Jos Kumpsi takistussõidu koolitus tõi Ruilasse enneolematult palju treenereid

Jos Kumps koos sportlastega Ruilas

17.-18. aprillil toimus Ruila Tallis maailmatasemel Belgia takistussõidutreener Jos Kumpsi takistussõidu kliinik, mis oli mõeldud nii sportlastele kui ka treeneritele. Kliinikus osalesid Eesti parimad noored sportlased ja ka seeniorsportlased. Kõrvalt jälgisid ja kuulasid kliinikut treenerid ning teised huvilised, keda oli kokku tulnud üllatuslikult palju – üle viiekümne!

Esimesel päeval tegeleti ratsastusega. Eelkõige keskendus Jos kavaletiharjutustele, mis treenivad hobuse galoppi. Kumps selgitas, kuidas hobuse ratsastamisel ei tohiks keskenduda kaela painutamisele, vaid oluline on saada tema keha erinevate harjutustega liikuvamaks. “Tähtis on, et hobune oleks tasakaalus,” selgitas Jos. Ta pööras harjutustel tähelepanu trajektoorile ning suuremale tempole ja rütmile. Nagu J. Kumps ütles: “The distance is not in your hands but in your rhythm”  (distants ehk tõkke äratõuke õige koht peitub rütmis, mitte kätetöös).
Tiit Kivisild Josi trennis
Teisel päeval hüpati parkuurielemente. Huvitav oli asjaolu, et tõkkeid Jos palus sõitjatel hüpata väga palju nurga all, diagonaalis, kuid jällegi, hoides kindlat trajektoori. Samuti oli J. Kumpsi jaoks oluline, et hobune ootaks ratsanikku ja tema märguandeid.
Jos selgitas Eesti Ratsaspordi Liidule hiljem, et tema jaoks oli meie ratsanike ja hobuste tase palju kõrgem, kui ta oskas oodata ning ta sooviks siia hea meelega hiljem tagasi tulla. Samuti soovitas ta edaspidiseks hobuste treenimisel keskenduda rohkem “basic´ule” (baaselementidele ratsastuses). Sportlaste meeldis Josi juures tema harjutused ja konkreetsus.
Jos Kumpsil on ulatuslikud teadmised ja kogemused harrastusspordist tipptasemeni – ta on treenerina töötanud 40 aastat ning koostööd teinud maailma parimate sportlaste ja hobustega. Jos on treenerina aidanud Sydney olümpiamängudel takistussõidus 2000. a pronksile tiimina Brasiilia ja individuaalselt Khaled Al Eidi, Ateena olümpiamängudel takistussõidus 2004 kullale individuaalselt Rodrigo Pessoa, Euroopa meistrivõistlustel noorte takistussõidus kullale individuaalselt 2004 Andrea Herholdti ja 2023 Seamus Hughes Kennedy ning tiimina 2011 Belgia ja 2023 Iirimaa. Ta on treeninud tuntud hobuseid nagu Baloubet du Rouet, Diamant de Semilly ja eestlastele tuntud Hugh Grant de Muze. Samuti on Jos Kumps aastaid treeninud ja igakülgselt toetanud Eesti sportlast Margareth Eiknerit.

Koolitust toetas Erasmus+. Erasmus+ sport pakub sporditöötajatele mitut tüüpi tegevusvõimalusi, mis toetavad nende erialalist arengut ja edendavad spordivaldkonda üldisemalt. Erasmus+ sport eesmärk on aidata kaasa spordiorganisatsioonide arengule, toetades nende töötajate ja vabatahtlike õpirännet.

Jos Kumpsi treeningut käis pildistamas Celin Lannusalu.