Järjekordsed Eesti Hobuste meistrivõistlused on selleks aastaks peetud!

Multitalent Rips võistles nii kooli- ja takistussõidus kui ka rakendis. Foto: Kersti Kivistik

Sellel aastal toimusid Eesti Hobuste Meistrivõistlused Juurimaa tallis, Märjamaal. Suureks üllatuseks oli väga palju starte, seda nii koolisõidus, rakendis kui takistussõidus. Kokku tehti kahe päeva peale 322 starti. Sellest koolisõidus 126 starti, millest omakorda meistrivõistluste klassides 57 starti.

Eesti hobuse meistrivõistlusest rakendis võttis osa 9 ekipaaži. Takistussõidus tehti kokku 187 starti, millest eesti hobuse meistrivõistluste klassides 76 starti. Kõige startiderohkemad olid nii kooli- kui takistussõidus U16 MV vanuseklassid. Koolisõidus vastavalt 20 starti ja takistussõidus koguni 36 starti! On hea meel näha, et meie oma eesti hobune on nii mitmekülgne ja suurepärane võistluskaaslane nii lastele kui ka täiskasvanutele. Jääb üle ainult uhkust tunda meie oma eesti hobuse üle, kelle päris oma meistrivõistlused on saanud aasta aastalt järjest populaarsemaks.

Parimad eesti hobused koolisõidus

Kuna koolisõidus oli üle ootuste palju starte, alustati võistluspäeva juba kell 8 hommikul. Suurest startide arvust tulenevalt peeti võistlus kahel väljakul. Päeva esimene osa oli pühendatud avatud klassidele, kuid lõunal alustasid 4-5 aastased noored eesti tõugu hobused. Sellest võistlusklassist võttis osa 10 võistluspaari ning sõidu toetajaks Tihuse Hobuturismi Talu. Medalid jagunesid siin järgmiselt – I koht kuulus võistluspaarile Maarja Malm ja Roleksia (i. Roobert 908E, ei. Rellu 870E, aret. Ristitee Talu ja om. Anett Laever) tulemusega 73,000%. II koha napsas Karoliine Paara ja Elurõõm (i. Tohtri Error 905E, ei. Rellu 870E, aret. Ristitee Talu ja om. Kristi Nurme) tulemusega 70,800% ning III koha pälvisid Kaisa Liisi Kangur ja Ruxel (i. Roobert 908E, ei. 870E, aret. Jarek Jõela ja om. Horsest OÜ) tulemusega 70,200%.

Maarja Malm ja Roleksia. Foto: Kersti Kivistik

Järgmisena asusid starti meistrivõistluste arvestuses 6-aastased noorhobused. Kokku startis selles võistlusklassis 10 võistluspaari ning seda klassi toetas Hopa. Võistlus pakkus pinget ja närvikõdi kuni viimase võistlejani välja. Siin võtsid esikoha Kati Raidma ja Romulus (i. Rallik 688E, ei. Rojaal 728E, aret. Ristitee Talu ja om. Riina Rõa) tulemusega 78,800%. Märkimist väärib Romuluse samm, millele kohtunikud andsid hinde 9! II koha sõitsid välja Kadri Kullerkupp ja Raudne (i. Rüütel 838E, ei. Tommi 698E, aret. ja om. Kalmer Visnapuu) tulemusega 76,400% ning III koha saavutasid Maria Kivisoo ja Versus (i. Vaks 696E, ei. Taifuun 814E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismitalu) tulemusega 74,000%.

Kati Raidma ja Romulus. Foto: Kersti KIvistik

Järgmisena asusid võistlustulle U16 MV vanuseklass. Siin tehti kokku 20 starti ning klassi toetas Quattro Sporthorses OÜ. Siin noppisid esikoha Carmen Sõlg ja Rambo (i. Raksel 725E, ei. Aku 684E, aret. Taimi Usin ja om. Gea Gross) tulemusega 72,046%. II koha väärilise tulemuse sõitsid välja Grete Laeks ja Rüütel (i. Rotser 742E, ei. Rops 386E, aret. Eva Oberschneider ja om. Merlin Laeks) tulemusega 71,023% ning III võtsid Reijo Pukk ja Raudne (i. Rüütel 838E, ei. Tommi 698E, aret. ja om. Kalmer Visnapuu) tulemusega 70,114%.

