Jessica von Bredow-Werndl kaitses Omahas tiitlit

FEI Dressage World Cup™ Final – Grand Prix Freestyle. Jessica von Bredow-Werndl (GER) ja TSF Dalera BB. Foto: FEI/Liz Gregg.

Koolisõidu maailmakarika finaal (MK-finaal) sai lõpplahenduse reede õhtul või laupäeva öötundidel, kui KÜRiga selgitati välja karikavõitja. Ootuspäraselt pärjati tiitliga Jessica von Bredow-Werndl, jättes Nanna Skodborg Merraldi hobusega Blue Hors Zepter teiseks ja kolmandaks kaasmaalanna Isabell Werthi hobusega Quantaz.

Juhtub ka parimatel

Maailmakarika finaal algas kolmapäeva õhtul, kui koolisõitjad alustasid Grand Prix skeemiga. Suuri üllatusi sel õhtul ei sündinud ning parimaks tunnistati Jessica von Bredow-Werndl hobusega Dalera BB. Kuid tema ülekaal ei olnud nii suur, kui võinuks oodata.

Jessica, kes on tuntud viimseni lihvitud ja veatu soorituse poolest, eksis kolmapäeval mitmel korral. Peatuses ei olnud hobune liikumatu (kohtunike hinded 5-st kuni 7-ni) ning koondatud sammus tegi väikese peatuse (hinded 4-st 6-ni). Jessica selgitas hiljem, et eksimused olid tingitud asjaolust, et hobune oli väga terav. Mõni eksimus oli pigem tõrvatilk meepotis, mis ei rikkunud üldist pilti või muljet. Jessica ja Dalera koostöö ning see, millise kerguse ja sundimatusega sooritatakse ka keerulisemad harjutused, väärib imetlust ja esiletõstmist. Kohtunike antud 79.922 % kindlustas neile esikoha.

Teise koha napsas kindla ja turvalise sõidu teinud Isabell Werth hobusega Quantaz (77.485 %). Kolmandale kohale jõudis taanlanna Nanna Skodborg Merrald hobusega Blue Hors Zepter, kellele läks eksimus kahe tagant jalavahetustel maksma ilmselt kõrgema koha (76.165 %).

Jessica kõige tugevamaks rivaaliks peetud Dinja van Liere hobusega Hermes ei jõudnudki kahjuks võistlusväljakule. Kahekordne pronksmedalist möödunud MMilt pidi vahetult enne GP algust loobuma võistlemisest, kuna hobuse liikumine ei olnud puhas.

Kolmapäeval tegi MK-finaali debüüdi leedulanna Justina Vanagaite oma 10-aastase, aga juba kogenud, Nababiga. Võib vaid spekuleerida, mitmenda koha nad oleksid saanud, kui hobune ei oleks läinud galopile viimasel pikendatud traavil. Kokkuvõttes 12. koht tulemusega 68.913 %.

Miski ei peatanud Jessicat

Pärast GP-d hakkas võistlejate rivi sulama nagu kevadine lumi. Neljapäeval teatas Ingrid Klimke, kes saavutas GP-s 4. koha (75.543 %), et tema võistlushobune Franziskus ei ole 100% terve ning mõeldes eesseisvale hooajale, otsustas ta võistluse katkestada.

Reedel tuli teade, et Torveslettens Titaniumi tervisliku seisundi tõttu on võistluse katkestanud ka Marieke van der Putten. Mõned tunnid pärast uudise Eurodressages teatavaks tegemist, andis Hollandi Ratsaspordi Liit välja pressiteate, milles selgitati, et hobusel olid tekkinud kerged koolikute tunnused. “See on midagi, mida tal pole kunagi varem esinenud. Tegu on suure löögiga kogu meeskonnale, kuid näitab, et õige otsus oli edasisest võistlemisest loobuda,” seisis pressiteates. Tänaseks on selgunud, et Torveslettens Titaniumile tehti Iowa suurloomade kliinikus operatsioon, millest hobune on juba taastumas. Kiiret paranemist!

Õnneks ei toonud järgnevad tunnid enam üllatusi ja reedel kell 18.15 kohaliku aja järgi (Eestis oli kell paar tundi üle südaöö) asus 13 võistluspaari võistlustulle. Esimeste seas oli Justina Vanagaite, kes on pälvinud palju välismaa hobumeedia tähelepanu. Eraldi usutluse tegi temaga USA väljaanne The Chronicle of the Horse (loe artiklit “Justina Vanagaite Is A Lithuanian Dressage Pioneer—And A Lot Of Fun To Follow” ). KÜRi koreograafia, tehniline raskus ja muusika pälvisid kohtunikelt kõrged punktid, niisamuti pikendatud traav ja galopp ning küljendused. Ainsa eksimusena lipsas sisse viga ühe tagant jalavahetustel. Kokkuvõttes tubli 73.693% ja 11. koht.

Isabell Werth ja Quantaz olid esimesed, kes murdsid 80% piiri. Kohtunikud hindasid maksimumpunktidega kava tehnilist raskust ja muusikat ning 85.761 %-ga läksid nad võistlust juhtima. Ent mitte kauaks, sest järgmisena oli järg tiitlikaitsja Jessica von Bredow-Werndli käes. Jessica on vahetanud välja 2019. aastast pärit “La La Landi” muusika ning selle asemel kostusid prantsuse šansoonid ja Edith Piaffi poolt kuulsaks lauldud lood. Jessica ja Dalera tegid veatu soorituse, teenisid kohtunikelt 25 hinnet 10 ning tulemusega 90.482 % kindlustati järjekordne tiitlivõit.

Viimasena startinud Nanna Skodborg Merrald tegid suurepärase sõidu, kuid sel õhtul sellest võiduks ei piisanud. Kõrge raskusastmega testis näitas võistluspaar väga kvaliteetseid liikumisi ja kena harmooniat, mis teenis neile 87.146 % ja auga väljateenitud teise koha.

Kõik tulemused leiate SIIT.