkestama enne viimast ringi, kuna hobune oli saanud kabja alla kivi. Kolmas paar katkestas ise.

Kaks esimest ringi sõitis 5-hobuse grupp koos ja kiirus oli päris suur, kuues paar oli eksinud rajaga ja jäi seetõttu teistest pikalt maha. Teise ringi viimastel kilomeetritel otsustas Kari Kärkkäinen, et peab kiirust veidi vähendama, et tulemust kirja saada. Samas tempos aga jätkasid Nea Michkelsson ja Azartas, meie ning Emma Siuvo hobusel El Sahram. Emma oli eelmisel aastal Soome meistriks tulnud samal hobusel.

Pärast teist ringi oli Vandah kiireim taastuja ning eelviimasele ringile startisime juba 3 minutise edumaaga. Nagu öeldud, oli Nea Michelsson sunnitud kabja alla sattunud kivi tõttu katkestama, Emma meid kolmandal ringil enam kinni ei püüdnudki. Viimasele ringile startisime Vandahiga 14 minutit enne järgmist paari, sõitsime mõõdukal tempol lõpuni ning taastusime hästi. Minu meeskonna moodustasid Petteri Lehtonen, Marja Salomaa ja Lauri Lehtinen, kelleta oleks võit olnud võimatu.“

Hõbemedali saavutas niisiis eelmise aasta soome meister Emma Siuvo hobusel El Sahram ajaga 5: 47: 09 ja kiirusega 17,0 km/h, pronksi võttis Kari Kärkkäinen hobusel Princzis SE ox, (6: 12: 58, kiirus 15,8 km/h).

Ines rääkis lähemalt ka oma võistlusratsust: „Vandah el Aryes on 6 aastane araabia täisvereline mära, kelle ostsin Austriast. Teda ostes polnud aimugi, kas temast tuleb kestvushobust, sest ta on rohkem näituseliini hobune. Selle aasta esimene suur eesmärk oli FEI 1* võistlus Haanjas, mille Vandah võitis. Mõte osaleda Soome meistrivõistlustel tuli juuni lõpus Rootsis, kus osalesime FEI2* Balti- ja Põhjamaade MV-l. Seal olid rasked rajad, tugev konkurents ja suured kiirused. Meie võistlus Rootsis lõppes 100 km järel, sest 1 km enne vahefinishit astus Vandah nii pahasti kivile, et sai kerge lonke. Samas oli ta 100 km järel värske ja energiat täis, taastumisajad vaatamata suurele sõidukiirusele väga head. Seega arvasin, et hobune on võimeline oma noorest east hoolimata osalema ka Soome meistrivõistlustel, kus ta oligi noorim osaleja. Läksin ratsutama tulemust ja plaanis polnud võit või isegi mitte medal. Võistluse käigus aga tundus, et Vandah on võimeline rohkemaks kui olin osanud oodata. Kuna võistlus oli kiire ja raske ning konkurendid tugevad, tundub kuldmedal nüüd veelgi paremana. Olen Vandahiga ääretult rahul. Ta on suure südamega noor hobune.“

Paari selle aasta viimaseks eesmärgiks on startida veel ühel FEI 2* võistlusel.