Carmen Sõlg ja Rambo. Foto: Kersti Kivistik

Päevale pani punkti A4/LK2 handicap klass. Koolisõidu MV peaalal asus meistritiitlit jahtima 17 võistluspaari ning seda klassi teotas Sadulaauto. Võidu võtsid siin Grete Laeks ja Rüütel tulemusega 71,740%. II koha sõitsid välja Loore Laeks ja Ruudik (i. Ruttar 707E, ei. Aramis 719E, aret. Joel Jürisson ja om. Marian Koplimäe) tulemusega 69,239% ning III koha said Carmen Sõlg ja Rambo tulemusega 68,913%.

Grete Laeks ja Rüütel. Foto: Kersti Kivistik

Koolisõidu peakohtunik Eva-Maria Vint-Warmington sõnas, et võistlus oli ülimalt populaarne ning tänu heale korraldusele suudeti kõik stardid ühte päeva ära mahutada. Ta lisas, et koolisõidus osalenud eesti hobused olid väga erinevad nii oma välimiku, allüüride kui ratsastuse taseme poolest. Parimad neist olid tõesti muljetavaldavad, eriti huvitavad olid tema jaoks noorhobuste klassid. Näiteks 6-aastaste noorhobuste klassi võitjat Romulust sooviks Eva-Maria koolisõiduaias veel näha!

Rakendisport kogub populaarsust

Pühapäevast takistussõitu alustasid avatud klassid ning samaaegselt toimus ka eesti hobuse meistrivõistluste rakendiklass. Siin oli võistlustules 9 ekipaaži. Klassi toetasid Horsefood, Kehtna Mõisa OÜ, Driving Equipment ja perekond Reinausid. Esimese koha sõitsid välja Riina Rõa ja Romulus, kellel õnnestus rada läbida puhaste paberitega ja kiireima ajaga. II koha saavutasid Pille-Riin Viilup ja Muuksi Rinti (i. Raksel 725E, ei. Aik 712E, aret. Muuksi Tall ja om. Angelika Koovit), kes läbisid samuti raja puhtalt. Kahte esimest jäi lahutama 1,41 sekundit. III koha sõitsid välja Eve Haggi ja Ristik (i. Rikoshet 783E, ei. Aaren 714E, aret. Aide Vendla ja om. Priit Reinaus).

Riia Rõa ja Romulus võistlustules. Foto: Kersti Kivistik

Takistussõit oli startiderohkeim

Sarnaselt koolisõiduga alustati ka takistussõidus eesti hobuse meistrivõistluse klassidega lõunal. Esimesena startisid siingi 4-5 aastased noorhobused, kellel tuli hüpata kõrgusel 70cm. Stardis oli 11 võistluspaari ning sõitu toetas Tiiriku Tallid OÜ. I koha saavutasid siin Heili Alljärv ja Rõõmus (i. Rüütel 838E, ei. Apollo 778E, aret. Merilin Meri ja om. Heili Alljärv) tulemusega 0/ 50.95 / 0/ 22.41. II koha sõitsid välja Viivika Liimann ja Adele (i. Aksel 722E, ei. Vihur 733E, aret. OÜ Kolgaküla tall ja om. Jane Vahtras) tulemusega 0 / 49.34 / 0 / 24.58. III koha saavutasid Carmen Raun ja Echo-ST (i. Elder 706E, ei. Agent 787E, aret. ja om. Liina Hõlpus) tulemusega 0 / 47.38 / 0 / 25.24

Heili Alljärv ja Rõõmus. Foto: Kersti KIvistik

Järgmisena startisid 6-aastased noorhobused kõrgusel 80cm. Sellest klassist võttis osa 9 paari ning klassi toetas Horsefood. I koha võtsid siin Kati Raidma ja Viksen (i. Vaks 696E, ei. Euro 767E, aret. Tihuse Hobuturismitalu ja om. Riina Rõa) tulemusega 0 / 50.81 / 0 / 20.84. II koha saavutasid Carol Sanderkoff ja Raveera (i. Rallik 688E, ei. Rikoshet 783E, aret. Ristitee Talu ja om. Pille Kirsipuu) tulemusega 4 / 46.39 / 0 / 25.87. III koha pälvisid Emma-Elisa Randväli ja Raju (i. Rüütel 838E, ei. Topper 596E, aret. Annika Allikmets ja om. Helle Rennik ja Kadri Leisner) tulemusega 4 / 47.68 / 4 / 21.04.

Kati Raidma ja Viksen. Foto: Kersti Kivistik

Sarnaselt koolisõidule oli ka takistussõidu kõige startiderohkem U16 klass kõrgusel 80cm. Meistritiitli nimel asus starti tervelt 36 võistluspaari ning klassi toetas Quattro Sporthorses OÜ. Võidu võtsid siin Meriliis Merevits ja Ravioola (i. RAksel 725E, ei. Vigur 682E, aret. Taimi Usin ja om. Maila Kukk) tulemusega 0 / 38.00 / 0 /21.55. II koha saavutasid Lisette Iva ja Rosen (i. Rannik 747E, ei. Aabram 599E, aret. Jüri Somelar ja om. Lisette Iva) tulemusega 0 / 40.62 / 0 / 22.33. III koha saavutasid Heili Alljärv ja Resita (i. Ralf 824E, ei. Rosett 600E, aret. Aivi Varjund ja om. Maila Kukk) tulemusega 0 / 35.90 / 0 / 22.98.

Meriliis Merevits ja Ravioola. Foto: Kersti Kivistik

Takistussõidu MV peaalal startis 20 võistluspaari ning seda klassi toetasid Rootsi Plaat OÜ ja Ratsavarustus24. Võitjaks krooniti Grete Triisa ja Rokit (i. Raksel 725E, ei. Laasik 711, aret. Kaire Vaikma ja om. Jaak Triisa) tulemusega 0 / 33.46. II koha saavutasid Lisette Iva ja Rosen tulemusega 0 / 38.15 ja III koha sõitsid välja Emmamarie Marleen Talivee ja Rips (i. Raksel 725E, ei. Vihur 733E, aret. OÜ Kolgaküla tall ja om. Emmamarie Marleen Talivee) tulemusega 0 / 42.20. Takistussõidu meistrivõistluste klasside kaunid auhinnatekid pani välja Le Parade Equestrian.

Grete Triisa ja Rokit. Foto: Kersti Kivistik

Avatud klassi sõidus 105/115 cm handicap oli välja pandud eriauhind parimale eesti hobusele. Selle auhinna pälvisid Annabel Sohlu ja Rukkikuld (i. Raksel 725E, ei. Viks 708E, aret. Eesti Põllumajandusmuuseum ja om. Tori Hobusekasvandus – SA Eesti Maaelumuuseumid), kes said selle sõidu arvestuses puhta sõiduga väga uhke III koha!

Annabel Sohlu ja Rukkikuld. Foto: Kersti Kivistik

Eesti hobune on multitalent!

Sellel aastal anti välja ka eriauhind “Multitalent 2023”, mille pälvisid eesti tõugu hobused, kes startisid kõigil kolmel- kooli- ja takistussõit ning rakend- meistrivõistluse alal. Hea meel on tõdeda, et selliseid hobuseid oli 7- Romulus, Muuksi Rinti, Raffaello, Vile, Ruudi-Ruu, Rips ja Tekkor. Nendest 4-le eesti tõugu hobusele, kes said kõigil kolmel alal ka tulemuse kirja pani Hobumassaž välja massaaži. Need õnnelikud hobused olid Muuksi Rinti, Raffaello, Ruudi-Ruu ja Rips.

Kahe võistluspäeva jooksul toimus ka ratsavarustuse kirbuturg, mis kasvas üllatavalt suureks ja sai igati positiivset tagasisidet. Tegemist oli “drive-in” stiilis kauplemisega, kuhu igaüks sai tuua oma üleliigseks jäänud asjad müüki, nautida päeval võistlust ja õhtul kasseerida saadud tulu. Ehk saab sellest meile uus traditsioon!

Inimesed olid müüki toonud kõike alates Barbie hobusest sadulateni.

Soovime tänada Meistrivõistluste korraldajat – Juurimaa talli, eesotsas Kristiina ja Eve Raudnageliga, kes meie üritust võõrustasid! Lisaks täname kõiki ametnikke, vabatahtlikke, võistlejaid, treenereid, hobuseomanikke, pealtvaatajaid, toitlustajad, fotograafi ja kogu taustatiimi, ilma kelleta poleks võistlus selliselt toimuda saanud. Kirbuturg tänab kõiki ostjaid-müüjaid ja vabatahtlikke abilisi, tänu kellele selline vahva asi nii suures mastaabis teoks sai. Võistluse jooksul kiideti korduvalt ka meistrivõistluste erilisi rosette. Need on valmistatud Raili Rosetid poolt! Suur-suur aitäh.

Palju kiidusõnu pälvinud rosetid

Suured tänud kõigile asjaosalistele, teeme kokkuvõtted ja järeldused ning kohtumiseni juba 2024. aasta Eesti Hobuste meistrivõistlustel!

Tänukimbud Juurimaa tallile võõrustamise eest

Kõik koolisõidu tulemused leiad lingilt- https://online.equipe.com/en/competitions/57044

Kõik takistussõidu tulemused on lingil- https://online.equipe.com/en/competitions/57045